Upalování čarodějnic: jak by to dopadlo dnes?

10. května 2011 v 19:50 | Daniel Hloušek |  Články

Upalování čarodějnic: jak by to dopadlo dnes?

Společnost velice ráda staví lidi do vrstev. Jeden je chudší, má méně práv u vyšších tříd. Bohatší má možnost měnit svět těm z nižších tříd. Avšak oba mají jednu společnou věc. Je to pud sebezáchovy. Představte si středověk. Hon na čarodějnice a upalování zaživa bylo v plném proudu. Někdo z vyšší vrstvy za vámi přijde, a označí Vás za člověka, který má pakty s peklem a ďáblem. Máte nárok říci jak to vše je, avšak skoro vždy došlo k tomu, že mučením z člověka vytáhli smyšlenku o spolčení s ďáblem. Tak, nebo onak, vždy to byl lístek k branám smrti. Buď člověka umučili, nebo z něj dostali lež o posedlosti, a tím pádem trestali rovnocenným trestem a to upálením. Co by se dělo, kdyby se to praktikovalo dnes v moderní podobě?
Muž sedící v kavárně měl ve zvyku si vždy po ránu číst noviny. Dnes tomu nebylo jinak. Najednou k němu přistoupí dva vysocí muži v černém obleku. Bez řečí ho odvedou. Muž se dozvěděl, že je souzený za něco co neudělal. Někdo to na něj nastražil. Kdyby takové procesí bylo v novodobé době, tak by se uplatnily asi podobné zákony, jako je tomu u terorismu. Když je někdo podezřelí z terorismu, podle zákona v USA, může stát zbavit na jistou dobu člověka práv. Důvod? Ochrana státu nesmí být narušena. Jisté konspirační teorie avšak tvrdí něco jiného. Zákon platí a platil by proto, aby nebyla narušena moc několika nejvýznamnějších lidí v tajném spolku, který řídí celý svět. Jak u terorismu, tak i u dalších lidí, kteří by byli označeni, jako posedlí něčím, by byli zneškodnění jen kvůli ochraně citlivých informací. Ve středověku upalování čarodějnic probíhalo hlavně pro majetek. Církve, když usvědčila někoho posedlým, automaticky získala majetek nebožáka. V dnešním materialistickém světě by se toto odehrávalo ještě snadněji, nehledě na etičnost.
Když Hitler ve třicátých letech 20. Století začal nakloňovat na svou stranu veliké masy lidí, proč by situace, nešlo využít dnes? Dnes lidé více budou hledět na ty, kteří budou hlásat, že všechny dostanou z krize. Ti, co by to prohlašovali, neřeknou jak, ale jak to bude účinné. Kdyby se takoví lidé dostali k moci, mohli by zavést novodobé upalování za nic, pro něco? Představte si dav lidí, který by atmosféru umocňovalo. Když deset říkají ano, proč by se jedenáctý nepřidal, že? Nakonec by to došlo tak daleko, že by se zákon o upalování schválil. Jak daleko by tento zákon byl ilegálně využíván, a jakou formou?
Jistě by si mocnost nedovolila veřejné popravy, jako tomu bylo ve středověku, upalování na hranici, před zraky mnoha desítek, až stovek lidí. Jednalo by se spíše o odstrašující tiché případy, z nichž ty největší by byly známé. Také důvod udělení trestů by byl jiný. Dnes by lidé už zřejmě nepodlehli středověkému šílenství o paktech s ďáblem. Dotyčný odsouzený člověk by spíše dostal na krk malomocnost, terorismus či bláznivým odpůrcem režimu. Režim států se pomalu mění na dosti složitý a krutý. Aby se toto mohlo dít, musel by režim být tvrdý. Způsob zbavování se hříšníků, by byl krutý a rychlý. Nejedná se o trest smrti, ale o zbavení se mnoha lidí pro majetek. Představa, že každý z nás by se mohl stát tím hříšníkem, je nepředstavitelná. Dnes v moderním světě žijeme hlavně z vlastního strachu, neboli ze stresu, depresí, hektičnosti. Avšak k tomu všemu by se přidala ta nejistota, že v jednom okamžiku nás označí za nějakého blázna, a uvalí na nás bezmoc.
Lidé by chápali závažnost počínání, už příliš pozdě, na to, aby to mohli odvrátit. Avšak, jeden ze stotisíců by měl tu odvahu se postavit, proti tomuto počínání. Ale, jeden ze stotisíců je pro státní zabijáky nic. Vylepování seznamů příštích hříšníků, kteří by měly být popraveni, by strach ještě více umocňoval. Stát by nebyl v krizi ekonomické, ale v krizi sociální. Lidé by najednou méně důvěřovali ostatním lidem, z toho důvodu, aby nebyli označeni, jako vlastizrádci, nebo za nebezpečná individua pro kolektiv. Ať chceme, nebo ne, musíme si jednou vybrat, zdali nastane novodobý upalování lidí, nebo ne. Hon za nevinnými lidmi, už je možná dnes, kdy USA žene kde koho. Chceme se znova bát, nebo žít v nejisté finanční krizi? I kdyby tento řád nastal, jsme si jistí tím, že by peníze padly na úkor prostých lidí? Je snad jiná možnost, jak tento šílený hon ještě nastartovat? Smrt by byla rychlá, bolestivá, a neúčinná, avšak ovládnutí světa několika lidmi by bylo na dosah. Blíží se tento hrůzný konspirační scénář? A co si myslíte vy?
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Nastane novodobý hon a masivní zabíjení lidí?

Ano.
Již to pomalu nastává.
Ne.

Komentáře

1 Danny Danny | Web | 11. května 2011 v 18:37 | Reagovat

Fujtajbl,co maluješ ďábla na zeď!
I když je pravda,že USA má děsivé a často nesmyslné zákony a svým způsobem se tam bojím jet.Stačí si tam u nich vmyslet malou lež na nevěrného manžela/ku a vzít dobrého právníka a chudák ten druhý skončí i ve vězení...A myslíš si ty,Daňku,že tohle nastává?
(odhlasovala jsem NE,protože v to doufm,ne že by to tak bylo...)

2 Dancek Dancek | E-mail | Web | 11. května 2011 v 18:44 | Reagovat

[1]: Byl bych rád, kdyby svět byl v normálu, ale přitom USA pomalu ale jistě začíná šikanovat kde koho. Nevím zdali je normální obsadit cizí zemi, zabít tam několik lidí, a bojovat proti terorismu, který by nemusel být, kdyby toto nedělali a pak hrdě ještě prohlásit, že zabili nejhledanějšího teroristu, na cizím území. Rád bych věřil, že je svět v pořádku, ale nejde to.

3 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 12. května 2011 v 19:05 | Reagovat

Přesně jak v knize Kladivo na čarodějnice. Jde jen o majetek... Ale ten začátek článku vypovídá o neustálé realitě. Je lid a pak vláda, a vláda sice asi pro ten lid něco dělá, ale z daleko větší části mozku myslí, jak si nahrabat kapsu nebo když už nějaký zákon, tak ať pro bohatší a politiky neplatí. Na zabití toto.

Nevím, jestli to dopadne tak masově, jako v minulosti, ale kolik takových případů jsou přísně střežené v archívu FBI například? Kolik z toho nevíme, a přitom bychom měli vědět?

4 pavel pavel | Web | 12. května 2011 v 23:59 | Reagovat

USA bych do toho netahal, stačí se podívat jak to vypadá v Čechách. Nejsi náhodou komunista? A co Rusové, kteří nás v 68 obsadili bez pozvání?

5 Dancek Dancek | E-mail | Web | 13. května 2011 v 13:53 | Reagovat

[4]: Myslím, že každý by si měl hledět svého. USA je něco jako bývalé SSSR. Jasně Usáma říkal, že přestane útočit na USA a jejich spojence, když se vyklidí z muslimských zemí. Jenže USA chce mít ropu a další nerosné suroviny. SSSR je za námi, já řeším současnost. Jenže ono se vědělo, že SSSR to tak dělá, ale USA každý hltá, jako demokratickou zemi, i když to tak slavné nebude ;-) Komunista rozhodně nejsem, ale nemyslím si, že USA jsou féroví vůči muslimům.

6 Marienka Marienka | Web | 13. května 2011 v 23:08 | Reagovat

[5]:V tomto máš pravdu. USA ide aj v Lýbii v prvom rade o ropu a o moc. Tí ľudia, ktorí tam žijú a ich ľudské práva sú len zámienka aby im to ostatní zhltli. ...ale pár obyčajných ľudí s týmto názorom to nijak nezmení.

7 terpetum terpetum | 17. května 2011 v 22:21 | Reagovat

Nepodléhala bych skepsi, že pár lidí nic nezmění. Jeden člověk je schopen změnit celý svět, natož pak lidí několik. Právě v kontrastu s názorem Marienky si myslím, že je třeba se umět pevně usadit v dobrém myšlení a konání a skrze vlastní příklad formovat okolí. Je dobré si uvědomit rizika, která tady popisuješ, ale klidně šiř i pozitivní vize. Třeba se jich někdo chytne :)

8 Marienka Marienka | Web | 18. května 2011 v 13:34 | Reagovat

[7]:Keď som písala, že pár ľudí to nijak nezmení, myslela som tým, že momentálnu situáciu niesme schopní hneď radikálne zmeniť.(nemôžme prísť za Obamom, že "počuj, kamarát, prestaň" :-D ) Súhlasím s tebou, sme schopní pomaly meniť svet vlastným príkladom. Presne to sa snažím v praxi robiť. :-)

9 jánoš jánoš | 10. února 2013 v 18:19 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama