Žijeme na hranici pekla a ráje?

4. dubna 2011 v 15:36 | Daniel Hloušek |  Články

Peklo: žijeme na hranici pekla a ráje?

Peklo je především spojováno s náboženstvím a s posmrtným životem. Pojem peklo v sobě skrývá děsivé významy, které avšak sedí na náš svět! Leckterého člověka napadá otázka, zdali již teď nežijeme v pekle. Nejblíže k pomyslnému peklu jsme byli v roce 1984. Na ruském poloostrově Kola na Sibiři, pracovníci vyvrtaly vrt hluboký 12068 metrů. Nikdy před tím se člověk nedostal těžbou hlouběji. Společnost měla v tomto vrtu naplánováno, že vyhloubí 15 kilometrů hluboký vrt, avšak peklo je zastavilo, dle slov pracovníků. Dělníci dávali výpovědi, a ti co zůstali, po nějakém čase stejně utekli. Aby společnost zamezila dalšímu propouštění, poslala techniky a vědce na dno vrtu, kde vyslali mikrofon. Na nahrávkách se dones, uchovalo to, co slyšeli dělníci při práci. Sténající lidské hlasy, volající o pomoc, proklínající živé, otřesy půdy, nebo nevysvětlitelná nervozita a částečná nehybnost končetin.
Ihned po tomto incidentu se vrt provždy uzavřel a vrt byl částečně zasypán. Pro tento krok byla společnost rozhodnuta nejen kvůli finanční náročnosti, ale hlavně kvůli tamějšímu peklu! Je tato událost na tolik věrohodná, že by to mohlo dosvědčit peklo? Peklo, leč v ateistickém světě stále považuje mnoho lidí za skutečné, nehledě na vyznání a přesvědčení o Bohu. Ráj je více méně zatracen, peklo je avšak k nám blíže. Ráj dle křesťanství by se mělo nacházet v nebi, avšak lidé od tohoto přesvědčení odchází, jelikož nebe vidíme, a máme ho prozkoumané. Avšak Zemský plášť jsme prozkoumali vrtem jen jedním procentem, celkové hloubky. Je to pro nás neznámé místo, temné, pro někoho až mystické.
Z vědeckého hlediska pojem peklo usměrňuje lidi. Naše společnost obsahuje několik skupin lidí. Jedni se řídí tím, že kdyby někoho zabili, šli by do vězení. Druzí se drží toho, že kdyby někoho zabili, šli by do pekla. Tyto priority drží tuto společnost v nějakém tvárném stavu. Mnoho filosofických úvah je také zaměřeno na peklo v podobě našeho světa. Peklo je synonymum pro absolutní nespravedlnost, zlost, krutost. V dnešním světě tyto pojmy hrají dominantní postavení! Bydlíte v bytě v paneláku. Pořád Vás někdo otravuje, slyšíte každé slovo souseda. Koupíte si dům, na samotě. Později se tam buď vybuduje lyžařské středisko, nebo postaví dálnice. Nemluvně o přírodních katastrofách, jako je vichřice, tornádo, zemětřesení, s tím spojeno v přímořských oblastech tsunami.
Vše co by se nemělo pokazit, se občas pokazí, i z nezištných důvodů. Paradoxně, nejvíce nebezpečné faktory, které můžou napáchat veliké škody, jsou nejméně chráněny. Vše má svůj rub a líc. Co pro pravěkého člověka a jeho mamuta, bylo peklem je dnes pro nás jaderná elektrárna a jiné věci. Musíme si uvědomit, že zlo v podobě lovení nebezpečného mamuta má jednu výhodu, a to samotný zisk a to jest jídlo. To stejné platí u jaderné elektrárny. Každý den je veliká hrozba, že se něco stane, unikne radioaktivita, avšak žádná jiná elektrárna nedokáže vyprodukovat tolik energie, bez většího znečištění. Popravdě, loučemi si nikdo svítit nechce. Avšak, co rozděluje zlo a dobro, od jaké chvíle je peklo a kdy ráj?
Peklo je úzce spojeno s čarodějnicemi, satanem neboli luciferem. V dobách minulých církve využívala pověrčivosti lidu. Samotná církve rozdělila svět na peklo a ráj. Jediná kniha rozmohla masové upalování čarodějnic. Tehdejší církve svou chamtivost ukryla za pověrčivost. Žena, která pořádala v té době něco neobstojného, byla bylinářka s neznámými metodami, byla automaticky označena za čarodějnici. Masové vyvražďování nevinných lidí, nebo opravdu existuje nějaké pravdivé spojení mezi peklem a zemí? Proč zlo musí v našem životě pořád dominovat? Je to jen snad naší společností?
Jsme-li chudí, zlo přichází ze strany státu, zdražování potravin, DPH. Jsme-li bohatí, strach přichází z myšlenky, že o vše přijdeme. Je to snad dostačující příklad a argument pro myšlenku, že peklo existuje a je tady v naší společnosti? Jak vypadá absolutní ráj, a jak vypadá absolutní peklo? Je skoro nepředstavitelné, si představit společnost, ve které vše funguje samo a dobře, vždy se něco pokazí. Děláme si peklo jenom my lidé, nebo existuje něco, co ho za nás dělá? Co si myslíte vy?
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Existuje absolutní zlo a peklo?

Ano.
Ne.

Komentáře

1 uajiii uajiii | Web | 4. dubna 2011 v 17:24 | Reagovat

Myslím, že něco jako "vyvrtané peklo" neexistuje- hmatatelné někde hluboko dole. Kor na světě je fůra takhle hlubokých vrtů, kt normálně fungují, to by muselo být peklo doopravdy pod poloostrovem Kola a byla by obrovská náhoda ho napíchnout.
Peklo bude stav mysli, ducha, nebo duše. Stejně tak jako ráj.

2 Marless Marless | Web | 4. dubna 2011 v 18:05 | Reagovat

Myslím si, že je to prostě v lidech nějak zakódované. Každý člověk podle mě od přírody myslí hodně na sebe a své blaho, víc než na blaho cizích. No a proto některým lidem nevadí provést něco zlého, to vše pro vlastní blaho. Jenže je tento čin příčina, proč se dostat do pekla, nebo spíš pomoc udělat peklo tady na zemi. Pokud opravdu existuje nějaké to posmrtné peklo, tak možná ano. Má šílená teorie opět je, že možná tam někde pod zemí možná žije nějaká lidi mučící civilizace, a když se tam někdo někdy v minulosti šílenou náhodou dostal, začal o tom všem vykládat a tak si všichni řekli, že se tam asi dostanou po smrti jako trest za hříchy, které provedou (pokud je provedou) za života. Divná myšlenka, ale bylo to tak jediné vysvětlení, co mě napadlo k tomu vrtu :-D

3 Danny Danny | Web | 4. dubna 2011 v 20:13 | Reagovat

Nemůžu říct,že by peklo neexistovalo,ale hlavně v tvé verzi mě ta představa děsí :D
O tom vrtu v Rusku slyším v podstatě poprvé.Nebyl to padělek? :)

4 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 11. dubna 2011 v 16:02 | Reagovat

To, že se na Kole vrtal dlouhý vrt, o tom vůbec jsem vůbec nevěděla. Pokud věříme na posmrtný život, kultury či náboženství mají pojetí pekla odlišné (zatímco křesťané mají peklo v pravém slovasmyslu, pro staré Egypťany byla něco jako peklo Velká Požíračka). třeba jsme si ho stvořili my, či jde prostě o nějakou dimenzi, která není ani "nahoře" ani "dole". Zda existuje, to se dozvíme po smrti.

Každopádně v hlavě se mi usadila jedna ze závěrečných vět z pohádky S čerty nejsou žerty: Aťz už peklo bylo či ne, vymyšleno bylo dobře.

Mimochodem, pěkný článek, jako snad každý z tvých mě nutí k zamyšlení. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama