Rozdílná společnost: lidský paradox novodobé doby

6. listopadu 2011 v 13:58 | Daniel Hloušek |  Články

Rozdílná společnost: lidský paradox novodobé doby


Na Zemi žije přes 7 miliard lidí z toho většina je schopná nějaké komunikaci s vnějším světem. Každý den jednáme pod nátlakem masivu lidí a každý den sami rozhodujeme, kam dál společnost bude kráčet. Sedm miliard lidí je sedm miliard rozdílných osobností, vyznačující se specifickým myšlením, chápáním a komunikací. Jak je možné, že si ještě rozumíme? Co lidi spojuje?

Rozumíme si?


Některé vědecké studie ukázaly, že člověk dokáže průměrně za sekundu pomocí řeči předat okolo 160 bitů. Jedná se o holou myšlenku, na kterou se pak vrství mimika, intonace a další tělesné projevy, které se do holé informace nezapočítávaly v experimentu. Z této studie vyplývá, že není kladen veliký důraz na holé informace, ale na její interpretaci v neverbální komunikaci, v tónu hlasu, které přiřadí další spojitosti, které posléze nemusí být znova vyřčeny. Jednoduše řečeno podle tónu hlasu, dokážeme nevědomě určit, kam směřuje dotyčný, co sděluje informaci a my si dokážeme tuto situaci domyslet a k nějaké další přiřadit.

Baví se dva lidé a jeden sděluje, že jede s nějakou slečnou na víkend do hor. Jistými neverbálními znaky a tónem hlasu dá druhému najevo důvod, proč jede a nemusí slovně sdělovat tuto informaci. Jedná se o empatii neboli vcítění se do druhého.

Smůla definovaná empatií?


Mnohdy se ale stává, že druhý jedinec není na stejné empatické úrovni, poté dochází k problémům. Tady můžeme rozdělit společnost na tři kategorie a to na aktivního jedince, na pasivního jedince a na ignoranta. Aktivní jedinec se vyznačuje tím, že když vědomě něco nepochopí, nebo vidí v tom nějakou nesrovnalost, tak se zeptá protějšku a ujistí se. Pasivní jedinci mlčí, i když jsou naprosto zmatení tím, co jim druhý říká. Možná ohledně těchto lidí vznikla definice a pojem smůla. Tito lidé mnohdy nejsou tak sociálně provázaní, jako mnozí jiní a mnohdy nechápou nějaké situace, což jim způsobuje problémy, které často dostávají nálepku ,,smůla". Třetí kategorie lidí patří vůbec k těm nejhorším. Jejich iniciativa v dorozumívání je naprosto nulová. Typické pro tyto lidi je: ,,Promiň, já Tě teď neposlouchal."

Empatie je stejně důležitá, jako samotná slova a jestli jedinec neoplývá dobrou empatií, poté nechápe ani okolní vazby tak jasně, jako mnozí jiní. Empatie drží lidi ve společnosti, kdo nemá dobrou empatii, tak je často mimo společnost.

Diferencovaný přístup


Proč lidé jednají a reagují diametrálně? Každý z nás máme zkušenosti a závisle na nich jednáme. Minulost je hlavní určovatel jednání člověka v jistých situacich. Špatná minulost je často opatrná a nedůvěřivá přítomnost. Dobrá minulost je opatrnost, ale otevřenost vůči světu. Avšak není to pravidlem. Dáte-li dvěma cizím ženám květiny a obě mají rozdílné zkušenosti, tak jedna může reagovat kladně - bude si myslet něco hezkého, polichotí jí toto gesto. Je-li to žena, která nemá dobré zkušenosti, bude podezíravá. Záleží také na tom, zdali jste muž, nebo žena.

Diametrální reakce také pramení z postoje. Veliká autorita nedovoluje jít proti ní. Když nám někdo nerozumí a chceme mu to vysvětlit, někdy se setkáváme s autoritou, které to nemá cenu vysvětlovat, posléze vznikají komunikační chyby a společnost se rozděluje do menších komunit. Nebýt autority, možná by převládl chaos. Představa, že by existovala jedna velká společnost, je celkem abstraktní, jelikož si všichni nejsme ideologicky rovni a každý chápeme jinak. Kategorie tyto lidi sjednocuje a celková společnost funguje na jiných principech, než kategorie. Společnost funguje na morálních zásadách a to je jediné, co kategorie ze společností spojuje. Z morálního hlediska se kategorie zařazuje do společnosti. Aneb, na blbou otázku, blbá odpověď a blbá odpověď rozděluje lidi do těchto kategorií.

Svět jedince


Každý člověk je jedinečný, jinak také definován, jako jedinec. Značná část, jako je genetika, struktura mozku a jeho schopnost využití, zkušenosti, definuje svět jedince. I když jsme obklopeni lidmi, přáteli, rodinou, i přes to jsme sami, máme svůj svět, který je definován výše zmíněnými pojmy. Otázkou je, co lidi spojuje do jednoho světa? Je to zajisté empatie a podobná minulost. Lidé nemusí být stejně inteligentní, stejně úspěšní a ani stejně životně motivovaní, aby si rozuměli. Pochopíme-li druhého, máme vyhráno. Rozumíme a to nás spojuje. Stručně řečeno, spojuje nás empatie, která nás řadí do kategorií, kde jsou lidé k nám podobní. Nemůžeme být zcela pochopeni jinými lidmi, ale právě ta touha a nevyzpytatelnost nás žene k poznávání, ke kontaktu.

Nezáleží ani na jazyku. Každý národ má své specifikum v oblasti neverbální komunikace, avšak základ je všude stejný. Úsměv vám řekne více, než slova, útočný výraz vyděsí více, než slova. Lidé si budou rozumět do té doby, než se přestanou stýkat a nebudou moc rozpoznávat neverbální znaky. Lidé si rozumí proto, že cítí jistotu a jistota je dodávána neverbální komunikací. Jestli je budoucnost ve spárech internetu a osamělosti, tak lidstvo upadne, společnost se rozpadne a lidé přestanou sociálně myslet a vůbec myslet nad celkovým životem. Smrt někoho blízkého nás nutí přemýšlet nad svým životem, ale zdali nemáme blízké, nemáme nad čím přemýšlet. A co si myslíte vy? Jak podle vás společnost funguje a co jí stmeluje?
 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Vydrží nadále osobní komunikace mezi lidmi?

Ano, ale bude dost omezená.
Ano.
Ne, nevydrží.

Komentáře

1 Drabble-Calistka Drabble-Calistka | Web | 6. listopadu 2011 v 14:14 | Reagovat

Proč mě osloví vždycky tvůj článek?:) Proč mě vždycky osloví tvá fotka?:)
Proč mě vždycky osloví tvé citáty atp?:)

JAK JE TO MOŽNÉ?

2 Taychi Taychi | Web | 6. listopadu 2011 v 14:20 | Reagovat

Je to zvláštní, nejsem jasnovidec ale myslím si že nějaká komunikace mezi lidmi tu jistě bude a to ne jen ta internetová.

3 Ann Ann | Web | 6. listopadu 2011 v 15:23 | Reagovat

A já jsem každý den obklopena samými idioty a ignoranty, kteří myslí jen na sebe, protože to je to hlavní, co potřebují. Nedokáží vnímat ostatní. A pak se diví, že se jich straním a bavím se raději s těmi, co poslouchají. S těmi, u kterých vím, že celá konverzace má nějaký ten význam. Jo, komunikace se přesouvá na internet, ale ne veškerá. Já si třeba neumím představit, že bych jen seděla u počítače. Ovšem pokud ti, se kterými se budu chtít reálně bavit, budou raději sedět u počítače, nastává úplně jiná situace. Situace "když nikdo nejde ven, taky budu doma". A hurá zničit osobní komunikaci. He. Štve mě to.
Ale celý článek je výstižně napsaný. ;-)

4 pavel pavel | Web | 7. listopadu 2011 v 18:34 | Reagovat

Myslím že se v komunikaci mezi lidmi za dvacet tisíc let mnoho nezměnilo a že ani internet to nijak mnoho neovlivňuje. Naopak pomáhá komunikaci a kdo si chce s  dotyčným pohovořit z očí do očí, má taky možnost... domluví se na schůzce.

5 Lenuš Lenuš | Web | 15. listopadu 2011 v 18:19 | Reagovat

http://vianocny.datart.sk/lenka-svancarkova-si-praje-digitalny-fotoaparat-nikon/ zahlasuješ prosím? :) tam dole v tom modrom darovať ozdobu :) Naozaj prepáč za reklamu :)
Pekný blog,chodím sem celkom často.

6 black Jackie black Jackie | Web | 19. listopadu 2011 v 9:07 | Reagovat

Ano,, někdy si připadám že mi ostatní uplně nerozumí, každý myslí jinak,, poud to ovšem nejsou nějaké nepochopené existence bez názoru :) to je potom jenom na nás, jaký okruh přátel si vyber a s kterými nám bude dobře :)

7 Přemysl Přemysl | Web | 26. listopadu 2011 v 10:40 | Reagovat

Parádní článek!

8 KatyRZ KatyRZ | Web | 12. ledna 2012 v 22:11 | Reagovat

Zaujalo mě to rozdělení na aktivní a pasivní (ty poslední raději přehlížím :)). Myslím si o sobě, že jsem poměrně chápavá, že v sobě mám empatii, v mnohých situacích porozumím dříve než ostatní (a mám pak tendenci dělat prostředníka :p). Zároveň na tuhle schopnost příliš spoléhám a nepříjemně mě překvapí, když pochopím špatně (telepat nejsem no :)). Navíc nepochopení situace považuji v určitém směru za selhání a je mi trapně se doptávat na vysvětlení (ještě, že to není často :D).

Takže když se mluví o spřízněných duších o lásce na celý život tak je to, ač se to na první pohled nezdá, o  podobných zážitcích z minulosti?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama