Jak působíme při setkání?

17. června 2012 v 19:00 | Daniel Hloušek |  Články

Jak působíme při setkání?


Aniž bychom o tom tušili, zejména při prvním setkání systematicky zkoumáme toho druhého a v sedmdesáti pěti procentech času jsou to oči, posléze ústa. Deset procent času přikládáme k čelu, pět procent k bradě a zbývající deset procent je věnováno dalším částem. Průměrnou dobou zkoumání tváře protějšku jsou tři vteřiny a za tento čas stihneme buď zapůsobit, nebo odradit.

Pohled je mocenské gesto


Delší upřený pohled v počáteční fázi setkání výrazně mění vysílané signály. Videozáznamy milenců poukazují na fakt, že u mileneckých párů je zrakový kontakt s menšími přestávkami hned od první chvíle, až po loučení. Jde o vyjádření lásky a důvěry, proto delší zrakový kontakt navozuje dojem, že se s protějškem nechcete bavit, ale milerád v očích druhého byste chtěl dělat něco zvrhlého. Nadále delší oční kontakt vzbuzuje nepřátelské pocity a jedinec je více na pozoru, snaží se analyzovat, zdali máte něco v úmyslu, či zdali lžete. Matky udržují neustálý oční kontakt se svými dětmi. Jakmile dítě přijde ze školky, matka si klekne na úroveň očí dítěte. Bylo zjištěno, že méně citově založené matky mají spíše tendenci se předklonit, tak se snižuje i působení pohledu. Z toho vyplývá, že pohled na začátku setkání by neměl být delší, než tři sekundy a posléze na malou chvíli odvrátit zrak. Přehnaným těkavým pohledem ale dáváme najevo, že se snažíme najít únikové body. To se stává zejména ve společnosti, která nás naprosto nudí a je to signálem pro "baviče", aby z "vtipů" vytvořili opravdu něco pozitivně nezapomenutelného, nebo tento pohled značí nepříjemnost situace. U opic a lidoopů bylo zjištěno, že v nepříjemných chvílích mají tendenci těkat očima. Lidé jsou na tom stejně a dává jim to jistotu útěku.

Úsměv je cesta k úspěchu


Náš mozek je schopný poznat úsměv, i když je vzhůru nohama a dokáže oddělit toto gesto od obličeje. Úsměv je známkou podřízenosti. Při narození brečíme, v pěti týdnech se začneme usmívat a mezi čtvrtým až pátým měsícem se začínáme smát. Malé děti rychle pochopí, že pláčem upoutají naší pozornost a úsměvem ji udrží. Z nedávných průzkumů na šimpanzích bylo zjištěno, že úsměv má hlubší a starší význam. Odhalí-li šimpanz dolní zuby, o které může přijít, dává tím najevo agresivitu. Stáhne-li šimpanz koutky úst a očí dozadu, značí to jeho podřízenost. Z výzkumů provedených v soudních síních je zřejmé, že po promluvě pronesené s úsměvem následuje nižší trest, než při omluvě bez úsměvu. První zaznamenanou vědeckou studií úsměvu, je studie francouzského vědce Gillaumeho Duchenneha de Boulogneho na začátku 19. století. Pomocí elektrodiagnostiky e elektrické stimulace rozlišoval upřímné úsměvy od jiných typů úsměvů. Studoval funkci obličejových svalů u lidí popravených gilotinou. Zjistil, že úsměvy jsou ovládány dvěma skupinami svalů. Velký sval lícní, který se táhne směrem dolů po straně obličeje, až k ústnímu koutku, a kruhový sval oční, který ovlivňuje zavření víček. Lícní sval ovlivňuje úsměv, roztahuje úsměv, rozšiřuje tváře, odrývá zuby. Kruhový sval oční zužuje víčka, vytváří vrásky kolem očí, což je velice důležité pro působení na jiné lidi.

Profesor Paul Ekman a doktor Wallace V. Friesen vypracovali kódování obličejových aktivit, kterým se rozlišuje upřímný úsměv od předstíraného. Upřímné úsměvy jsou podvědomé a automatické, takže neovlivnitelné. Je-li pocit upřímný, třeba radost, tak mozek vyšle signál do svalů, které roztáhnou tváře, zúží se oči a obočí poklesne. Při neupřímném úsměvu se často vytvářejí vrásky kolem očí. Paul Ekman zjistil, že lháři se usmívají podstatně méně a levá část obličeje je gestikulačně výraznější, než pravá. Pokřiveným úsměvem, při kterém je každá strana obličeje jiná, prozrazuje protichůdné pocity. Úsměv se sevřenými rty značí, že protějšek s vámi nechce o něčem debatovat, či něco tají. Ženy tento úsměv mají v oblibě a dávají tím najevo, že se jim někdo nelíbí. Muži většinou toto gesto ignorují. Úsměv s pokleslou dolní čelistí má vyvolat přízeň. Tohoto gesta využíval zejména Bill Clinton, aby dostal co nejvíce hlasů. Pohledem směřujícím stranou a vzhůru dává jedinec najevo hravost, něžnost a tímto gestem nejedna žena plete hlavu nejednomu muži.

Postoj


Podle postoje často poznáte namyšlené lidi. Formální postoj vykazující neutrální rozpoložení bez úmyslu odejít ani zůstat, častěji vídáme u žen a značí to situaci, ve kterém protějšek nemá co dodat. Tento postoj také můžeme vidět u žáků, kteří jsou zkoušeni, nebo u podřízených úředníků při rozhovoru s nadřízeným. V druhém případě se jedná o roztahování nohou. Tento postoj využívají zejména muži, kteří ukazují a dávají k obdivu své přirození. Jedná se o společenské gesto, třeba muži si neustále upravují rozkrok a to hlavně ve společnosti mnoha lidí - při zápase, jedná se o týmovou solidaritu.

Je-li noha nakročená dopředu a většina váhy je směřovaná na tu nohu, značí to postavení. Na historických malbách často tento postoj můžeme vidět, zejména u vysoce postavených jedinců. Jedná se o zajímavé gesto, které nás upoutá, ale zároveň značí bezprostřednost protějšku. Překřížené nohy vidíme u lidí, pro které je momentální společnost cizí a tímto gestem si udržují odstup. Zkřížené nohy vyjadřují obranný, nebo podřízený postoj. Zaujme-li žena asymetrický postoj, znamená to, že nemá v plánu odejít a je nepřístupná.

Při prvních okamžicích většinou chráníme své dlaně. Pokud ukazujeme své dlaně, dáváme najevo otevřenost. Pokud lidé při setkání mají překřížené nohy, ruce a dlaně směřují k tělu, pak působí taková společnost poněkud napjatě - nevědí, co očekávat. Směřují-li dlaně k protějšku a jedná se o široký postoj, je to otevřený a příznivý postoj, kterým upoutáme své okolí.

Plynulost situace


Mezi dalšími vlivnými faktory je samotné téma konverzace. Jsou lidé, kteří neumí využívat svou empatii a začnou mluvit poněkud ostřeji hned zezačátku o tématu, které se pro tuto chvíli nehodí. Většinou pak dochází k odstupu ze strany posluchače, který si utvoří poměrně negativní mnohdy vtipný závěr o jedinci a berou to s nadhledem - nepočítají s hlubším seznamováním. Druhá skupina lidí vhodně vybere téma anebo při zjištění, že dobrá debata šťastně nebude pokračovat u tohoto tématu, šikovně přeskočí na jiné.

Lepší je držet si ze začátku větší odstup a nevěnovat přílišnou část diskuze osobním záležitostem protějšku. Působí to nezdvořilým dojmem a jedinec pak nemá dostatečnou důvěru k tomu, aby sám se k těmto tématům dostal.

Jak působíte na jiné lidi při prvním setkání?
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Jak většinou zapůsobíte na protějšek při prvním setkání?

+ Kladně.
+- Neutrálně.
- Negativně.

Komentáře

1 Wicky Envy Leviathan Wicky Envy Leviathan | Web | 17. června 2012 v 19:24 | Reagovat

^^ Huh,super článok.Tak...ja som dosť nesmelá čo sa týka kontaktu s ľudmi.Inak nedokážem niekomu pozerať do očí,stále nimi krúžim kade tade,vyzerám pak jak retard no.Celkovo mám dosť zhrbený postoj,plecia ťahám až k ušiam...atd,no čo dodať,ľudia sú rôzny ˘˘,

2 petrahynkova petrahynkova | Web | 17. června 2012 v 19:30 | Reagovat

Já tedy většinou působím neutrálně a možná trochu nesměle. Dost často mívám problém se s lidmi začít bavit jen tak. Vždycky si nejprve udržuji odstup a snažím se najít nějaké společné téma i kdyby to mělo být třeba počasí :-D Je zajímavé, že většinou po několika větách poznáme, jestli se s dotyčným chceme bavit i nadále nebo ne. :-) Při seznamování nekoukám na vzhled, protože už se mi několikrát potvrdilo, že to, co má člověk z vnějšku, o něm příliš  nevypovídá a někdy to dokonce mate :-)

3 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 17. června 2012 v 19:39 | Reagovat

[2]:
Jsme na tom stejně. Jinak, přesně tak. Proto nedávám moc velikou váhu vzhledu. Kdo ví, kdo za tím vším je a jak nás může příjemně překvapit. :-)

4 Alisa Alisa | Web | 17. června 2012 v 19:40 | Reagovat

Toto je ako vytrhnuté z knižky, ktorú práve čítam . :-D

Súhlasím s tým úsmevom . Môj otec mi to odmalička vštepoval, lebo podľa všetkého na ľudí pôsobím veľmi odmerane . Byť milý a držať si úsmev . Keď idem niečo vybavovať, musím si to stále opakovať . :-D Nepovedala by som, že pôsobím negatívne, ale.. No, hlavne ženské pohlavie má so mnou problém . Kamarátky mi povedia rovno, že už ako decko som vyzerala ako "nevinná princezná, miláčik okolia, vriťolezka" (to vieš, kučeravá blondína, uznávam, nepôsobila som najlepším dojmom) a to im liezlo na nervy, teraz spôsobím ako namyslená piča . Na ženy . Na mužov očividne vysielam iné vibrácie . :-D

5 Alfa vlčica Alfa vlčica | Web | 17. června 2012 v 20:41 | Reagovat

[4]: tak to v reálnom živote by som sa s tebou asi nedala len tak do reči :-D

Hej vzhľad mätie. Ja väčšinou pôsobím drzo až namyslene, ale keď ma niekto nečakane osloví, len naňho vyvalím bulvy :D Lebo som sa poučila, že lepšie je pôsobiť namyslene ako zraniteľne, čiže tak nejak som si to osvojil ako mi stúplo sebavedomie. Ale skutočne namyslená niesom. A keď som s niekym, tak sa len rehocem. A keď mám blbú náladu, je mi jedno ako pôsobím.
A na novom mieste v miestnosti plnej ľudí mám roztrasené bohyby.

6 Alfa vlčica Alfa vlčica | Web | 17. června 2012 v 20:44 | Reagovat

a ešte ma napadlo... keď už napr komunikujem s pomerne cudzím človekom, vždy sa tak podvedome snažím byť lepšia ako on-napr. keď je milý, tak milšia, keď je drzí, tak dzrzejšia a pod. Som dosť ovplyvniteľná čo ma štve..

7 Gabio Gabio | Web | 16. září 2012 v 18:41 | Reagovat

Moc hezkej článek :D Tyhle články se mi líbí víc, než ty na krasna.cz. Myslím si, že na lidi působím při prvním setkáním mile, ale dost často si to pak pokazim :( ale to se hold občas stává :D Do hovoru se dám s každým, kdo mě osloví, ale jenom málokomu důvěřuju na tolik, abych mu řekla o sobě něco osobního. Gabio

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama