Manipulujete jiné?

13. května 2012 v 19:00 | Daniel Hloušek |  Články

Manipulujete jiné?


Výzkum "posunu v riskování" později "polarizace skupin" poukázal na fakt, že skupiny mají větší tendenci přijmout extrémnější rozhodnutí, než jednotlivci. Ve výsledku ale manipulující staví na strategii, která poznává člověka jako jedince, o kterém vědí více, než si je toho sám manipulovaný vědom. Jste ti, co si během okamžiku vypočítají, co je pro ně nejlepší a raději obejdou překážky, nebo jste lidé, kteří vědomě nemanipulují?

Stupňování manipulace


Whartonova studie provedená v USA prokázala, že posluchači při ústní prezentaci si zapamatují jen 10% informací. Zvýšíme-li hlas u klíčových informací a budeme je opakovat, pak posluchači si zapamatují až polovinu informací. Na podobném principu funguje manipulace. Geoffrey Beattie a Nina McLoughlinová uskutečnili studii, při níž dobrovolníci poslouchali příběhy. O třetinu více si zapamatovali lidé, kteří poslouchali vyprávění doprovázené gesty.

Je rozdílné si požádat o nějaké peníze s vědomým, že nevrátíme ani polovinu z toho, nebo zdali manipulativně fenomenálně okradneme druhého a ještě se mu vysmějeme do očí. Manipulátoři znají přesné propojení mezi příčinou a důsledkem. Vědí, jaké možnosti se v dané situaci vyskytují a dokáží s nimi pracovat. Jsou dva druhy manipulátorů. První odnož manipulátorů jsou lidé, kteří tímto chováním chtějí dosáhnout jisté pověsti, všeobecně pocitů a citů. Tato manipulace pramení v egoismu. Ti druzí chtějí dosáhnout materiálních hodnot, zejména peněz. Tento druh manipulace pramení v ziskuchtivosti. Lidé si nás musí pamatovat, a pokud se budeme připomínat, třeba klasickým "náhodným" setkáním, pak začínáme budovat základy manipulace. Jsme-li zajímaví, nepřístupní a napodobujete jisté názory a chování, pak si vás protějšek oblíbí.


Nechce se mi do práce


Do první kategorie manipulátorů patří lidé, kteří manipulují pro své dobro, ale jedná se o situační záležitost. Vstane-li takový člověk, zjistí, že nemá doma kávu, snídaně mu moc nesedla a vyhlídky na dnešní den nepatří mezi optimistické, tak začíná vymýšlet plán, jakou nemocí onemocní tentokrát, jen aby se tomuto dnu vyhnul. Jedna a jedna jsou dvě, ale pro tyto lidi to neplatí a nejraději by si tam dosadili rovnou čtyři. Za každou cenu mají potřebu ze situace ještě více dostat a při volání do práce, nejenom oznámí svou lenost jako neschopnost momentálně pracovat, ale ještě skrze nátlak se ujistí, zdali to protějšek akceptuje. Tito manipulátoři jsou velice přesvědčiví kvůli své detailnosti. Nic nenechávají na náhodě a mají více východisek.

Zapomětlivost dělá divy, předstíraná zapomětlivost dělá zázraky. Lidé v první skupině mají smůlu. Zapomenout vlastní lži v manipulaci je velice nevýhodné a mnohdy potupně prozrazující. Jedinci v druhé kategorii ale mají silnou zbraň a to je cit pro jednoduché výmluvy v daný okamžik. Nikdo jiný tak dobře nevycítí, kdy má jakou lež pro své dobro použít, jako lidé v této manipulující skupině - počtáři. Zatímco jiní moc nepochodí s výmluvou, že jej zrazuje vlastní hlava v podobě migrény, nebo že se nestihli najíst a tak by rádi odešli do restaurace, i přes slastný výraz sytosti v obličeji, tak počtáři moc dobře vědí, jak jednoduše se dá použít výmluva a ve výsledku se vykroutí ze situace, i kdyby seděli u švédského stolu.

Ukřičeně lhostejný


Mnozí lidé mají již od útlého dětství diktátorské zvyky a rysy. Mnohým to zůstává po zbytek života a manipulují své okolí skrze hrubost a jistotou, že jsou nejinteligentnější v celém okolí. Manažerská manipulace pracuje s umělým sinusovým proměnlivým průběhem. V jeden okamžik budete takovým člověkem chváleni, ale vzápětí bude křičet a znejišťovat vás, bude napadat vaše počínání a poukáže na chyby, kterými disponujete. Často také tací lidé začnou přemýšlet nad svou inteligencí a nad svou vinou. Jedná se o umělé vštípení pocitu vinny, který vychází z povrchní lhostejnosti manipulujícího protějšku. Nezájem značí objektivnost, jedinec nemá tendenci si vymýšlet a proto napadený má posléze takové pocity, i když manipulátor většinou jedná se subjektivními pohnutkami.

Tito lidé musí mít pokaždé pravdu a většinou máte pocit, že byste měli raději ustoupit, jelikož s takovým se nemá cenu dohadovat. To je další záležitost, které využívají. Dají vám podmínku, kterou byste měli splnit, naléhá na vás a najednou dojde na nesouhlas. Avšak nesouhlasu většinou nedosáhnete, jelikož se s dotyčnou osobou nechcete hádat a tak nevědomě při ustupování z hádky souhlasíte s podmínkami, které vyžaduje protějšek. Charakteristickými postoji jsou tito jedinci známí. Ruce za zády, nebo v překřížené v pažích, značí umělou sebejistotu a nadřazenost. V prvním případě bylo zjištěno, že policisté bez zbraně se uchylují k tomuto postoji častěji, než policisté se zbraní. Ukázal jsem zranitelné břicho a tak vám dávám důvěru. Ruce propletené v sobě značí nepřístupnost a tito lidé většinou nezmění názor, jsou neústupní.

Něco za něco, nebo nic za něco?


Manipulující v této skupině využívají své dobrotivosti. Jsou to lidé, kteří vám vždy pomůžou, dávají vám najevo, že by pro vás vše udělali a také se o to snaží, ale výsledkem je, že nezdůrazňuje váš názor a vštěpuje svůj názor do ostatních. Většinou se jedná o jedince, u kterých máme představu, že jsou hodní, ale najednou nás zklamou, ukážou svou horší stránku, ale i přes to se nemáme na pozoru a důvěřujeme jim. Pomohl jsem ti, tak uznávej můj názor. Touto myšlenkou se manipulující v této kategorii řídí. Studiemi bylo prokázáno, že se většinou jedná o jedince, kteří vyrůstali v rodině, kde se více manipulovalo, než mluvila pravda.

Tato skupina se dělí na dvě části. V první skupině jsou lidé, kteří mají nadhled a také tak působí, citově jsou navenek poměrně nepřístupní a vytvářejí dojem, že nemají žádné své problémy. V druhé skupině jsou lidé, kteří vytvářejí silné citové vazby a upínají se na jednotlivce. S klidem se vám dívají pořád do očí a dávají najevo svou pozici. Máme silnou tendenci s člověkem zůstat, jelikož pro nás mnohé udělal a to je princip této manipulace. Hodně pro nás udělají, ale za cenu toho, že dominantním názorem budou názory manipulujícího.

Žij s námi, nebo zemři sám


Pocity utíkající společnosti a promarněných příležitostí nás nutí k větší iniciativě a plánování. Tohoto využívají manipulátoři v této kategorii. Jistě to znáte, máte před sebou několik rozhodnutí a jedno rozhodnutí je zvýhodňováno manipulátorem. Buď budeš na to sám, nebo můžeš projít skrze tyto možnosti dobrou cestou se mnou. Jedná se o skupinovou manipulaci, kde jsou manipulováni jedinci, ale jako jeden celek.

Z počátku jsou tito lidé spíše pozorovateli, jsou považováni za pasivní členy společnosti, ale většinou vždy překvapí v napjatých situacích, kde ukazují svou inteligenci a schopnost správně dedukovat dobrá řešení. Nepřímo jsou zvoleni jako vůdčí jedinci, za kterými mnoho lidí přichází, děje-li se něco závažnějšího. Ostatní pak za těmito lidmi přichází, jelikož je považují za přátele a podvědomě očekávají, že tento člověk jim zpestří nějakou změnou jejich dosavadní někdy nudný život. Jedná se o nejméně závažnou manipulaci, která většinou nevědomě vzniká a nevědomě je využívána. Raději slyšíme, jakou cestou máme jít, i za cenu, že to nebude lehké, ale to jen proto, že další možnosti jsou nám manipulátory ukazovány v horším světle. Půjdeš-li se mnou, dostaneš jen přes prsty, půjdeš-li jinou cestou, přijdeš o prsty.

Do jaké skupiny se řadíte vy? Za jakými důvody manipulujete jiné?
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Alisa Alisa | Web | 13. května 2012 v 19:12 | Reagovat

Odmalička viem, že manipulovanie mi ide . Samo od seba . Rokmi som zistila, čo je vo veci, ale v podstate mám "šťastie", že mám mieru nejako v sebe . Nikdy to neprepísknem . Ale že by som to počítala medzi svoje dobré vlastnosti, čo ja viem . Niekedy tým dosť popudzujem ľudí proti sebe . Nedokážem si pomôcť a keď už raz človek príde na to, že ním točím, dáva si na to pozor .  A potom sú na mňa ľudia nasraní .

2 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 13. května 2012 v 19:29 | Reagovat

[1]: Vítej v klubu lidí, kteří mají jistou manipulaci již vrozenou. Ostatně, člověk za to často ani nemůže, situace je taková a jiné možnosti jsou zoufalé a ten pocit, že by to šlo vyřešit lépe a máme tu možnost, je intenzivní..

3 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 13. května 2012 v 19:34 | Reagovat

Manipuluje vůdčí osobnost - tedy kdo je vůdčí osobnost, ten automaticky manipuluje. Kolikrát aniž by si to přímo uvědomoval. Jsem vůdčí osobnost a uznávám pozitivní manipulaci. Třeba - když něco umím, snažím se to předat dál, tedy učím - tedy svým způsobem pozitivně manipuluji... :-)

4 D.V.K D.V.K | Web | 13. května 2012 v 19:44 | Reagovat

Mezi tvými články, tento patří mezi absolutní špičku :-)

5 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 13. května 2012 v 19:44 | Reagovat

[3]: Přesně tak. :-) Pozitivní manipulace je dle mého názoru velice prospěšná záležitost.

6 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 13. května 2012 v 19:45 | Reagovat

[4]: Děkuji Ti. :-)

7 Danny Danny | 13. května 2012 v 20:17 | Reagovat

Já lidmi manipuluji v případě, že si s něčím neumím poradit a vím, že za normální situace by mi nepomohli...

8 Alfa vlčica Alfa vlčica | Web | 13. května 2012 v 20:25 | Reagovat

Ja manipulujem tak podvedome, ale keď si to naplánujem prejde to do vydierania :-D

9 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 13. května 2012 v 20:31 | Reagovat

[7]: Takových lidí je většina, nic nemorálního, i já to občas tak dělám. :-)

[8]: To je častým scénářem, který ale končí většinou stejně, že? :D

10 Elís^^ Elís^^ | 13. května 2012 v 20:59 | Reagovat

no myslím, že umím docela dobře manipulovat ale ne se všemi lidmi ve svém okolí ... a nevím jestli toho moc využívám asi si toho nějak moc nevšímám :D

11 Sinai Sinai | Web | 13. května 2012 v 21:30 | Reagovat

Každý človek je tak trošku manipulátor, nie? :D Eh no ja o sebe ani neviem, či to robím...no určite, ale nie často. Treba si občas "podriadiť obecenstvo".

12 edithhola edithhola | E-mail | Web | 13. května 2012 v 21:45 | Reagovat

Bez manipulace by člověk snad ani nepřežil, ne?:-) Je vždy zajímavé, co se za manipulací skrývá za emoce. Jenže to už musí být hodně vyspělá bytost, aby si to zreflektovala. Když si občas s manželem vysvětlíme vzájemnou manipulaci, tak zatím dost často bývá strach. Strach, aby ten druhý mě nezranil. Manžel zase má, abych náhodu nevyhrála. Takové drobné lži, abych nebyl odkryt... nakonec se stejně přiznáme, neb jsme oba hodně na manipulaci citliví, takže na ni ten druhý nenalítne:-)

13 Alisa Alisa | Web | 13. května 2012 v 21:46 | Reagovat

[2]: Ale toto je čistý alibizmus miláčik . :-D Priznaj sa, manipulovanie je ako droga . Keď raz začneš... Toho sa nedá vzdať, nie tých dôsledkov vo vlastný prospech . :-D

14 pavel pavel | Web | 14. května 2012 v 1:12 | Reagovat

Mám s manipulátory mnohé zkušenosti a to jsou sekty. Ty bych zavíral, ale bohužel na ně nestačí žádný zákon. ;-)

15 Nikkísek000 Nikkísek000 | E-mail | Web | 17. května 2012 v 20:48 | Reagovat

Ahoj! Moc děkuju, že jsi mi dal odkaz na blog. Máš tady nezkutečně chytré články. To bych mohla číst pořád. :) Máš velice zajímavý blog. Dozvídám se tady dost nových věcí, a to můžu říct, že už tak toho znám dost.

Ohledně manipulace?? No, mě to jde občas úplně samo. :) Ale schválně to nedělám. Samozřejmě, když je nutno, tak se to nepočítá. Ale už jako malá jsem uměla prý takový pohled (říká mi to mamka), že každý udělal, co jsem si přála. Jen škoda, že už to teď nefunguje.. :D Zatím pa, měj se krásně, možná tě někdy poznám více. Jsi vážně jeden z milionů, se zdravými názory a.. NO, prostě, zdáš se být úžasným. :)

Měj se krásně, Nikkísek000. :)

16 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 3. června 2012 v 20:46 | Reagovat

Všichni manipulují a všichni jsou manipulováni.
Oběť i lovec.

17 Madla Madla | Web | 23. srpna 2012 v 13:29 | Reagovat

To nemá chybu.

18 dodo dodo | 10. prosince 2012 v 19:58 | Reagovat

Skvělé články a blog obecně, to se musí nechat :-) . Jenom pozor na hrubky- nepříliš časté, ale když se vyskytnou, kazí celkový dojem z díla. Jinak se moc líbí :-)

19 Woobley Woobley | 11. prosince 2013 v 21:14 | Reagovat

No u mňa to bolo najprv tak, že ja som ľudmi tak trochu manipulovala podvedome. Neskôr som si to uvedomila ale nevedela som úplne ako to, ale proste to išlo a až nakoniec prišli chvíle kedy sa mi to hodilo tak som to proste už automaticky použila. Momentálne sa to snažím obmedzovať a niekedy si neviem pomôcť, lenže proste neskôr ked vďaka tomu spôsobím nejakú hádku mám z toho zlé svedomie.

20 GVKB GVKB | E-mail | Web | 14. února 2015 v 10:15 | Reagovat

Se vznikem života, vzniknul strach z; hladu, nemoci, bolesti, smrti, prohry, atd. strach je informace o zlé situaci, u které nechceme aby nastala, a nám bylo zle, milujeme situace, ve kterých nám bude dobře, a budeme se cítit božky, a existovat v psychickém a ekonomickém ráji, kde je nám dobře. Je třeba si uvědomit to, že život to je evoluční experiment, který funguje jenom za optimální situace, a pokud se nějaký životní systém dostane do zlé sitauace, tak nefunguje, a strach se logicky i dostavuje, strach je velikým manipulátorem, kdy je zde vojenská metoda trestu a odměny, následkem je to že se živý genetický systém proměňuje evolučně v mrtvý stroj, který funguje nejvíce pudově a pomocí rituálů, inteligence je používána jenom v zoufalé existenční situaci, kdy systému hrozí jistá smrt, nebo psychická bolest a zlá nemoc.

Pro lepší pochopení je nejlepší praxe, volíme v praxi menší zlo, z více možných zlých řešení, protože dobré řešení situace, je pro nás obtíženě dosažitelné, a tak se z nás stávají; pokrytci, kariéristi, blbci, zrádci, devianti, atd. největším zdrojem strachu, je v současnosti degenerace u; ekonomiky, politiky, morálky, vědy, techniky, rodiny, podnikání, obchodu, umění, atd. Vše v nás a okolo nás jsou jenom příčiny a následky, je potřeba eliminovat problém, tak následkem je práce, která najde řešení, jak problém eliminovat, a následkem je začarovaný kruh práce fyzické a psychické, kdy se bojíme, že nějaká amatérská práce špatně dopadne, a my budeme za to potrestání tím, co je zde mocné, a tak nás to kontroluje, jak kvalitně a rychle zde pracujeme.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama