Tajemný signál z vesmíru: aneb je wow signál odpověď na naše poselství?

23. srpna 2011 v 17:37 | Daniel Hloušek |  Články

Tajemný signál z vesmíru: aneb je wow signál odpověď na naše poselství?


Píše se rok 1977 a jednoho slunného dne, 15. srpna zachytí radioteleskop The Big Ear v Ohiu 72 sekund dlouhý signál, zřejmě umělého původu. Ve stejném roce, také odstartovala sonda Voyager 2, která má na palubě poselství lidského života a života na naší planetě. Mají tyto dvě události blízkou spojitost?

Zlatá deska života


Jedná se o pozlacenou zlatou desku z pozlaceným přebalem. Člověk byl na Měsíci, dostal se batyskafem téměř do 11 kilometrové hloubky, zdolal nejvyšší vrchol planety Země, začíná ovládat atomy a nové technologie. K dokonalosti rozpínavosti lidí chybělo, už jen poselství pro mimozemský život. Otázkou však bylo, jak bude poselství vypadat a jakým způsobem bude šířeno! Nakonec se dospělo k závěru. Gramofonová deska sebou nese poselství ve 116 obrázcích, 55 pozdravů v různých jazycích a pečlivý výběr vážné a populární hudby na svou dobu. Od Mozarta po indiánské písně. Na pozlaceném přebalu se nachází informace o způsobu uchování informací na gramofonové desce. Jedná se o kvalitní analogové uchování dat. Mimo audiovizuální nahrávky a fotky, sebou Voyager nese i přesný popis naší polohy vůči hvězdě, počet planet v soustavě a vyznačení drah planet. Mezi další popisnosti měla patřit známá deska muže a ženy, která se nacházela na sondách Pioneer, ale pro kritiku se nakonec deska nahradila chemickými popisky.

Dále deska informuje o matematických soustavách, fyzikálních znalostech, chemických poznatcích. Aby toho nebylo málo, deska obsahuje složité výpočty a odůvodnění daných jevů. Ve výsledku se jedná o nepolitickou celosvětovou zprávu, která má pomoci pochopit mimozemskému životu, principy kultur a znalostí na zemi.

Kam kráčíš?


Vědci pochopili, že se rapidně snižuje šance kontaktu mimozemského života přímo úměrně ke vzdálenosti vysílání. Existují projekty, které vysílají v různých intervalech do vesmíru různé signály, ale jen sonda s poselstvím se může dostat blízko k jinému životu. Podle odhadů Voyager letí přímo k jisté hvězdě v souhvězdí Ophiuchus. Hvězda je vzdálená 17,6 světelných let a sondě bude trvat nejméně 40000 let, než se ke hvězdě dostane. Má vůbec smysl toto poslání? Jednou nastane chvíle, kdy budou hvězdy a elektromagnetismus stínit signál ze sondy, takže bude, už jen na sondě, kam se sama dostane. O úspěchu se dozvíme, už jen pomocí zpětné zprávy od mimozemského života. Rozhodně je ale pořád větší šance, že kontaktujeme mimozemský život, než kdybychom spoléhali jen na radioteleskopy.

WOW signál na scéně


Tento signál má své kódové označení, ale celosvětově se označuje, jako Wow signál, podle Jerryho R. Ehmanema, který tento signál zachytil a následně po analýze číselných kódů a písmen s úžasem napsal na výpis ,,wow.'' Většina signálů má opodstatněný zdroj, ale wow signál byl nezvykle silný a intenzivní. Doktor Ehman se později snažil zachytit signál znova, ale neúspěšně. Wow signál zachytily dva teleskopy, ale místo zdroje signálu se nepodařilo nikdy určit. Spekuluje se o hvězdě, v souhvězdí střelce. Samotný signál je kolísavý a podobný k Morseově abecedě.

Pro a proti?


Lidé vyslali gramofonovou desku. Tato technologie byla na svou dobu revoluční. Dalo by se říci, že možná nepochopitelně mimozemšťané vyslali svou odpověď taktéž pomocí své nejlepší technologie. Jestli by mimozemský život byl technologicky mnohem dál, mohla by nastat situace, že veškeré zprávy nebudeme moci pochopit a ani rozluštit. Otázkou je, zdali se jednalo o skutečný mimozemský signál, či jen o umělý lidský signál z nižších frekvencí. Pro teorii mimozemského signálu mluví fakt, že signál byl silný na svou vzdálenost. Pomocí výpočtů bylo jištěno, že signál byl na podobné frekvenci, jak signál vyslaný pomocí vodíku. Vodík je důležitý pro život a je možné, že signál opravdu putoval z planety, kde byl život na uhlíkové bázi.

Další milník pro důvěryhodnost nastal v době vyhodnocení signálu. Signál byl kolísavý v intervalech a postupoval po křivce. Uprostřed signálu byla křivka nejvýše a pak rovnoměrně klesala, stejně jako stoupala. Vesmírné nahodilé signály většinou nemají řád.

Proti tomuto signálu hrají jiné argumenty. Nikdy se již nepodařilo signál zachytit, nepodařilo se ho rozluštit a ani po více, než třiceti letech nic podobného nikdo jiný nezachytil, leč se vědci soustředili na přibližnou oblast zdroje signálu. Samotný Ehmanem později začíná tvrdit, že se jedná jen o lidský signál, který byl značně zkreslený a nešel identifikovat. Dozvíme se někdy pravdu? Jedná se opravdu o odpověď mimozemšťanů? A jak by zvládli odpovědět ještě ve stejném roce?

A můj názor? Podle mého názoru se jedná o mimozemský signál, který ovšem nebyl vytvořen uměle, ale z nějaké hvězdy či výbuchu. Věda je ještě v plenkách, stejně jako chápání lidí, musíme si počkat na pravdu! A co si myslíte vy?


 

22 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Danny Danny | Web | 23. srpna 2011 v 17:50 | Reagovat

Článek perfektní,jako z časopisu ;)
Koukám,nový design.Prima,je méně strohý než ten předchozí.

2 Dancek Dancek | E-mail | Web | 23. srpna 2011 v 17:53 | Reagovat

[1]: Děkuji. :-) Áno, po roce nový design. Nechtěl jsem nic temného, něco svěžího a světlého, leč nejsem optimista. :-)

3 Destinaetus Destinaetus | E-mail | Web | 23. srpna 2011 v 17:54 | Reagovat

Těžko říct co to tenkrát naměřili. Ale já si stejně myslim, že celá naše planeta je jeden velký sociologický výzkum mimozemštanů :P

4 Dancek Dancek | E-mail | Web | 23. srpna 2011 v 17:59 | Reagovat

[3]: Možné to je. :-D

5 jiridolejs jiridolejs | E-mail | 23. srpna 2011 v 18:05 | Reagovat

Dostávám chutě, pojď se mnou miláčku, do koupelny zvu Tě… Otevři ústa, mírně si poklekni, přimhuř si oči, naposled nadechni. Nástroj je navlhlý, zdá se být připraven, zvláštně je upraven. Krátkými pohyby, dovnitř a ven, uvolni krk, je to jak sen. Lepkavou hmotou plní se hrdlo, radši to vyplivni, Ty moje trdlo. Opláchnu nástroj, otřu si hubu, taky Tě vzrušuje laska a pravda od fasistickeho zlocince vaclavahavla a čištění zubů ,,,,,,,,,,,,,,,http://hedvicek.blog.cz/1103/co-jste-si-vycinkali
mamo ,tato, chci byt ceskym prezidentem jako vaclavhavel a jeho stvoritel do roku 1989 byvaly komunisticky zlocinec vaclavklaus po roce 89 ten nejvetsi demokrat mamo tato chci taky jenom beztrestne vrazdit, kract a lhat co bych si jako cesky prezident mohl vic prat mamo tato to je neuveritelne  kolik zradneho  dobytka s nima spolupracuje 
budu vrazdit kract a lhat budu si na filosofa jako schizofreny alkoholik, komunisticky kolaborant vaclavhavel za pomoci zlocincu kteri veli justici ,radiu televizi a kolaborantskym novinarum censury hrat chci byt jako nejvetsi otec vlasti zakladatel mafianske vlasti vaclavhavel a zavrazdenym a okradenym obcanum komunistickyma vrahama do ksichtu srat a chcat,a chci kolem sebe videt duchodce hlady umirat a ja budu bezbrane deti vyzirat a dozivotni presidentskou penzi pobirat chci byt  jako nenahraditelny cesky prezident, vaclavklaus totalni censuru a analni hratky s ceskym narodem milovat

vaclavhavel a jeho 21lete fasisticke orgie udelalo s ceskeho naroda bezprizorni slepice
Prosím šiřte toto všemi kanály

TOTALNI FASISTICKA
CENSURA                          Děkujeme
Hledam obcany kterym vaclavhavel s polistopadovyma fasistickyma zlocincema rozkradli majetky
cesky president to je dnes fasistiky zlodej a lhar aby se udrzel i moci jako kaddafi stane se s neho zitra masovy vrah tito fasisticky cirkusaci kteri v dnesni dobe zongluji mezi opratkou a nakradenym blahobytem dobrovolne od koryta neodlezou a člověka s lidskými vlastnosti mezi sebe nepusti ,
zapoj se i ty do boje ze zlocincema co vladnou v nasi vlasti!!!!!smrt havlovskym kolaborantum,okupantum vyziva  jiridolejs zaruka demokracie v nasi zemi

6 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 23. srpna 2011 v 19:38 | Reagovat

Zajímavé, o tomhle jsem neslyšela. Tady se dovídám spousta zajímavých věcí. :-D Asi bych řekla, že to mohl být signál z vesmíru, ale ne umělý. I když co se týče té doby "dostání," tak pokud je mimozemský život skutečný a některé UFO je skutečně návštěva od mimozemšťanů, pak když mají takovou trechnologii doletět sem, není pro ně přenos zvuku problém.

7 Marguerite Marguerite | E-mail | Web | 25. srpna 2011 v 10:01 | Reagovat

Jo, o tom už jsem slyšela dávno. Od mala se hodně zajímám o záhady. Je to spíš takový úsměvný, vysílat gramofonovou desku. Přijde mi to, jak když se potápí Titanic a vysílá světelný signály. Přece je to fuk, až si nás ufouni budou chtít najít, najdou si nás, pokud se to zatím ještě dodnes nepodařilo zjistit, pak to tak má bejt.

8 Jenny Jenny | Web | 30. srpna 2011 v 10:59 | Reagovat

Rozhodně to stojí za zamyšlení. Řekla bych, že ve vesmíru určitě sami nejsme. A mimozemské civilizace mohou být také primitivnější než my.
Moc zajímavý blog, pro fyzikálního fandu jako jsem já :D

9 jef jef | 21. března 2013 v 20:20 | Reagovat

Pokud by měla platit teorie o nekonečném vesmíru, z čistě matematického hlediska by taky muselo platit, že je v něm nekonečné množství civilizací. Pokud by toto množství bylo konečné, znamenalo by to, že vesmír není nekonečný. Pokud bychom chtěli tvrdit že ve vesmíru žádná jiná civilizace není, popřeli bychom tím veškeré dosavadní poznání na poli matematiky a statistiky ;-)
Takže pro mě je to jasné, nemůžeme být ve vesmíru sami.
Ale je tu jistý problém - zdali vůbec jsme schopni signál z vesmíru přijímat. Naše technologie stále nejsou tak daleko, abychom byli schopní přijímat celé frekvenční spektrum v dostatečném rozlišení a tak je možné, že nás nějaká mimozemská civilizace denně bombarduje informacemi a my to vidíme třeba jen jako zvýšený šum v některém pásmu frekvencí. Taky rádiová komunikace pomocí elektromagnetických vln patrně není jediná možnost bezdrátové dálkové komunikace. Jen jsme na to ještě nepřišli :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama