Věříte v psychologii snů?

24. června 2012 v 19:00 | Daniel Hloušek |  Články

Věříte v psychologii snů?


Ráno vstaneme, mnozí ve spěchu rychle vypijí kávu a jdou do práce či do školy, odpoledne se značnou únavou přemýšlí nad večerními plány a večer je realizují. Vše většinou probíhá logicky, značně předvídatelně a pamatujeme si to. Jako mezi prvními vědci, kteří brali vážnost snů jinak, než skeptické okolí, byl Sigmund Freud, který zastával názoru, že vše co během dne prožijeme, se nám ve snu podvědomě analyzuje a dává nám najevo, co se možná bude dít. Věříte v psychologii snů?

Vědecká odvaha


Na Freuda navázal Carl Gustav Jung, který chápal sny, jako archetypy. Jedná se o kolektivní nevědomí lidstva, každý člověk v sobě nese obrazy postav z nejznámějších mýtů, jako je třeba drak, rytíř, princezna. Kdežto Freud viděl ve všem sexuální pud a přikládal tomu velikou váhu. Radost, ale také strasti máme hlavně kvůli sexu. Nedostatek nám mění rozpoložení hormonů štěstí, mění celkově probíhání procesů v mozku a následně se to projeví na naší náladě a dokonce motorických vlastnostech. Máme podvědomou touhu získat protějšek, někdy se nám to nedaří, jak bychom chtěli a někdy nás to dokonce dostane do problémů. Sukničkáři mají problémy s množstvím slečen a samotáři zase s faktem, že nikoho nemají. Vždy se to nějak projeví. Zatímco sukničkáři mají problémy s chápáním těchto pomíjivých vztahů, jako něco necitového a naplňujícího jen z hlediska sexu, tak se jim mnohdy provokativně zdá o svatbách a dalších svazujících záležitostech. Kdežto samotářům se zdá, jak se někdo jiný bere a ve snu nehezky vyplývá jejich hrůzná samota.

Zajímavostí je, že pacienti klasické psychoanalýzy ve svých snech vidí sexuální podtext, kdežto jungiánští klienti ve svých snech hledají archetypy. Podle psychologa W. Webba lze spánek vysvětlit ekologickým modelem, podle něhož je spánek stavem, ve kterém jedinec setrvá v bezpečí v denní dobu, kdy mu v dávných dobách hrozilo nebezpečí. Dalším milníkem se stal výzkum Nathaniela Kleitmana v roce 1953, který ukázal, že spánek není jednolitý, nýbrž se dělí na dva procesy REM a NREM, což značí složitost spánku a jeho organizovanost.

Co to je spánek


NREM fáze fyzicky regeneruje, určuje vhodné podmínky pro syntézu základních proteinů. Při REM fázi, která nastává asi po devadesáti minutách, začne člověk těžce a hluboce dýchat. Srdeční frekvence se dostává na stejné hodnoty, jako je tomu u bdělého stavu, proto je také těžší probudit spícího, než v jiných spánkových fázích. V této čtvrté spánkové fázi se biochemické pochody těla vyznačují, jako v naprostém bezvědomí.

V šedesátých letech minulého století se začaly provádět první pokusy. Michel Jouvet posadil kočky na podstavce v bazénu. V pomalovlném spánku kočky seděly, jakmile přešly do REM fáze, jejich antigravitační pojistka sepnula, aby nemohly sebou šít a používat svaly, jako ve snu. Spadly do vody a probudily se. Po dvou týdnech REM deprivace se u koček začalo projevovat deviantní chování, jako je zhoršená hygiena, agresivita a homosexuální chování. Vyšlo najevo, že REM spánek je velice důležitý pro psychickou regeneraci a noREM fáze pro fyzickou. Pokud máme narušený REM spánek, tak se prokazatelně zhoršuje paměť a schopnost se soustředit. Australský badatel Ian Oswald zjistil, že čím méně jsou bdělé kočky agresivní, tím více jsou agresivní ve snu a naopak. Nadále zjistil a opíral se o Freudovu myšlenku, že sny jsou naše přání. Mozek aktivuje chuťové centra, sluchové, hmatové, pachové a další při jisté vzpomínce, kterou přehraje sedmkrát rychleji. Takhle se třídí vše, co jsme prožili během dne a je-li tento proces špatně ovlivněn, rychleji naše paměť degeneruje.

Sny si pamatujeme ve fázi, kterou popsali dva američané Kleitman a Aserinsky, kteří si všimli rychlého pohybu očí. V této fázi dojde-li k probuzení, většinou si jedinec pamatuje svůj sen.

Nesplněná přání či problémy


Přestože 8 procent žen a 15 procent mužů tvrdí, že sny nemají, tak průměrně se nám za jednu noc zdá okolo 8 až 10 snů. Sen je reakce na okolní podměty a na spánek. Během snu se nám krátkodobá paměť ukládá do dlouhodobé paměti, proto si druhý den pamatujeme na ten předchozí, teda s výjimkou propitých nestřízlivých dnů, kde se nabourává REM fáze a informace se hůře ukládají. Ve snu jsme zbaveni smyslových vjemů a bez kontroly svého těla sníme, představujeme si a necháváme se unášet. Většinou prožíváme a nejčastěji si pamatujeme na sny v REM fázi, které jsou abstraktní, nelogické a přitom vycházející z reality. Podle V. Kasatkina sny již několik dní dopředu naznačují jisté změny, dle jiných vědců je sen mechanickou záležitostí, která udržuje jedince v klidu, aby na důležité mozkové procesy nepůsobily negativní vlivy.

Ve snech dochází k obrazovým asociacím k pocitům, které se často spojují do jednoho, z čehož vznikají nepochopitelné výjevy. Freud sny chápal, jako cestu k podvědomí. Události se ve snech zhušťují, maskují se a není lehké přijít na geniální dešifrování. Například omezující pohyb, nebo utíkání před něčím často charakterizuje, že někdo nebo něco nám klade překážky do cesty. Další částí je afekt, který se přenáší na původně neutrální, nebo dokonce pozitivní pocity. V mnoha případech tomu tak je, jestliže nemáme něco vyřízené a sen nás poukazuje na fakt, že bychom se měli na něco zaměřit a vyřešit to.

Nejčastěji čerpáme z prožitků, posléze se sny formují dle okolního prostředí. Třeba, když nám spadne přikrývka, sníme o tom, že jsme nazí, či jsme spadli do studené vody. Při bouřce se hromy můžou rafinovaně přeměnit do úzkostného pocitu, že jsme uprostřed bitvy. Další kapitolou jsou noční můry, které dle Freuda poukazují na nějaký problém, a dle jiných psychologů se jedná o jakousi rovnováhu, o které se mluví v souvislosti s Jouvetovími kočkami. Nejen u koček, ale také u lidí platí, že čím mírnější je sen, tím více agresivní je bdění. Proto je potřeba někdy prožít něco hrůzného ve snu. Jakmile se objevily náznaky REM spánku, výzkumníci budili respondenty. Po deseti dnech již experiment nebyl možný dál vést. Účastníci rychleji upadali do REM fáze a při dalším spánku narostlo REM až o 40 procent. Mozek potřeboval dohnat nedosněnou část. Z počátku byli respondenti klidní, ale po několika dnech se objevila tenze, nesoustředěnost a úzkost. William Dement provedl experiment, ve kterém budil respondenty v noREM spánku, ve kterém nebdíme a ani necítíme pocity. Neprojevily se žádné abnormality, takže se jedná o psychickou záležitost, nikoli o biochemickou.

Mohl bych tu psát ještě hodně dlouho, výzkum snů je na velice dobré úrovni a nic jiného se nikdy v psychologii v takové míře nezkoumalo. Stejně toho ale ještě mnohé nevíme a na pověru, že chytřejším lidem se zdají jenom barevné sny, ještě dlouho nebudeme znát odpověď.

Jaké sny se vám nejčastěji zdají?
 

23 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Alisa Alisa | Web | 24. června 2012 v 20:09 | Reagovat

No mne psychiater hovorí, že je svojím spôsobom dobre, ako často mávam nočné mory, môj mozog sa tým svojím spôsobom vyrovnáva s problémami, ale radšej by som asi mala aspoň jeden týždeň vo svojom živote normálny spánok . Budiť sa párkrát za noc mi nepríe veľmi super .

2 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 24. června 2012 v 20:11 | Reagovat

[1]: Asi nikdo nevyhledává noční, můry, i když.. tento svět je bláznivý, tak kdo ví. :D
Jednu dobu jsem měl noční můry a možná bych raději častěji byl podrážený a nevyrovnaný, než abych se pořád několikrát za noc vzbudil a někdy se bál usnout.

3 grey.t grey.t | E-mail | Web | 24. června 2012 v 20:19 | Reagovat

Krásný článek, příjemný a přínosný. Jen bych dodal, že Jung, aspoň podle toho ,co jsem pochopil, nevnímal sny jen jako archetypy, ale tvrdil, že sny hovoří řečí symbolů, která je podle něj přirozenou řečí nevědomí (nikoliv maskováním). Symboly pak mohly být osobního nebo kolektivního charakteru a právě kolektivní symboly se nazývají archetypy :)

4 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 24. června 2012 v 20:22 | Reagovat

[3]: Děkuji za přínosný komentář. Zjednodušil jsem to až moc, tak to mohlo takhle vyznít a jsem rád za jasné upřesnění. :-) P.S. posloucháš/te kvalitní hudbu. ;-)

5 moineaux moineaux | Web | 24. června 2012 v 20:38 | Reagovat

Poslední dobou noční můry vůbec nemám, přesto se nijak agresivně necítím. Mám spíš nelogické sny, často však založené především na pocitech. Nedávno se mi třeba zdál (nevím, jak byl dlouhý, ale připadal mi krátký v poměru s ostatními sny) sen, kdy jsem jen stála na obyčejné silnici a přede mnou zajíc. Nevím proč, strašně jsem se ho bála. Když ale odešel. nechtěla jsem to, přála jsem si, ať se vrátí, sotva se ke mně ale začal přibližovat, zase jsem měla strach a chuť utéct. A to bylo celé, párkrát se opakovalo, že přicházel a odcházel, já se ho doopravdy bála, vzbudila jsem se s husí kůží. Je to divné, tenhle sen na mě zapůsobil hodně emocionálně a doteď ho pořádně nechápu. Ale to se mi stává často. Sny jsou a vždy budou velmi zajímavým tématem, protože ve spánku je naše mysl prostě odprostěná od logiky a jde hlavně o pocity. O snech bych dokázala vyprávět hodiny.. a zas píšu strašně dlouhé komentáře :-D

6 Lee Lee | Web | 24. června 2012 v 20:45 | Reagovat

Mě se často zdává o jednom člověku, skoro v každém snu se objeví (někdy jen na chvilku) a já to prostě nechápu. :D
Noční můry se mi nezdají, jen někdy třeba jdu po schodech a pak padám až se vzbudím.

7 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 24. června 2012 v 20:48 | Reagovat

[5]: Zajímavý sen k výkladu, řekl bych, že v něčem, co je Ti blízké je něco více hrozivého, ale nemůžu soudit dle jednoho snu. Jinak, klidně ses mohla rozepsat, takové komentáře mám velice rád, ale upřímně. :D

[6]: Jak běžné padat po schodech. :-D

8 moineaux moineaux | Web | 24. června 2012 v 20:59 | Reagovat

[7]: Jo, ale nějak jsem necítila, že je mi blízký, spíš naopak že je cizí a strašně jsem chtěla, ať přijde blíž, zároveň sotva přišel, strašně jsem se bála a chtěla jsem utéct, ale nakonec jsem to neudělala. Někdy možná až moc řeším své sny, což bude odpověď na otázku v názvu článku - ANO, věřím v psychologii snů. Všechny ty výklady a tak, ano, myslím, že je  na tom něco. Lidé jsou až příliš složití, co se týče toho, jak nás vytvořila příroda, že vše má v těle nějaký účel, že sny určitě mají nějakou funkci a nebudou to jen tak náhodně nějakým ústředím vygenerované příhody :-D

9 QIKIS QIKIS | 25. června 2012 v 10:03 | Reagovat

ahoj, moc pěkný článek, o sny se docela zajímám a výklady mi mnohokrát opravdu sedí. Člověk si toho spousta uvědomí, sny toho řeknou hodně. Noční můry se mi zdály, teď už moc né, ale neřekla bych, že by mě to nějak stresovalo, vyloženě jsem se na to těšila. Bylo to strašně zajímavý a hlavně to byl jediný můj okamžik, kdy jsem si uvědomila, že jsem ve snu. Lucidní snění mi párkrát vyšlo, ale jen na chvíli bohužel...oproti nočním můrám :)

10 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 25. června 2012 v 20:44 | Reagovat

[9]: Děkuji. :-)
Lucidní snění je zajímavá záležitost a rozhodně je škoda, že nesníš takhle dál.

[8]: Možná jsi ho chtěla snít, ale jsi vegetariánka v tom snu.. :D

11 Karol Dee Karol Dee | Web | 26. června 2012 v 13:56 | Reagovat

Jsem si jistá, že sny odrážejí to, co se nám stalo, nebo třeba to, co se nám naše podvědomí snaží říct. Ale naprosto nevěřím tomu, že se ze snů dá předpovídat budoucnost. :)

12 Sinead Sinead | E-mail | Web | 26. června 2012 v 18:54 | Reagovat

ja sa skôr prikláňam k Jungovým teóriám,v snoch je tak veľa symbolov! Kedysi som si sny zapisovala a bolo to vážne zaujímavé, čo všetko som sa dozvedela, robila som to tak že keď som sa zobudila zo sna, rýchlo som zapísala zopár kľúčových viet (len slová sa mi neosvedčili, ráno som si potom vôbec nepamätala čo to je) a potom som si spomenula aj na detaily sna, len je to náročné, premôcť sa a napísať dačo, keď chcem spať.

13 pavel pavel | Web | 26. června 2012 v 23:51 | Reagovat

V Praze, kde jsem byl bez stresu a odpočatý, zdávaly se mi často sny a taky jsem si je pamatoval. Tady, když se pořádně nedospím, sny tzv. "nemám".

14 Kvakva Kvakva | Web | 27. června 2012 v 19:29 | Reagovat

mne sa najčastejšie snívajú sci-fi sny....a podla mna sa sny vytvárajú ako odozva čo človek zažil alebo na čo myslel...nieže by som niekedy zažila dačo sci-fi, ale často sa mi sníva dačo zo života prenesené do rozmeru v sne...
zaujímavý článok :)

15 Liliana von der Heide Liliana von der Heide | Web | 28. června 2012 v 15:03 | Reagovat

Zdají se mi různé sny. Ještě tak před rokem se mi co chvíli zdávalo, že po mně jdou Němci (nacisti) a já se před nimi buď schovávám, utíkám, nebo je přelstím tím, že předstírám, že jsem Němka. Často se mi zdají hotové fantasy příběhy s bohatým dějem :-D

16 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | E-mail | Web | 28. června 2012 v 19:24 | Reagovat

Moje sny nebudu popisovat. Ale kdyby některé z nich někdo zpracoval jako film (horor), tak bych si k telině přitáhla bednu popkornu a hltala oboje (film i popkorn) jako o život! 8-)  ;-)

Opět velmi zajímavý článek!

17 Zprávař gms Zprávař gms | Web | 29. června 2012 v 13:06 | Reagovat

Ten článek mi připomněl jeden sen, který se mi zdál zhruba před rokem (zpravar.blog.cz/1107/akcni-sen-o-skole) a byl to jeden z opravdu mála snů, ze kterého jsem si pamatoval celkem dost detailů, což mě docela překvapilo, jelikož sny si většinou nepamatuji, nebo jenom útržky.
Můj osobní názor je takový, že sen je pouze vedlejším produktem toho, co se odehrává v mozku, tedy technicky vzato se mozek přepne do Stand-by režimu, čímž regeneruje tělo a dodává sílu do dalšího dne. Pravdou ale je, že se mi hodně zdá o něčem, po čem toužím, nebo co bych chtěl zažít. Třeba to taky může být nějaké podvědomé uvědomování si sama sebe, ale jsou to jenom spekulace... Ani moc nevěřím tomu, že by se jednou dali sny zaznamenávat a pak přehrávat, i když by to mohlo být zajímavé.

18 Lila Lila | 2. července 2012 v 11:34 | Reagovat

Máš úžasně propracovaný blog. Od designu až po články... :)

19 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 3. července 2012 v 18:06 | Reagovat

Pokaždé se těším na to, co se mi bude zdát. Jsou to hlavně sny o létání a jiné dobrodružné, poslední dobrou taky sexuálně motivované (které se musí zdát zrovna noc před tím, než se mě máti ptá, či se mi něco zdálo a co se mi zdálo a já odpovídám: "No, něco to bylo, ale už si to nepamatuju." :D )
Čerpám z nich inspiraci. Jednou se mi zdál sen, v němž jsem usnula a něco se mi zdálo. Zajímalo by mě, co to bylo za spací fázi, že jsem  v ní usnula dvakrát.
Zjišťuju, že si stačí přes den vzpomenout na něco, nevěnovat tomu pozornost, nebo věnovat, ale jen na chvíli a o tom se mi pak zdá.

20 edithhola edithhola | E-mail | Web | 3. července 2012 v 19:28 | Reagovat

Sny jsou velmi důležité a pokud se jim člověk věnuje (aspoň těm co jsou důležité), může se o sobě hodně dozvědět. Buď že už je jeho trauma menší a odchází nebo naopak, že to co vytěsnil mu to mimo bdělý stav dává snem vědět. S důležitými sny pracuji. Dnes už dost často sama a rychle poznám, jak jsem na tom, co jsem zazdila atd.

21 julchaforever julchaforever | Web | 9. července 2012 v 9:15 | Reagovat

aha, už chápu, že nemůžeš tak rychle odpovídat v krásná.cz :-D ani jsem netušila, že máš takový úspěšný blog :D a takové chytré články... máš ode mě obrovskou pochvalu! ;-)

22 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 9. července 2012 v 9:19 | Reagovat

[21]: Heh, je tam toho víc, o hodně víc, než na co je průměrný člověk schopen odpovědět. :D Děkuji, toho si cením. ;-)

23 jana jana | E-mail | 8. října 2012 v 14:45 | Reagovat

Ja by som chcela vediet zdroj tychto informacii v clanku :) dakujem

24 Hanny Hanny | E-mail | 11. listopadu 2012 v 8:49 | Reagovat

casto se mivam sny o mem priteli lze rici skoro kazdy den a vystupuje tam v ruznych rolich .znamena to neco ?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama