Psychologie barev

22. července 2012 v 19:00 | Daniel Hloušek |  Články

Psychologie barev


V roce 1666 anglický vědec Sir Isaac Newton zjistil, že když bílé světlo prochází hranolem, tak se rozdělí na více barevných paprsků. Tímto převratným poznatkem odstartovala éra zkoumání vlivu barev na člověka. Z několika provedených experimentů pod vedením Andrewa Elliota a Daniela Niesta, vyšlo najevo, že červená barva zvyšuje sexuální přitažlivost, která je zakořeněná již z pravěké doby. Při položení otázky, jestli by byli schopni utratit hodně peněz i při vědomí, že protějšek má v peněžence sto dolarů, většina dotazovaných, která se setkala s jedincem evokující červenou barvou, odpověděla, že ano. Jaký vliv mají barvy?

Zvířecí chování u lidí - červená


Mnoho žen již za svůj život se zamyslelo nad chováním mužů a došly k závěru, že ohledně sexu se chovají jako zvířata. Muži ochotně zpětně tuto myšlenku ironicky dokazují, zejména reakcí na červenou barvu. Psychologická studie prokázala, že mezi reakcemi primátů a jistých mužů na červenou, není moc veliký rozdíl. Červenou barvu ženy vnímají jako atraktivní a dráždící, kdežto opačné pohlaví v tom spíše vidí přitažlivou barvu podněcující k flirtování. Některé studie poukazují na možný fakt, že červená auta dostávají častěji pokuty za přestupky. Druhou stranou mince je však také známý fakt, že červená auta jezdí průměrně rychleji, než ostatní vozidla v jiných barvách.

Podíváme-li se na tuto záležitost s auty podrobněji, zjistíme, že červená barva přitahuje pozornost, probouzí pocity a nutí ke zkoumání. Tohoto využili například komunisté, kdy červenou barvou evokovali v lidech svou odvážnost a také pocit nebezpečí. V Číně nevěsty nosí červenou, protože symbolizuje sílu a život. U vysoce postavených lidí můžeme vidět červené kravaty, které v kombinaci s modrými obleky vyzařují dostatečný optimismus a energii. Červená má nejdelší vlnovou délku, proto se používá na semaforech, jelikož je pronikavá. Tato barva také zvyšuje tepovou frekvenci a jedinci se zdá, že čas utíká rychleji. U mužů to signalizuje "bojuj, nebo uteč". Je to agresivní, ale zároveň upřímná barva.

Originalita a harmonie - zelená


Lidské oko je velice citlivé na zelenou. Evoluce se řídí dle okolních vlivů a zelené v přírodě najdeme nejvíce. Proto se používá společně s pronikavou a agresivní červenou na semaforech. Dle psychologických studií je zelená nejzásadnější a nejsilnější barvou pro naše vnímání. Podvědomě vnímáme zelenou, jako naši předci, kteří v této barvě viděli něco, u čeho se nachází voda a potrava. Proto v nás probouzí klid. Často je zelená spojována s novým životem, který symbolizují rostoucí listy na stromech. Byl zjištěn přímý vliv zelené na naše finanční vědomí. Čím méně je zelené kolem nás, tím větší máme pocit, že postrádáme peníze.

Zelená je chladnou barvou, ale také naopak barvou plná energie. Je to z mála barev, které se nemusí upravovat. V kriminalistice se používá k výslechům světle zelená barva. Bylo dokázáno, že pod světle zeleným světlem se jedinci přiznají dřív. Nadále, zelená společně s modrou nejlépe ze všech barev prostorově vynikají, což v konečném důsledku znamená, že tyto barvy jsou nejvhodnější pro lidi trpící klaustrofobií. Zaměstnanci jedné společnosti si stěžovali na černé kovové skříňky, jelikož kvůli hmotnosti jim bolela záda. Vedení se rozhodlo boxy přemalovat na zelenou, následně většina zaměstnanců byla velice spokojená se slovy, že "nové" skříňky jsou znatelně lehčí. Anglický Blackfriars Bridge je smutným místem mnoha sebevražd. Poté, co se most natřel na zeleno, počet sebevražd výrazně klesl. Zelená je kreativní a uklidňující barva, která i přes svou rozšířenost dává všemu originální a jedinečný nádech.

Volnost, nekonečnost a smutek - modrá


Na operačních sálech se požívá modrá, která prokazatelně pacienty uklidňuje. Modrá je barva pocitů, tajemna a melancholie. Tato barva se vždy považovala za barvu moudrosti, nekonečna a volnosti. Je opakem zelené, která symbolizuje život. Modrá je kontrastem vůči zemi - nebe a voda. Avšak, jako u zelené je modrá známkou potravy a místa, kde bychom se měli uchýlit. Potlačuje chuť k jídlu, jelikož se nejedná o přirozenou barvu u jídla. Modrá je taktéž opakem červené. Způsobuje pokles dýchání, snižuje srdeční frekvenci a krevní tlak. Také stimuluje hypofýzu, tím i zlepšuje spánek.

Zafixovali jsme se na modrou oblohu, na kterou se mnohdy díváme a jen přemýšlíme. Modrá lépe koncentruje a člověka uklidní. Proto je to barvou inteligence. Mnoho psychologických studií ukázalo zajímavé výsledky. Tato barva je spojována s bezcitností, chladností, smutkem a loajalitou. Je to upřímná barva, která nic netají, ale stejně působí tajemně a neřekne vše. V bytech, kancelářích a v domech se modrá používá pro administrativní místnosti, jako jsou pracovny. Je zajímavé, že modrou preferují nejvíce muži.

Nejméně oblíbená a arogantní - oranžová


Ve Spojených státech je oranžová nejméně oblíbenou barvou, jelikož připomíná aroganci, povýšenost, nebezpečí a také většina řidičů znají ten děsivý moment, kdy na semaforu problikne tato barva. Nehledě na tento fakt je oranžová energetická optimistická barva, připomínající pláže. Zaměřuje se na fyzickou problematiku, a to je jídlo, pití, chlad či teplo, které nejlépe stimuluje tato barva. Jedna z vědeckých studií nelichotivě tuto barvu označila ve spojení s tmavou či dokonce černou barvou, jako za intelektuální nedostatek. Je to ambiciózní průbojná barva. Oranžová naopak podporuje chuť k jídlu, a proto ji najdeme v restauracích či v rychlých občerstveních. Jestli se snažíte zhubnout, asi by bylo vhodné promyslet si jinou barvu pokoje, ve kterém strávíte nejvíce času. Aby nebyla oranžová považována za špatnou barvu, tak před lety jedna firma v Londýně nechala přetřít šedé stroje na oranžovou. Pozitivní morálka pracovníků se rapidně zvýšila.

Emocionální a sebevražedná - žlutá


Žlutá je celkově brána jako veselá barva, kterou mnozí akceptují, ale nevnímají ji tak, jako ostatní barvy. Dlouhou dobu se psychologové přou, zdali je nejsilnější barvou zelená, či žlutá. Žlutá barva silně stimuluje emoce, vzpomínky, a zatímco zelená značí v negativních ohledech nudu, stagnaci, tak žlutá je barvou sebevrahů. Špatně zvolený tón žluté oproti okolním barvám způsobuje úzkost, deprese a snížení sebevědomí, což v některých případech vede až k sebevraždám. K síle této barvy také svědčí fakt, že oko prvně rozpozná žlutou a poté až ostatní barvy. Pro svůj kontrast žlutou najdeme v přírodě a na dopravních značkách. Je to svěží, ale i smutná barva plná emocí, smíchu, pozornosti a štěstí. Vědci zjistili, že žlutá barva stimuluje lymfatický systém a zlepšuje rozhodování. Z psychologického hlediska žlutá zlepšuje paměť a úsudek.

Tajemná nebarva - černá


Dříve se nosily na pohřbech černé šaty z toho důvodu, aby duch zemřelého sebou nevzal někoho dalšího. Později se tato barva začala používat, jako smuteční, vážnou a odměřenou. Černá značí pevnost, inteligenci, pomáhá v hubnutí, ale také zároveň je to démonickou nebezpečnou barvou, která se často spojuje se smrtí. Samotná barva nemá větší vliv na náladu člověka, ale spíše kulturní zažitost. V kulturách, kde je černá špatnou smuteční barvou, vyvolává větší melancholii, než ve společnosti, kde černá je brána, jako ostatní barvy. Jelikož pohlcuje ze všech barev nejvíce světlo, je pokládána za tajemnou a trochu děsivou.

Nudná prostornost - bílá


Bílá je stejně jako černá v některých kulturách brána, jako smuteční barva ukončení životního cyklu. Avšak proto to není svatební barvou. Bílá je barva značící čistotu, smělost, jasnost, jednoduchost, ale také elitářství a výstřednost. Stejně jako černá barva, tak bílá na sebe upozorňuje, proto je to barvou výstředních lidí. Za jistých okolností je tato barva neutrálního charakteru. Většina novinových plátků, které chtějí nabízet prioritně jen informace, dávají čtenářovi velikou možnost se soustředit jen na psanou formu, skrze čistotu bílé stránky. Jeden vědecký experiment zkoumal atraktivitu žen ohledně barev. Ve výsledku fotky žen s bílým ohraničením byly atraktivnější, než s černým. Mnoho bílé značí sterilitu, odloučení, ale také bezstarostnost, proto mnoho pokojů v nemocnicích jsou bílé.

Jaká je vaše nejoblíbenější barva?
 

21 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Schmetti Schmetti | Web | 22. července 2012 v 19:29 | Reagovat

Zajímavý článek, ale u oranžové a žluté mi připadá divné, že žlutá barva značí sebevrahy a oranžová aroganci a povýšenost :D
Moje nejoblíbenější, ze zde zmiňovaných, jsou oranžová, žlutá a červená. Bílé oblečení mám také ráda. Ale zelenou moc nemusím, světlounkou ještě jo, ale tmavou vůbec :)

2 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 22. července 2012 v 19:33 | Reagovat

[1]: Děkuji. :-)
Co se týče těch zajímavých faktů, opravdu když jsem to nedávno četl v nějaké studii, divil jsem se. Ale statistiky psychologů mluví za vše. :D
No, já právě naopak miluji zelenou, ale je pravda, že ta modernější světle zelená. :-)

3 tail-haris tail-haris | Web | 22. července 2012 v 19:40 | Reagovat

moje oblíbená barva je červená a černá, ale líbí se mi i zelená nebo fialová, naopak bílou a šedou v lásce nemám vůbec :D

4 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 22. července 2012 v 19:43 | Reagovat

[3]: Nevím, co je na červené tak krásné. :D Jinak, není šedá jako šedá. Takové ty líbivé plastické šedé na moderních webech nejsou špatné. :-D

5 Lianna Ellusive Lianna Ellusive | Web | 22. července 2012 v 19:56 | Reagovat

Já mám nejraději zelenou a fialovou

6 Ivet Ivet | Web | 22. července 2012 v 21:04 | Reagovat

[4]: Dane skutečně nevíš?-:)
Na muže, zvláště na kmety působí například červené dámské spodní prádlo jako na býka v aréně! Nasaje nozdrama, zahrabe nohou a ...vyrazí!-:)
Funguje to zvláště, když je prádlu tak o 30méně než býku!
U nás v baráku se takto nyní oženil 70 letý kmet. Vzal si ženu věku svých vnuček a jejich balkonové šňůry nezdobí nic jiného než nádherné červené dámské prádlo. Kam věší jeho trencle nevím!-:)))
Tolik jen na vysvětlenou proč se červená barva líbí mužům! :-D  :-D  :-D

7 Ivet Ivet | Web | 22. července 2012 v 21:06 | Reagovat

Mně se líbí barva fialová i když to je prý barva podnikatelů, tedy jejich sak? :-(

8 Sinai Sinai | Web | 22. července 2012 v 21:10 | Reagovat

Prvá veta = Pink Floyd! :-D

Článok je pôsobivý, farby ma vždy zaujímali. Ale príde mi to dosť podobné so znameniami, nie vždy sa tomu dá úplne veriť..

Zvláštne, ako môže byť červená lákavá a zároveň tak agresívna.
So zelenou úplne súhlasím, ja tú farbu mám snáď najradšej. Vždy pri tom slove si predstavím prírodu, čo je strašne ukľudňujúce (:
Modrá je síce tiež chladná, ale nepríde mi zlá. Momentálne hľadím na svoje handry, kde je tej modrej nejak veľa..celkom dobrá farba, ale na zelenú nemá :D
Oranžová ma teraz sklamala, keďže môj blog je ňou zahltený..a tu sa dostávam k tomu, že tie farby nemusia byť celkom také, ako sa o nich píše..nepríde mi totiž, že na mojom blogu panuje niekto namyslený..alebo? :D
Samovražedná žltá..o tom som teda ešte nepočula. Osobne mi žltá dosť vadí, je až moc jasná..a vždy mi je z nej zle, ak nie je v kombinácii s inou farbou :-D
Biela a čierna sú fajn, keď si to zoberieme z hľadiska módy, tie farby idú ku všetkému. Ale čierna je  o niečo viac záhadná a biela je taká..svätá :-D

Hmm, teraz mi napadlo, že môžeme skúmať farby vzhľadu blogov..aj tvojho :D

9 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 22. července 2012 v 21:15 | Reagovat

[6]: Já raději černou. :D Jinak fialová je osobitá, tajemná barva, ale se smyslem pro nepořádek.. :D

[8]: To Tě šlechtí, Pink Floyd... :-D
Kdo ví, jaká je autorka blogu. :-D A kdo ví, jaký jsem já, že? :D

10 Ivet Ivet | Web | 22. července 2012 v 21:29 | Reagovat

[9]: No jo ona se mi fialová jenom líbí, ale v mém šatníku fialového není vůbec nic! Tolik na vysvětlení toho nepořádku! :-D

11 Danny Danny | Web | 22. července 2012 v 23:55 | Reagovat

Já mám ráda všechny barvy duhy, hlavně světlejší a pestřejší odstíny :)
Sice moc nemusím růžovou a fialovou,ale v jistých odstínech jsou to pěkné barvy.
Co se týče ale absolutního favorita,tak je to žlutá.
A ne,nejsem sebevrah :D...no, i když... :D
Btw, já když byla naposled na operačním sále (bylo mi 11),tak mě teda žádná barva-ani ta modrá a bílá- neuklidnila. :D

12 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 23. července 2012 v 0:25 | Reagovat

[11]: Slečna milující sebevražednou barvu mne potěšila alespoň tím, že jsem sám nebyl na operačním sále a neboj, také mne to neuklidnilo.. :-D

13 Gabink4 Gabink4 | Web | 23. července 2012 v 16:18 | Reagovat

já mám ráda bílou, především z hlediska té jednoduchosti a čistoty..nepřipadám si nijak výstřední :D
Každopádně skvěle napsaný! a hodně dobrej web, asi sem zase zavítám :))

14 Natálie Natálie | E-mail | 23. července 2012 v 16:20 | Reagovat

Škoda, že tady není hnědá barva, ta je totiž moje nejoblíbenější =) Každopádně parádní článek, jako vždycky, díky moc ;)

15 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 23. července 2012 v 16:34 | Reagovat

[13]: Musí se to brát s reservou. Někomu třeba přijde černá čistá a je pak i výstřední.. :-D Jinak, to budu velice rád. :-)

[14]: Vzhledem k délce článku jsem mnoho barev vynechal. Ale jsem rád, že i přes to se líbí. :-)

16 pavel pavel | Web | 25. července 2012 v 23:57 | Reagovat

Není to vždy tak jak se píše, záleží taky na lidech jak na každého působí podle jejich povahy, nebo založení. Barva má i spojitost i s kameny, ale to by byla dlouhá diskuze. :-D

17 pavel pavel | Web | 26. července 2012 v 0:01 | Reagovat

A mají spojitost s čakrami. :-D

18 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 26. července 2012 v 0:05 | Reagovat

[17]: To nám ale musíš vysvětlit.. :-D

19 Moníí♥ Moníí♥ | Web | 26. července 2012 v 13:00 | Reagovat

Dost zajímavý článek :) Moje nejoblíbenější barva není jen jedna ale víc(Např.modrá,fialová,žlutá,bílá..)

20 Angel Darkwood Angel Darkwood | Web | 28. července 2012 v 3:47 | Reagovat

U mě vítězí černá spolu s bílou a modrou, ale červená či fialová mi taky nevadí^^ Psychologie barev je zajímavá a mnohdy to sedí=)

21 Liliana von der Heide Liliana von der Heide | Web | 28. července 2012 v 10:57 | Reagovat

Hodně mám ráda černou, tu také často nosím :-) Ale mám ráda i ostatní barvy a na papíře vypadají dobře všechny. Kombinace černé a červené se mi zamlouvá nejvíc, je tak správně výrazná :-)

22 Karol Dee Karol Dee | Web | 29. července 2012 v 17:22 | Reagovat

netušila jsem, že barvy na člověka působí až v takové míře, aby se dřív přiznali u výslechu O.o má momentálně nejoblíbenější je fialová. :)

23 Rena Rena | E-mail | Web | 30. července 2012 v 19:32 | Reagovat

Většinou souhlasím, miluju všechny odstíny modré a zelené, protože mě vždycky dokážou uklidnit. Naopak nesnáším červenou a hnědou, hrozně mě rozčilují.
Černá a fialová mě fascinuje *.*

24 Babe Babe | Web | 1. srpna 2012 v 15:13 | Reagovat

[6]:  :D

25 Kriß E. Kriß E. | Web | 3. srpna 2012 v 21:34 | Reagovat

Vím hned o dvou dívkách, které si hodně dlouhoudobu nevzaly na sebe nic, co by nebylo černé nebo alespoň šedé, a jak po stránce psychické, tak po stránce fyzické na tom nebyly moc dobře. Od chvíle, kdy začaly nosit i něco barevnějšího, se jejich stav výrazně zlepšil. To mě jenom tak napadlo, když jsem četla, co barvy dokáží s lidmi udělat.

Jinak já osobně mám nejradši fialovou. A ani ta černá není špatná, když se to s ní nepřehání... :-)

26 Janička Janička | E-mail | Web | 18. března 2016 v 13:10 | Reagovat

Mám ráda barvy, protože je to jedna z možností, jak si doma vytvořit příjemné prostředí. Ráda se směji, neumím si představit prožívat třeba nějaké postrauma http://www.zdravi-nemoc.cz/posttraumaticka-stresova-porucha

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama