Cena lidského života: aneb, když si lidé cení více peněz, než sebe!

24. dubna 2011 v 19:38 | Daniel Hloušek |  Články

Cena lidského života: aneb, když si lidé cení více peněz, než sebe!

Svět je plný kontroverzních témat, která se vzdalují i etice. Mezi taková témata můžeme zařadit otázku na ceně lidského života. Jsou dvě skupiny lidí, kteří se snaží na tuto otázku přesvědčivě odpovědět. První skupina, z hlediska etiky, pokulhává. Ukázala se studie, vědců z této skupiny, která vyčíslila cenu lidského života na 9 miliónů dolarů. Mnozí tuto studii můžou označit jako za ohavnost. Avšak, dá se opravdu vyčíslit lidský život? Druhá skupina, disponuje morálním náhledem na svět. Pro tuto skupinu platí přímá úměra v mnoha věcech, avšak lidský život je konstantní a nekonečný. Jste-li člověk bez domova, nebo zbohatlík, pořád je vaše cena nekonečná. Nastává však otázka, jaký je teda rozdíl mezi celebritou a nějakým vědcem, který není známý.
Větší část populace tvoří takzvaný normální lid. Menší část vědci. Kdybychom položili materiální poptávku po těchto dvou lidech, logicky by byl větší zájem o celebritu, než o vědce. Na druhou stranu, je vyčíslitelná sláva, nebo vědomosti? To naznačuje, jakousi společenskou hodnotu! Společenskost patří mezi biologické vlastnosti člověka. Když můžeme vyčíslit společenskou hodnotu, můžeme vyčíslit i jiné faktory? Kupujete-li si auto, tím udáváte cenu vašeho života. Prodejci aut se snaží vyčíslit cenu našeho života tím, že nám nabízejí dražší auta, která nás více ochrání. Přímá úměra praví, čím je dražší auto, tím je více bezpečné. Čím je jeho cena nižší, tím jsme více ohrožení. Na tomto staví manažerská a obchodní psychologie. Prodejce, nebo nabízející, Vám podvědomě tímto gestem vnutí otázku, jak si ceníte vašeho života. Je toto důkaz toho, že život lze vyčíslit?
Z globálního hlediska, je jeden člověk nic. Avšak kdyby se ztratilo již několik tisíc lidí, lokálně by to šlo poznat. Člověk, jako jedinec z technického hlediska, nestojí nic. Jsme do jisté míry nahraditelní, a myšlenkově zastupitelní. Ale od jisté hodnoty, jsme jedineční, to činí lidský život nevyčíslitelným! Avšak co ti lidé, kteří jsou v takzvaném průměru? Každý je originální, ale není natolik odlišný, aby dokázal něco převratně změnit. Z biologického hlediska jsme jen genetická schránka. Každý z nás vlastní skoro stejný genetický kód. Zajímavá myšlenka se přenesla i do techniky. Co kdyby se naprogramoval program podobný lidskému chápání. Každý program na DVD by myslel, takže by to bylo individuální. Nastává otázka, jak by se prodával individuální program? Byla by cena každého DVD stejná, nebo by se odvíjela dle okolností?
Veškeré vědecké výpočty prozatím počítali s jedincovým prostředím, platem, možnostmi. Je zřejmé, že v Indonésii výše platu nebude taková, jako v USA. Nejenom, že se odvíjí cena dle možností, ale také dle smýšlení daného území! Různá etnika se nebojí smrti, jelikož věří v bezbolestnou smrt, nebo na ráj po smrti. Dennodenně médii prochází mnoho zpráv o tom, že někdo někoho zabil jen pro malý peněžní obnos. Stejné je to i s válkami. Zbraň, která byla vyrobena za 10000 dolarů, zabila 5000 lidí. Má každý tento život právě tuto hodnotu? Dá se vyčíslit lidský život z hlediska způsobu jeho zakončení?
Umírající člověk hledá možnost, jak odvrátit blízkou vědomou smrt. Jeho problémem jsou ledviny. Pojišťovna mu z části zaplatí transplantaci ledviny. Je to cena za jeho život, nebo máme pohlížet na celek jedince? Problémem, je, že nedokážeme plně pochopit rozdíly mezi lidmi, kteří pro svět udělali milník ve vědě, a ti, co udělali zase v zábavě. Co člověk, to názor. Někdo upřednostňuje hudbu natolik, že nějaký objev meteoritu, který má jednou narazit do Země, ho nezajímá, nebo jen okrajově. Tento člověk zvyšuje pomyslnou cenu zpěváka. Vědec, který objevil nebezpečný meteorit, zase může ušetřit statisíce lidský životů. Společnost je natolik rozdílná, že lidský život se jednoduše vyčíslit nedá, i kdybychom to chtěli udělat. Cena našeho života lze částečně spočítat jen z materiálního hlediska, ale nikdo by nechtěl ztratit přítele, kamaráda, manželku. Každý je v tomto nenahraditelný, jelikož to co se nedá vyčíslit, jsou zážitky. A na tom staví nemateriální svět. Rozhodněte se vy sami, do jaké skupiny patříte. Zdali upřednostňujete materiální svět, poté Váš život má svou cenu. Ale jestli je pro Vás vše to co se stalo a stane se, poté cena lidského života je natolik abstraktní, že se nedá vyčíslit, jelikož ty opravdové vzpomínky si nikdy nemůžete koupit! A co si myslíte vy? Jestli jste to dočetli, jsem velice rád, poslední dobou se mi zdá, že tu chodí čím dál méně lidí.
 

17 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Je lidský život cenově vyčíslitelný?

Ano.
Ne.

Komentáře

1 * Nessy * Nessy | Web | 24. dubna 2011 v 19:51 | Reagovat

dobrý web

2 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 24. dubna 2011 v 20:04 | Reagovat

Podle mě má lidský život nevyčíslitelnou cenu a to nejen v penězích. Když už se řeší, jakou má život cenu, je na místě také otázka, zda nám někdo má právo vzít život (trest smrti, u něhož se třeba také hledí i na finanční situaci = má cenu do konce jeho života živit vraha co zabil x lidí?)

Podle mě jsem nenahraditelní, možná jen pro nepatrnou setinu promile veškerého obyvatelstva, protože těm bychom mohli chybět. A nikdo nikdy neví, co bychom jednou mohli dokázat.

Zda se dá život "koupit" moderní medicínou, to bych řekla že vlastně ano. Například takoví rodiče, co porodí nedonošené klidně i postižené dítě obětují vše pro to, aby se jejich dítě uzdravilo/přežilo/mělo se lépe.

Lidský život nemá cenu peněz, protože ostatní jsou schopni pro ně obětovat klidně obrovské částky, jen aby dotyčného nestratili. Ta cena je v lásce a bůhví, zda se ta dá vůbec nějak vyčíslit.

(A nebo jsou tu tací, co berou některé lidi jen jako obtížnost a vraždí klidně i pro potěšení... Má pro ně život nějakou cenu? Asi ano, ale jen ten jeho, čo život velice blízkých.)

3 Jasmína Jasmína | Web | 24. dubna 2011 v 20:05 | Reagovat

opravdu zajímavý názor, mluvíš k věci :)

4 Nika Caesaris Nika Caesaris | Web | 24. dubna 2011 v 20:11 | Reagovat

Každý má úplně stejné právo na život, čili všechny životy mají stejnou hodnotu. Takovou, která se penězi vyčíslit prostě nemůže.

Ale třeba v minulosti... Nákupy otroků. Ale i dneska, obchody s bílým masem, organizace, které za peníze zabíjí lidi,... A jedna věc, která se týká i našeho civilizovaného světa- životní pojištění. Tady se životy měří penězi. Ale kolik peněz utěší pláč matky, které zemřelo dítě? Taková cifra snad neexistuje. Lidský život má v tomhle případě nekonečnou hodnotu.

5 Taychi Taychi | Web | 24. dubna 2011 v 20:12 | Reagovat

[1]: Nasrat.

No. To je taková zvláštní otázka. Já se nakloním k tomu že člověk prostě zaplatit nejde I když se v historii kupovali otroci.. Kdo vyčíslil jejich cenu? Výška dluhu vládci?

6 Bylinka Bylinka | Web | 24. dubna 2011 v 20:40 | Reagovat

Skvělý článek! Lidský život je dle mého názoru nevyčíslitelný. Žádná suma v milionech dolarů nedokáže vytvořit totožného člověka se všemi vzpomínkami a zkušenostmi...

7 Wolfiik Wolfiik | Web | 24. dubna 2011 v 20:48 | Reagovat

Čawko, tak za prví pěkný blog, za druhé vydařený článek u někoho k zamyšlení. Myslím že na tomto člověk nemá nad čím přemýšlet, tedy alespoň jak kteří lidé že? x) Lidský život se nedá koupit, tedy tohle je můj názor, ale tipla bych si že z těch 6 miliard lidí na Zemi to bude určitě alespoň půlka lidí co si to nemyslí! Občas nechápu ty lidi př.: ženy co prodávají svoje děti, či jak jsi zmiňoval zabíjí pro pár peněz, které mu stěží vystačí na pár dní možná měsíců..... Každý je jiný a máme jiné názory na život. Ono jde taky o to že lidi si života necení x( A to je tu to smutné. Přeci jen zabít se kvůli tomu že tě opustí holka/kluk je dle m ě absurdní však jednou přijdou zase další, tak proč to ukončit?

Ráda bych se tě/a ostatních lidí co si to přečtou, zeptala na jednu otázku: Myslíte, že i zvířata mají svoji cenu? Nebo máte nějaké, které byste nikdy a za nic nedali? Nebo se zastáváte názoru, že jen lidé mají tu nevyčíslitelnou cenu? :-)

8 ivusha ivusha | Web | 24. dubna 2011 v 20:57 | Reagovat

Moc pěkný článek;-)
Když se nad tím člověk zamyslí, musí ti dát za pravdu. Ovšem ono zase na druhou stranu je otázka, s jakou hypotézou a závěrem ti 'vědci' ten výzkum prováděli. To už bohužel v nám dostupných médiích neříkají.:-/
Každopádně já o sobě vždycky říkala, že jsem materialista. Ano, cynicky říkám, že peníze dnes zmůžou všechno a život bez peněz je dost na prd. Ale jsem si vědoma toho, že jsou věci, které opravdu penězi vyčíslit nejdou. Život je určitě jednou z nich.

9 Marless Marless | Web | 24. dubna 2011 v 21:19 | Reagovat

Myslím, že cena lidského života se objektivně vyčíslit nedá. Třeba cena lidského života vůči jeho příteli, vůči oblasti tvorby, kde tvoří nebo vůči jeho rodině. To ano. Nemyslím si, že člověk jako jedinec je bezcenný. Člověk dovede být úžasně tvořivý, inteligentní a můžou se s ním spřátelit jiní, takže i pro ně má nějakou cenu.
Takové ty odhady cen života člověka se mi nelíbí. Nemyslím si, že to lze stanovit objektivně. A ani to nejde obecně. Myslím, že každý člověk má jinou cenu, ale nikdo není nahraditelný. Přestože třeba ve velké společnosti by se zdálo - někdo umřel, no to nevadí, tady se nám někdo narodil, jsme stále stejně velcí. Ale ta smrt dané osoby zřejmě někoho ranila, kdyby nezemřel, mohl třeba vynalézt něco a tak dále. Nikdo neví, jakým bychom byli přínosem.

Abych to shrnula - myslím, že lidé nikdy nedovedou určit přesnou cenu lidského života - ani obecně, ani pro jednotlivce, možná tak jeho cenu vůči různým věcem, s nimiž se daný člověk za života setkal - a co pro ně tedy znamenal, ale i to je sporné, protože nevíme, co by mohl ještě dokázat. Myslím, že by cena lidského života byla hodně vysoká, protože každý člověk je nenahraditelný originál.

10 Alex Alex | 24. dubna 2011 v 21:42 | Reagovat

[1]: souhlasím

11 Denisa Denisa | 25. dubna 2011 v 16:28 | Reagovat

Myslím si, že se život nedá vyčíslit. Žijeme jen jednou.

12 Connie Connie | Web | 25. dubna 2011 v 17:30 | Reagovat

vyčíslit život? Kolil bych stála já? Kolik moje sestra? Více nebo méně když je mladší?...Je to naprosto neproveditelné. Ale ani bych se nedivila, kdyby se v budoucí době našel někdo, kdo by začal propagovat sloganem "Pojdte si zjistit vaši cenu"...

13 Monotónní Monotónní | E-mail | Web | 25. dubna 2011 v 20:14 | Reagovat

Život rozhodně vyčíslit nejde..
Když si člověk srovná třeba zmíněného bezdomovce a nějakou pop stár, nemůže říct, kdo z nich je lepší. Každý má své parametry, podle kterých hodnotí druhého.
Bezdomovec může být na první pohled odpudivý, ale uvnitř to třeba může být skvělý člověk se srdcem na "pravém" místě, zatím co celebrita může být sexy sebevíc a přitom to neovlivní to, co je vlastně za člověka.
Čímž se vlastně přesouvám k tomu, že hlupák, kdyby měl zvolit, kdo z těch dvou bude žít a kdo umře, život by daroval celebritě, bez jakéhokoliv dalšího rozmýšlení nad vnitřními kvalitami člověka bez domova.
Mno, domotala jsem se v tom parádně, zvažuji, jestli to vůbec odpovídá obsahu článku, ale je mi líto to mazat :D

14 pavel pavel | 1. července 2011 v 21:47 | Reagovat

hodně hodně chytrý počtení, dokonce i v diskuzi sem se musel zamyslet nad některýmy připomínkami...

15 GoffDolores22 GoffDolores22 | E-mail | Web | 27. listopadu 2011 v 8:14 | Reagovat

I received 1 st <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/business-loans">business loans</a> when I was very young and it supported me a lot. But, I need the credit loan over again.

16 Jan Jan | 23. června 2013 v 22:23 | Reagovat

Samozřejmě ze lidsky život ma nevycislitelnou hodnotu, ale otazkou by mělo byt, jak žít ve světe kde penize nahrazují opravdové štěstí .
Přesně myšleno, každy a to myslím doslovně si své štěstí kupuje. Jak je to mozné. Najime se snad ze zpěvu ptáku, krásy přírody, ne, a prave proto si musíme uvědomit , ze každy nás krok směřuje k zoufalství , jelikož vsechno je měřeno penězi , zdravi, rodinné zázemí a hlavně štěstí.
Otazkou je, kudy z téhle prekerni situace. :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama