Nevěra, aneb od každého něco?

3. května 2011 v 16:08 | Daniel Hloušek |  Články

Nevěra, aneb od každého něco?

Toto téma nenechá klidným kdekoho, už jen proto, že to může potkat každého. Jedná se o citlivou věc, a partnerka či partner určitě neřekne, že Vás podvádí. Jen málo případů přijde domů, a místo ahoj zazní: ,,Tak jsem Tě dnes podvedla''. Sami určitě usoudíte, že se jedná, o velice leč manipulativní situaci. Člověk má na výběr. Buď překousne vzájemnou důvěru, a zeptá se protějšku, zdali ho podvádí. V mnoha případech, i v těch, kde je opravdu nevěrný protějšek, to dopadne nepříliš dobře. Někdy si člověk odnese nedůvěru až nějakou tu bolestivou přirážku za ty žárlivé scény. Z tohoto hlediska se jedná o jakousi hru. Má-li člověk štěstí, ztratí důstojně vše. Avšak když to člověk přežene, nebo to odhadne špatně, pak ztratí milovanou osobu a k tomu ještě nepříliš pěkné scény kolem toho.
Druhá možnost je, nezajímat se o to. Ale, kdo vydrží přehlížet i roky podezřelé chování protějška. Avšak co je to vůbec nevěra? Jsou několik skupin lidí, které různě nahlíží na tento fenomén. Jedni nahlíží na nevěru, jako na celek. Je jedno, zdali partner či partnerka má milence jen kvůli sexu, nebo také kvůli citům. V jejich očích je to pořád nevěra. Druzí na to pohlížejí z hlediska citů. Nevěra je to od té doby, kdy z milostného vztahu, ve kterém jde o sex, se stal vztah citový. Jestli se žena či muž zamiluje, pak je to dle této skupiny lidí nevěra. Do té doby ne, jde jen o jakýsi biologický pud. Třetí skupina lidí na tento problém nahlíží dosti liberálně. Je-li protějšek nevěrný, tak já můžu být také nevěrný. Nahlíží na to, jako na svobodu, která by neměla být nikomu odepírána.
Ve zvířecí říši je nevěra holý fakt, který se moc neřeší! Zvířata jsou i lidé, avšak co nás dělí od zvířecího pohledu na vztah? Údajně jenom lidé mají požitek a radost se sexu. I u nás je podmíněný pud zachování druhu. Sex je tu proto, aby se dál šířil genetický kód druhu. Ale jenom lidé nad tím uvažují. Jsou zvířecí druhy, které jsou věrní. Ne napořád, ale jsou. Avšak i tady nejde o myšlenkovou věrnost. U zvířat je věrnost výhoda. Například, když jedinec má silné postavení ve skupině, tak samička či samec pobude co nejdéle u tohoto jedince. Jde o výhodné postavení, a jediné co nás dělí od zvířat v tomto směru, je to, že nad tím přemýšlíme. Děláme si ze sexu příjemný zážitek, nejde už o účel. Dříve, nebo později ve vztahu chybí to zdolávání. Na začátku byl hezký flirt, ve vztahu je to maximálně flirt, který je spíše takový doplněk. Doplněk, který již nevrací do té dvojice takovou vášeň.
Proč jsou tedy lidé nevěrní? Rivalita, postavení ve společnosti, objevování nových možností, vášeň, to vše nutí jedince směrovat někam jinam, když mu to není dopřáváno. Postupem času mnoho vztahů uhasíná, a spíše přežívá z hlediska funkčnosti a usedlosti. Mnozí si řeknou, proč také odcházet s domova od přítelkyně, či přítele, když můžu potají mít vztah ještě s někým jiným, který mi dá vše, co potřebuji, krom sociálního zázemí. Jsou však, ale i nevěry, kde jde o nenasytnost, nebo o zkušenosti. Zejména u mužů je známé, že by nejraději měli několik žen zároveň. Nejde o to, že by si nedokázali vybrat, ale jde o to, proč to dělat, když nejde o vztah?
Nevěra se těžko poznává. Většinou nevěrník, či nevěrnice, se o sebe najednou více stará. Už Vám neoznamuje tolik informací co dřív, nebo právě naopak i s detaily co bude dělat. Tací lidé jsou také více domýšlivý, podráždění či někdy až moc upřímní, nebo nervózní u diskuzí nad určitými tématy. Proč nevěra vůbec tolik dráždí? Samotný fakt, že má nejen Vás může znamenat, že jednoduše mu/jí nestačíte. Dalším faktem je také to, že to může udělat zase a zase. Ať se jakkoli podíváme na nevěru, vždy musíme uznat, že jde o normální věc, z biologického hlediska. Je to stejné, jako běh, když spěcháme. Avšak v naší společnosti je to nevídaná věc. A jaký máte vy názor na nevěru? Zažili jste jí někdy? Těším se na Vaše postřehy a komentáře.
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Alisa Alisa | Web | 3. května 2011 v 16:27 | Reagovat

Zaujímavé, že ja som si odstupom času práveže uvedomila, že mojou neverou som so svojím priateľom začala vychádzať lepšie . O to väčší prúser to bol, pretože mi oba "vzťahy" vyhovovali a nevedela som ukončiť ani jeden .

2 Gabriella Gabriella | Web | 3. května 2011 v 16:31 | Reagovat

Řádím se do té kategorii, že pro mě je nevěra  už i to, když má partner něco s někým jiným a nemusí v tom být žádné city.
Osobně jsem se s nevěrnou nesetkala, za což jsem ráda,ale kolikrát jsme byla svědkem toho, jak moji kamarádku podváděl kluk a ona o tom nevěděla...
Nevím jak bych zareagovala ,kdyby mě partner podvedl. Říkám si, že bych nedokázala odpustit, ale co já vím. nejsem v té situaci, takže ani nevím, jak bych reagovala.

3 Dubious cat Dubious cat | Web | 3. května 2011 v 22:00 | Reagovat

Dobře zpracovaný článek, který v sobě ukrývá pravdu. V pondělí se bude nacházet ve výběru článků k TT :)

4 m. m. | Web | 5. května 2011 v 20:28 | Reagovat

Upřímně řečeno, já bych tohle za dobrý článek označit nemohla. Ne kvůli obsahu, ten jsem ještě nepřelouskala, ale kvůli formě, která mi v tom přelouskání brání. Naprosto nepochopitelná stavba vět, nesmyslné používání čárek a vůbec celé mi to zní jako kdyby to překládal Google Translator. Nemyslím to nijak zle a nepíšu to proto, abych někoho urážela, ale podle mě by to vážně potřebovalo korekturu. Obdivuju všechny, kteří to bez problému přečetli.

5 Dancek Dancek | E-mail | Web | 5. května 2011 v 21:02 | Reagovat

[4]: Přiznávám, že za tento článek, bych nestrkal ruku do ohně ;-) Dělal jsem to narychlo, jelikož původní článek k jinému tématu jsem nedopsal. Avšak, myslím si, že se to dá v pohodě pochopit, co jsem tím chtěl říci :-) Jinak, mám složitější myšlenkové pochody a jelikož po sobě články nečtu, nachází se tam plno chyb a když se zpětně ohlédnu, našel jsem aspoň pět čárek, které oddělovali věty, které neměli být oddělené. Ale to je bohužel má lenost a nedostatek času na kontrolu ;-) Jestli tím jsem někoho odradil, tak prosím, zkuste dát šanci jiným článkům ode mne. Hlavně ty prázdninové jsou většinou vychvalované :-)

6 puppup puppup | Web | 20. května 2011 v 21:04 | Reagovat

Samozřejmě, mistr pravopisu zrovna nejsi, nikdo není :) Tvé chyby jdou vidět, ale to není důležité. Nevěru jsem zažila, vždy jen od partnerů. Sice jsem nynějšího několikrát málem podvedla, ale brzy jsem pochopila, že je to zbytečné a už nemám choutky u jiných :) Nutno podotknout, že můj mladý mně taky málem podvedl. Taky by to možná udělal, kdybych se to nedozvěděla a neudělala z jeho pokoje kulničku na dříví :-D A teď? Jsme oba dva v pohodě. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama