Titanic: známka velkoleposti, ale také nedokonalosti lidí!

15. dubna 2011 v 20:00 | Daniel Hloušek |  Články

Titanic: známka velkoleposti, ale také nedokonalosti lidí!

Byla pýchou, byla plovoucí město, byla to nepotopitelná loď, pro bohaté i chudé, avšak veškerý luxus se navždy ztratil v hloubi oceánu. Existuje mnoho luxusnějších a větších lodí, na kterých se staly ještě větší tragédie, avšak Titanic se nesmazatelně zapsal do lodních dějin, jako tajemná katastrofa, která byla již předem předpovídána. Je začátek 20. Století a emigranti se snaží zbohatnout. Vidina bohatství láká mnoho lidí do Ameriky. Letecká doprava byla v té době v počátcích, a byla příliš riskantní a nevýnosná, avšak lodní doprava zažila žně. Společnost White Star Line, jako britská loďařská společnost co nejvíce vydělat. Jen málo společností si mohla dovolit postavit tak luxusní loď a tak velkou, jako je Titanic, a hned na to rovnou tři takové lodě. Společnost dobře věděla, že cestovat nebudou jen dělníci, ale i bohatí lidé. Také snaha padla na rychlost lodě. Chtěli, aby byla loď co nejvíce rychlá. Spojil se luxus, velkolepost a rychlost do jedné lodě. V té době takřka nevídané. Společnost proto začala stavět tři lodě třídy Olympic. Třída Olympic se také pro White Star Line stala nejvíce proslulá, jelikož v této řadě, byly tři nejznámější lodě této společnosti. Olympic, Titanic a Britannic. Všechny tyto lodě avšak postihla nějaká tragédie.
Je rok 1911. Titanic se poprvé spouští na vodu. Do osudové plavby zbývá téměř rok. Během tohoto času, se na Titanicu upravují drobnosti, jako je interiér, nábytek. Vzápětí druhého dubna roku 1912 loď prošla závěrečnými zkouškami inspekce. To se také stalo osudným, mnoha zemřelým při katastrofě. Do tragédie, byli britské lodní předpisy zastaralé. Do té doby nikdy nebyly tak veliké lodě, že by se museli pozměňovat předpisy. Lodní architekt zprvu navrhl, aby se na horní promenádu lodi, dalo více záchranných člunů, avšak tento návrh byl odmítnut, jelikož by to bránilo v krásném výhledu na moře. Zajímavostí je také, že architekt navrhl poté i možnost zavěsit čluny do vrstev. To by znamenalo, že místo jednoho člunu by byli na jednom místě dva čluny nad sebou. Tento nápad se také neujal, s argumentem, že Titanic není bojová loď, ale luxusní loď. Tehdejší předpisy nepočítali s takovým množstvím lidí na jedné lodi, proto si společnost dovolila tyto nápady smést pod koberec.
Dalším hřebíčkem do rakve se stala skutečnost, že společnost nakoupila méně kvalitní ocel, a méně kvalitní materiál na nýty. Právě, samotné nýty byla celé slabina lodi. Z nepochopitelných důvodů byla přední část a špice lodi, skoro téměř tlustá v bočních stěnách, jako na zbytku lodi. Loď byla dokonalá téměř ve všech ohledech. Kuřácký salónek, bazén, zimní zahrady, grandiózní vybavení lodě, nebo také personál. Vše bylo perfektně nalajnované. Každá uklízečka měla svou minulost, a ne ledajakou. Společnost chtěla ukázat, že teď bude moři vládnout Titanic, a dosadila na počest této lodi a její první plavby, velice uznávaného kapitána, Edwarda J. Smithe.
Smith měl několikaleté zkušenosti, a měl svou kariéru završit na této lodi. Avšak možná jeho konzervatismus a nezkušenost s takovými loděmi se stala pro mnohé osudné. První špatný krok nastal, když kapitán nadále udržoval v nejvyšší rychlosti loď i přes varování před ledovci. Ledovec se mu stal osudným. Je mraziví a klidný večer, 14. dubna 1912. Kapitán dává pokyn, ať je hlídka více ostražitá, a aby loď udržovala stálou rychlost a kurz. Asi půl hodiny poté hlídka uviděla ledovec. Osudovou chybou bylo, že kormidelník se snažil loď od ledovce co nejvíce vzdálit. Nikdo si ale neuvědomil, že náraz přímo by loď poškodil, ale ne natolik, aby se potopila. Další chybou se stal zpětný chod, který loď ochromil natolik, že už nebyla žádná šance na odvrácení katastrofy.
Po nárazu, byly uzavřeny vodotěsné komory, avšak ledovec poničil natolik loď, že se zaplavilo více komor, než loď byla schopná zvládnout. Lodní architekt prohlásil, že loď do dvou hodin se potopí. Kapitán dal rozkaz ke spouštění člunů, a někteří z důstojníků se mylně zarputile domnívali, že musí za každou cenu ctít rozkaz, aby brali do člunu ženy a děti. To mělo za následek spouštění poloprázdných člunů. Titanic se nečekaně rychle potopil. Ve 2:20 15.dubna, ráno se loď definitivně potopila a pro mnohé uzavřela na desítky let. Tato katastrofa byla předpovídána vědmou, která pohoršovala cestující v přístavu. Jedna kniha několik desítek let před samotnou katastrofou a stavbou lodi, popisovala neuvěřitelně přesně rozměry lodi, a její zánik. Je snad možné, že existuje smůla, nebo jde jen o čistou náhodu, která se občas musí stát. Obrovská loď, která není zabezpečená, není úplně kvalitní a její vedení zastává staré praktiky z dřevěných parníků, má jisté riziko. Otázka však zní, zda se to muselo stát, zdali by to nešlo odvrátit. Do hlubin oceánu si Titanic vzal nejen 1500 obětí, ale také mnoha tajemství, které už dnes nemáme skoro šanci vyřešit. Avšak od této tragédie se zpřísnily nejen v lodní dopravě, ale v každé dopravě předpisy. A co si myslíte vy?
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Kdyby vrak Titanicu šel vytáhnout, chtěli by jste ho vytáhnout?

Ano.
Ne, je to památka.
Ne, nezajímá mne to natolik.

Komentáře

1 writterworld writterworld | Web | 15. dubna 2011 v 20:23 | Reagovat

Je to veľmi čudné, pretože po prečítaní článku mám pocit, akoby ľudí nezaujímal svoj život ale všetko naokolo- a to hlavne pohodlie. Predpisy a zákony, luxus a nebezpečenstvo. Áno, tak uvažuje dievča z 21.storočia. Ale ako to bolo vtedy, to sa nevie...

2 Taychi Taychi | E-mail | Web | 15. dubna 2011 v 20:37 | Reagovat

Je to...fantastické. Ta záhada já sama jsem vždycky ráda o Titaniku četla. Jinak včera měli příjmeniny všichni co se jmenují Zavadil. Je to vzato od toho, že 14. dubna zavadil Titanic o ledovec.

3 pawing pawing | Web | 15. dubna 2011 v 20:51 | Reagovat

Moc hezký článek :-) O Titanicu čtu ráda, jen jsem očekávala, že napíšeš víc o katastrofách druhých dvou lodí a třeba i to, že podle jedné teorie To vůbec nebyl Titanic, který se potopil, ale Olympic.

4 Dancek Dancek | E-mail | Web | 15. dubna 2011 v 20:55 | Reagovat

[3]: Původně jsem v článku měl katastrofy těch dvou lodí, avšak článek by byl až příliš dlouhý a obával jsem se, že by to nikdo nečetl :-) Teorii znám, avšak, Olympic měl některé rysy, hlavně vevnitř, které se dost lišily, to by šlo poznat, ale budu o tom psát, nechtěl jsem to všechno strčit do jednoho článku :-)

5 Šnečkovská Šnečkovská | Web | 15. dubna 2011 v 21:12 | Reagovat

Hezky sepsáno, mám hrozně ráda ten film, nikdy jsem nic podobného nečetla, ale úplně mě to uchvátilo. Rozhodně by bylo zajímavé si přečíst i o těch dvou dalších lodích ;-)

6 Ketly Ketly | Web | 15. dubna 2011 v 22:03 | Reagovat

Hezký článek ;-) Děkuji, že jsi mi připomněla, že dnes je do 99 let od doby kdy se potopila ta slavná loď. Jen mi vrtá hlavou proč "neslavíme" i potopení jiných lodí, kde zemřelo podstatně více lidí. Ale to bude nesjpíše tím, že Titanic se potopil tak "slavně".

[3]:

[4]: Podle mě to bude Titanic. Už jen z výpovědi lidí, kteří to přežili. A navíc přesná poloha potopení Titanicu je na několik kilometrů a neřikejte mi, že se v okruhu cca. 10 kilometrů potopili dvě identické lodě. V té době si určitě někdo poznamenal (třeba podle hvězd) kde to bylo. Nevím nevím... plány lodě museli být perfektní a téměř všechny se dochovali. Ale přeci jenom mořská voda dokáže s kovem leccos udělat.

7 Borůvková Borůvková | Web | 15. dubna 2011 v 22:19 | Reagovat

Miluju to... to všechno kolem Titaniku...

8 Marless Marless | Web | 17. dubna 2011 v 20:01 | Reagovat

Ahoj, omlouvám se, že jsem neposlala odpovědi, jak jsem psala, nějak nám v posledních dnech nešel internet.. Hned to napravím :)

9 Vendy Vendy | Web | 17. dubna 2011 v 20:25 | Reagovat

Viděla jsem film Titanic a byl úchvatný.
Pak jsem si přečetla i knihu Titanic od Hubáčka a bylo to opravdu strhující čtení.
I v tom, že opravdu jako by ta loď i s lidmi byla odsouzena k záhubě. Tolik chyb a problémů. Včetně záhadně zašantročených dalekohledů nebo vypnuté vysílačky nedaleké lodi, která mohla lidi zachránit.
Připadá mi to jako osud. Jistě, kapitán neměl nasadit nejvyšší rychlost, ale tady opravdu zapůsobil lidský faktor - vidina úspěchu a zviditelnění na čelních stranách novin převládla. A zviditelněn skutečně byl, jen ne tak, jak si představoval.
A opravdu se potopily i větší lodi a při těch katastrofách se utopilo i víc lidí než na Titanicu. Ale Titanic asi bude symbol, protože to byla jedna z prvních tzv.nepotopitelných lodí... :-?  8-)

10 Lady Xo Lady Xo | Web | 18. dubna 2011 v 17:23 | Reagovat

Vše co se týkalo titniku mě vždycky přtahovalo a přitahuje ... Lídé tu lod' prohlašovali za " nepotopitelnou až dokonalou " a byla to velká katastrofa a stalo se to symbolem lodí..a film je fakt Dokonalý a některé scény jsou až úchvatné.
Kapitán pochybil ale mohlo by se to stát jakemu koliv jinému kapitánovi. a Byl to pouhý lidský faktor a bylo by to nehezké házet celou tu chybu na kapítána .. co se stalo stalo asi to tak být mělo..Ale prostě vše co se týče TITANIKU je užsné

11 Monotónní Monotónní | E-mail | Web | 25. dubna 2011 v 20:26 | Reagovat

Abych pravdu řekla, Titanic znám leda z filmu. Ovšem, po přečtení tohoto článku mě celkem udivuje, že lidé luxus a pohodlí postavili před bezpečí. Že důvěřovali Titanicu natolik, že možnost potopení nijak víc nepromysleli.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama