Tolerance: I Hippies netolerovala!

12. listopadu 2010 v 18:13 | Daniel Hloušek |  Články

Tolerance: I Hippies netolerovala!

Setkáváme se s ní denně. Známka ve škole, výplata, nebo čekající řidič na naše dobíhání k tramvaji či autobusu. Tolerance patří mezi důležité faktory vyspělé společnosti. V dnešním světě je tolerance s etického hlediska velice podporovaná. V dřívějších dobách v drtivé většině platilo právo silnějšího, a kdo se neuměl začlenit, byl společností netolerován. Není tomu zase tak dávno, kdy v USA byli černoši neeticky diskriminováni. Jízda autobusem s Američany, volební právo či čestné zaměstnání byli pro tyto obyvatele tabu. Tolerance se odvíjí podle aktuální situace v dané společnosti. Vypětí ve společnosti se promítá stísněním myšlením a agresivitou. Člověk jedná pod tlakem, rychleji, a tak, aby napětí pominulo. Hektický uspěchaný život nám často bere možnost se plně nad něčím rozhodnout, a to i ve věci jednání s lidmi. Naše názory se nejvíce mění a rozšiřují v dospívajícím věku, kdy se také dělíme na výrazné skupiny. V tomto věku jsou dospívající velice citlivý a jejich názory se často odvíjí od jiných. Začlenění do nesprávné skupiny, vyvolá nesprávné názory! Mnoho dospívajících chce mít nějaké přátelé a uznání ve skupině. Avšak najdou se takové skupiny, které netolerují jiné názory, než ta společnost má. Jedinec, který se v takové skupině obrátí, bude netolerován, až násilně. Proto se tak daří, společnosti opovrhované, skupinám, které svým jednání jsou na kraji zákonu. Lidé v těchto skupinách chtějí uznání, a další členové je manipulačně podporují s tím, že budou mít stejné názory. Tolerance se odvíjí hlavně dle společnosti, nikoli dle chytrosti. Před padesáti lety v USA, byli lidé v základních věcech stejně inteligentní jako dnes, ale jejich chování se změnilo. Změnila se struktura společnosti. Není těžké netolerovat ostatní a jejich chyby, ale je těžké to vyjádřit správně, a proto mnozí volí ostrou variantu. Příkladem netolerance je třeba posměch proti vozíčkářům, postiženým, důchodcům.
Bez tolerance by se nám moc dobře nedařilo. Například byste něco provedli v práci. Nějaká maličkost, kterou by tolerantní vedení přehlídlo, nebo by dali najevo výstrahu, ale netolerantní vedení by Vás nejspíše vyhodilo. To stejné platí ve škole. Mnozí učitelé netolerují odlišnosti jednotlivých žáků, a proto všem měří stejně a také je pak výsledná známka stejná. I zákony znají toleranci! Bez ní bychom nesměli řídit se žádnou setinkou promile alkoholu v krvi. Jistě si stačí dát pralinku, ústní vodu, a již je setinka na světě, a nikdy setinka neohrozí provoz. Tolerance nemusí nutně znamenat úcta, jak si mnoho lidí myslí, ale znamená to, jednat s taktem. Když se člověk zabývá často netolerancí, tak vytlačuje čas, který by mohl využít jinak. Porovnávání lidí, věcí, chyb, nápadů a návrhů je vrozená lidská vlastnost, ale nesnášenlivá netolerance k tomu nepatří. S úplnou tolerancí by lidé pravdu! Kdyby Edison toleroval, že nějaká látka ve vláknu, rozsvítila žárovku, a svítila by celkem přijatelně celý den, tak by dnes neexistovala, naše známá žárovka. Edison totiž netoleroval fakt, že žárovka vydrží jen jeden den, a ještě s kolísavým efektem, proto přišel na ještě lepší vlákno. Tolerance byla doménou hlavně skupině lidí v Hippies. Prioritami byli hlavně svoboda, mír, a vztahová nespoutanost. Odlišnost v této skupině byla maximálně v tom, kdo byl Hippie a kdo ne. V životě neexistuje nic dokonalého, a tolerance má k dokonalosti v našich končinách ještě daleko. Od diskriminace, až potyčky mezi skupinami lidí s opačnými názory. Máme se ještě co učit, a snad jednou zmizí protivní sousedé, kteří nedokážou tolerovat Vaší přítomnost, nebo zmizí vtipy o tchýních, jelikož již to nebude aktuální téma, protože některé tchýně pochopily, že tolerovat rodinu je lepší. U absolutní tolerance bychom neměli skoro vlastní názory. Naše názory se vytváří z rozporu a s myšlení. Myslíme, proto, že nás něco vyprovokovalo a evokovalo, a to se může stát jen u méně tolerantní společnosti. Nedokázali bychom se na ničem dohodnout, tolerantní svět by byl jako flegmatický svět! Tolerujeme tak, jak jsme k tomu byli učeni. Například malé děti v komunistických dobách slýchávali, že západ, je zlo, které se nesmí dostat do našich mozků. Přitom to není taková pravda. A co Vy? Jaký je Váš názor na dnešní toleranci v naší společnosti? Těším se na Vaše komentáře, a jestli jste to dočetli až sem, určitě stojí za to vyjádřit také svůj názor na dnešní toleranci.
 

14 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Žirafka Žirafka | E-mail | Web | 13. listopadu 2010 v 11:46 | Reagovat

A kdy bude ten oficiální sraz??

2 pavel pavel | Web | 13. listopadu 2010 v 11:50 | Reagovat

nemělo by se to bagatelizovat, každý má jiný stupeň tolerance, moje žena například netoleruje u mne nic, zatímco u našeho syna všechno... asi tak je to s tolerancí nejen v rodině.

3 pavel pavel | Web | 13. listopadu 2010 v 11:52 | Reagovat

[1]: Žirafka se chce zase s někým sejít? to jí včerejšek nestačil? prý jsi upovídaná, to se mi líbí. :-)  :-D

4 Danny Danny | Web | 14. listopadu 2010 v 13:14 | Reagovat

Celá tolerance je hnusná věc: nenosíš stejné oblečení jako my?Nepatříš k nám,nemáme tě rádi!Máš jinou barvu pleti?Tak co tu děláš?Jsi blondýnka (mimochodem,já jsem)?V tom případě jsi stoprocentně pitomá,to je jasné!Jsi na vozíčku (moje babička je,ale je normální)?V tom případě jsi postižený i na hlavu!
Není to celé nějak divně postavené?

5 Awali Awali | Web | 14. listopadu 2010 v 13:19 | Reagovat

myslim ze tolerancia je priliz dolezita na to aby si to dnesna doba uvedomila :D .. ako pises tolerancia privadza ludstvo aj k pokroku (edison atd)a v tom mas urcite pravdu a aj v mnohych inych zamysleniach pri ktorych musim len suhlasit. Ale kde je su medze medzi flegmatizmom a toleranciou to je tazko urcit. A cim viac bude clovek na tom pracovat tym hlbsie sa mu budu strasat ine dolezite prejavy ludskosti na ktore sa taktiez zabuda velmi casto.
No neviem vlastne co k tomu dodat.. uz som sa aj ja doplietla :)

6 Storyteller Storyteller | Web | 20. listopadu 2010 v 23:11 | Reagovat

Máš jednu hrubku a asi 3 gramatický chyby už první polovině článku, ale jinak máš pravdu. Tolerovat je samozřejmě zapotřebí, ale jen do té míry, dokud se nezačne dělat neplecha. Jak prosté.

7 Žirafka Žirafka | Web | 16. prosince 2010 v 22:15 | Reagovat

[3]: To já sem :D. Ale lidi to většinou hend omrzí :-(, když pořád mluvím. ALe já prostě začnu a nejde přestat :D :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama