Co poznáme z písma?

19. srpna 2012 v 19:00 | Daniel Hloušek |  Články

Co poznáme z písma?


Podle BBC News je jen ve Spojeném království více jak tři tisíce institucí, které se zabývají rozborem písma. Geoffrey Dean přezkoumal dvě stě různých studií a v konečném výsledku zjistil, že nemají žádnou hodnotu, leč v několika případech byl pozitivní správný odhad. Je grafologie jako horoskop, nebo se ji dá věřit?

Špatné písmo = bez práce


Mnohé studie poukazují na fakt, že i přes nedůvěryhodnost tohoto oboru se stále drží. S příchodem grafologie nastal rozmach slepého využití, kdy pět až deset procent zaměstnavatelů ve Spojených státech požaduje při pohovoru analýzu písma potencionálního zaměstnance. Jeden z průkopníků grafologie, Francouz Jean Hyppolyte Michon zajistil, že ve Francii až v devadesáti třech procentech je analýza písma součásti pohovoru. U dalších velkých států Evropy je to průměrně kolem osmdesáti procent.

Analýza písma vznikla již před více jak tři tisíci lety a původně se jednalo o rozpoznání pravosti písma. Staří Římané používali rozbor písma k poznání jedince. Později v devatenáctém století, v roce 1870 po více jak třiceti letech zkoumání, byla založena grafologická skupina, která dala základ tomuto vědnímu oboru. Mnozí si vysvětlují funkčnost grafologie kvůli intuitivnosti. Avšak studie ukázaly, že člověk si je vědom toho, jak které písmo na jiné zapůsobí a při takovém pohovoru dokáže dosáhnout jiným písmem až k pozitivním výsledkům. Ti, kteří ale tak neudělají, mohou být vyhodnoceni kvůli svému písmo, jako za méně žádané.

Pravý sklon písma = manipulace


Po mnoho letech vzniklo jenom k rozboru písma více jak 2200 publikací, které mimo jiné objasnily, že nezáleží na kultuře, barvě pleti a ani na náboženství, ale záleží na povaze člověka, která se má projevit do stylu psaní. Například pravý sklon písma má zdůraznit nějakou reakci, má vypadat přátelsky, vnímavý, dotěrný. Spisovatelé toho mnohdy využívají k manipulaci čtenáře, která vede k výsledku, ve kterém budou čtenáři autora milovat.

Je-li písmo rovné, jedná se o neutrální polohu, která značí jistou nezávislost. Písmo s levým sklonem říká, že byl autor nějak konfrontován, nebo se snaží o nějaký závazek či o prosazení svého názoru. Celkově sklon písma značí emoce, sklon doleva značí správný a rychlý odhad svých pocitů. Do tohoto sklonu se lidé méně vžívají, za to pisatelé mají v tuto chvíli větší empatii. Tito jedinci utíkají před problémy a stahují se do sebe.

Hloubka a tlak písma poukazují na stránku emocionality. U velkého tlaku písma dochází k silným a hlubokým prožitkům, které pronikají na dlouhou dobu, ne-li navždy. Je to také znakem odhodlanosti a vážnosti situace. Zajímavostí je, že u silněji píšících jedinců se často objevuje první reakce a pak až odpověď. Má-li pisatel mírný tlak písma, poukazuje to na momentální empatii, ale také nevyrovnanost. U extrémně lehkého tlaku se jedná o strach z emocí. Proto se jedná jen o momentální stav, na který jedinec velice brzy zapomene.

Optimista, nebo pesimista?


V řádku písma můžeme rozpoznat sklony k optimismu, nebo pesimismu. Písmo směřující nahoru je otázkou optimismu, zatímco svěšené texty píší převážně pesimisté. Kolísavé písmo koresponduje s aktuálním cítěním a je-li písmo rovnoměrné a vyvážené, jedná se o nadhled. Široké mezery mezi slovy jsou známkou autorova pocitu, že by se chtěl vytrhnout alespoň na chvíli ze společnosti. Úzké mezery jsou podbízivé, začleňující se do davu, ale také nepůsobí moc jemně a atraktivně. Levý okraj stránky naznačuje nějaké začátky, zejména hluboká zakořeněnost rodiny. Pokud je levý okraj široký, znamená to nezájem autora a v případě úzkého okraje se autor snaží, aby dílo nikdo nekritizoval, a je také opatrnější. Pravá strana patří pro budoucnost a takový text je více přátelský. Je-li důraznější okraj na vrchní části stránky, je to známkou ambic. Zápatí stránky zobrazuje energii, praktičnost.

Velikost písma naznačuje pisatelovo ego a logicky čím důraznější a větší písmo, tím větší je mínění o sobě samém. Nadále také vypovídá o soustředění a citu pro detail. Hrbaté či špičaté písmo můžeme častěji vidět u lidí, kteří nezapojují fantazii, nýbrž vzpomínají. Zejména ve školách se s tímto písmem setkáme, kdy jedinec kopíruje a nic nevymýšlí. Spisovatelé tímto chtějí naznačit loajálnost, u jiných se může jednat až o tvrdohlavost a pokryteckost. Okrouhlé písmo používají lidé, kteří jsou v momentálním dobrém rozpoložení, mají sklony k roztomilosti a velice dobře soucítí.

Jedinci píšící úzké kličky u písmen jsou mnohdy nesmělí a má problém vyjádřit své emoce. U širokých kliček jde převážně o cit a jedinec upřednostňuje poznání od teoretického učení. Jde mu o fyzický kontakt.

(Ne)důvěra na místě


Psychologové Gershon Ben-Shakar a Efrat Neter z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě provedli sedmnáct grafologických studií, které obsahovali přes 1200 různých textů. Přišli na zajímavý fakt, že úspěšnost rozborů se vyskytla jen u životopisů. U opisovaných textů, které neměly s pisatelem nic společného, byla šance na správnou analýzu naprosto mizivá. Navíc také záleží na analyzujícím, kdy klinický psycholog může dosáhnout jiných výsledků, než grafolog. Velice mylným přesvědčením je, že grafologie se využívá u soudů, policie a v dalších podobných institucích. Pravdou je, že tomu tak je, ale rozhodně se na základě písma nedělají rozbory osobností. Jde jen o proces, který má v případě nějakých pochybností zjistit, zdali je písmo autentické, nebo se jedná o falzifikát.

Paul Meehl nazval dojem grafologů, že přišli na něco osobního a přitom vágního, jako účinkem P.T.Barnuma, podle cynického baviče v cirkuse, který žertoval, že každému rád něco dává. Většina lidí na tento efekt naletí, myslí si, že obecné informace se specificky vztahují právě na ně. Takhle to funguje u horoskopů i grafologie. V jedné studii účastníci posoudili dopisy jiných lidí od certifikovaného grafologa jako velmi platný popis jejich osoby. Experimenty prokázaly, že nejde ani tak o motorické vlastnosti, ani o to, v jaké končetině máme psací nástroj, vždy se písmo bude podobat. Avšak je to otázkou mozku a okolností, nikoli povahy.

Je podle vás grafologie výmysl, nebo správně fungující věda?
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

"Věříte v grafologii?"

Ano.
Ne.

Komentáře

1 Alisa Alisa | Web | 19. srpna 2012 v 19:18 | Reagovat

Raz som chodila na trojmesačný kurz grafológie . Len zo srandy . Neverím tomu, že podľa písma sa dá niečo určiť objektívne, lebo každý píše trochu inak podľa situácie . Ja úplne inak . :-D Okrem toho som hypermobilná a vytáčam si papier o 45 stpňňov, aby sa mi dobre písalo a teda je samozrejmé, že je trochu naklonené . :-D

2 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 19. srpna 2012 v 19:19 | Reagovat

[1]: Já tomu také nevěřím, jen tak okrajově. :-D

3 hnedoockaVer hnedoockaVer | Web | 19. srpna 2012 v 19:33 | Reagovat

Zajímavé,ale na mě to zrovna moc nesedí :-)Tak horoskopům taky nevěřím,ale vždycky si je přečtu.Tvůj článek mě hned zaujal :-)

4 Thalia Contostavlos Thalia Contostavlos | Web | 19. srpna 2012 v 19:42 | Reagovat

Grafologie je podle mě vhodná pro možnost rozpoznání zda dvě věci psala jedna a tatáž osoba. Jinak si myslím, že psychologický rozobor nahoře na mě absolutně nesedí. Hlavně silně pochybuji o tom, že špatné písmo značí nezaměstnanost. Naopak jsem potkala obrovské množství lidí, co píšou nečitelně, jsou vysoce inteligentní a mají respektovaná zaměstnání.

5 Mešuge Mešuge | Web | 19. srpna 2012 v 19:48 | Reagovat

Nějak tomu nechci uvěřit, ale je pravda, že v některých případech to sedí. Já bohužel píšu tak, že to po mně nemůže nikdo přečíst, takže "dostávám přes držku" i bez rozboru :D Navíc jsem schopná na jedné stránce neúmyslně vystřídat hned několik druhů písma, takže bych pro grafologa byla nejspíš pěkný oříšek :)

6 metztli metztli | E-mail | Web | 19. srpna 2012 v 19:57 | Reagovat

je to rozhodně zajímavý aspekt, ale že bych tomu nějak moc věřila, to se říct nedá :) ze zkušenosti vím, že pokaždé píšu jinak.. takže.. těžko říct.. ale znám dost lidí, co tomu hodně věří .)
každopádně článek zajímavý :)

7 Paja.T Paja.T | 19. srpna 2012 v 20:42 | Reagovat

Grafologií se momentálně zabývám dost dopodrobna a mám za sebou už pár rozborů rukopisů a mohu říci, že to naprosto odpovídá charakteru oněch osob. Některé písmo na vás působí třeba sympaticky a některé zas ne a není to pouze podle čitelnosti. Čím tedy myslíte, že to asi bude?  

Písmo se také trochu mění podle momentální nálady pisatele, ale určité znaky zůstávají stále stejné. Takže podle písma se dá určitě poznat charakter člověka.

Jinak pěkný článek a zajímavé téma.

8 Lady Diabolus Lady Diabolus | Web | 19. srpna 2012 v 20:43 | Reagovat

Podle mě je to trochu hloupost, nevěřím tomu. I když ze zvědavosti jsem si rozbory našla a sedí na mě naprosto dokonale. Ale v tomhle případě se oženu citátem výše od Paula Valéryho.

9 Spencer Spencer | Web | 19. srpna 2012 v 22:23 | Reagovat

Kdybych měla posoudit podle sebe, tak na mě grafologie naprosto sedí.
Když jsem se učila psát, měla jsem zlozvyk mít skol nalevo místo napravo, učitelka se mnou dlouhou dobu bojovala. Až v osmé třídě, kdy jsem měla pravou ruku naraženou a nemohla jsem s ní psát, jsem si uvědomila, že poměrně dobře ovládám i levou. Naučila jsem se s ní psát jakési hieroglivy :-D Což mě vede k otázce, zda-li jsem neměla být levák.
Za další jsem na prvním stupni psala "krávy" :-D Zatímco na druhém stupni jsem začala psát sotva čitelné blechy, přilehlé na sobě. Obloučky písmen byly úzké a výšku jsem měla u všeho stejnou :-P Učitelka češtiny ze mě byla na větvi a nechápala proč nemůžu pořádně rozlišit malé e a malé l :-)
Celá takhle změna písma provázela vývoj mojí povahy. Na prvním stupni jsem byla oblíbená a žádaná. Na druhý stupeň jsem přestoupila do jiné školy, mezi cizí. Nikoho jsem neznala, necítila jsem se tam. Postupně jsem se zavřela do sebe a když mě z ulity začali vytahovat, písmo už mi zůstalo.
Někdy v osmé třídě jsem začala psát tiskace. Mohla jsem tak psát jen v určitých předmětech, protože se stále našli učitelé, kterým mé tickací písmo vadilo.
Na střední jsem psala už jen tiskace. Zpočátku si na to většina spolužáků nemohla zvyknout, když si ode mě půjčovali sešity, ale nakonec si zvykli. I v dněšní době kdy píšu tiskace bezmála 4 roky na sobě pozoruji změny nálady a chování.
Když je mi dobře píšu rozmáchle a tiskací písmena vedu do sklonu, což působí opravdu zajímavě, a navíc píšu zlehka. Když jsem v tísni píšu písmena u sebe, delám malé mezery a na propisku tlačím, div neprorvu papír :-D Když mě něco zajímá, vypisuji písmenka úhledně, bez sklonu, pečlivě a nedej bože když něco zkazím. A když mě něco nezajímá tak vyloženě škrábu, že to ani já po sobě nepřečtu :-D

Kdyby se však někdo rozhodl dát moje písmo grafologovi, rozhodně by poznal, že je moje. Za prvné, i když píšu tiskace áčko, píšu psací. U malého n protahuji dole nožišku aby vypadalo elegantně apod :-)

10 Johana Johana | 20. srpna 2012 v 11:02 | Reagovat

jednou jsem musela celý rok spolupracovat se známou grafoložkou. úplně opomíjela dyslexii (nadělá s písmem divy), momentální stav pisatele (opilost...), dokonce i věk (středoškolák x kmet)a pohlaví. Bez této zkušenosti bych asi na grafologii věřila :-)

11 sandra sandra | 31. srpna 2012 v 0:20 | Reagovat

[1]:Zajímavé, že jsi za ty tři měsíce nepochytila ani zbla základů grafologie... Ty tedy když máš "různé" nálady přestáváš bý sama sebou a jsi pokaždé někdo jiný?O_O To asi těžko, viď ;-) A stejně se podívej na rukopis - vždy to bude tvůj jedinečný rukopis, ať máš náladu, jakou chceš.
A mimochodem jsou lidé, kteří papír otáčejí o 180 st. Nijak zásadně to rozboru nevadí.

12 sandra sandra | 31. srpna 2012 v 0:23 | Reagovat

Škoda že komentáře autorka cenzuruje, takže neposkytují objektivní obrázek o čtenářích. To je pak na nic, když negativní reakce vymazává. Je to dětinské a neseriózní :-?

13 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 31. srpna 2012 v 0:26 | Reagovat

[12]: Blog mi vás automaticky zablokoval jako spamera. ;-) A pokud je Daniel Hloušek jméno žensky znějící, tak jsem asi žena, no. :-?

14 Angel Darkwood Angel Darkwood | Web | 31. srpna 2012 v 17:08 | Reagovat

Podle mě to má smysl jen u toho rozlišení, zda je rukopis pravý nebo falešný. Jak už bylo řečeno, tak v každé situace píšeme jinak - tak, jak se to po nás žádá. Proto mi nějaká analýza osobnosti podle písma nepřijde jako spolehlivá.

15 moineaux moineaux | Web | 14. září 2012 v 14:56 | Reagovat

Ty prostě pořád píšeš o věcech, které mě zajímají (mimochodem, v MHD jsem byla odjakživa děsně nervózní a mám svoje místo vepředu vlevo - vždycky jsem zvyklá, že je vedle mě volné místo a když si vedle mě někdo sedne, mám pocit že zcvoknu - prostě jsi úplně popisoval moje pocity :D). Třeba grafologie mě strašně bere. Já jsem člověk, který má problémy se psaním (když jsem byla ve školce tak mě prý naučili na špatnou ruku, prý jsem měla být levačka, řekla psycholožka, a že nikdy nebudu psát správně). A proto mě to vždycky dost zajímalo. Někdy se mi doopravdy stává, že prostě zapomenu své písmo. Někdy jsou to typické rysy mého písma, ale někdy mi prostě celé vypadne a píšu úplně jinak, tak zvláštně nejistě. Ale jeden rys mám é písmo vždycky - vždycky strašně tlačím :D I když třeba píšu na tabuli, tak prostě tlačím mnohem víc než ostatní. A dalším takovým rysem mého písma, tak v 70% procentech je, že je takové až moc souvislé, že je skoro nečitelné (takové to, kdy se lidi ani neobtěžují nadzvednout tu propisku kdy dělají nad písmenem čárku a prostě vedou ji přímo od toho písmena, bez mezer, atd :D). Snažím se psát pomalu a méně souvisle, ale prostě mi to nejde :-D Téměř vždy to po sobě přečtu jenom já. Ani tedy nevím, jestli na mě grafologie sedí, protože často měním písmo, a vlastně když se zamyslím, tak ani sama nevím, jaká jsem já - někdy si připadám jako melancholik, jindy jako cholerik atp.. :-D

16 Arlaň Arlaň | E-mail | 14. listopadu 2012 v 19:25 | Reagovat

To o mezerách mezi slovy je zajímavé, já jsem vždy dostávala vynadáno, že je mám moc velké a potom jsem psala ještě větší.

17 Larryclarf Larryclarf | E-mail | Web | 2. března 2018 v 16:37 | Reagovat

http://acumcom.ro/component/k2/itemlist/user/23788  смотреть сериал 50 оттенков сер   смотреть фильмы онлайн порно  http://www.comprarfurumbao.com/component/k2/itemlist/user/18028

18 buy ranitidine buy ranitidine | E-mail | Web | 22. března 2018 v 23:31 | Reagovat

buy ranitidine

19 mobic meloxicam 15 mg mobic meloxicam 15 mg | E-mail | Web | 23. března 2018 v 8:46 | Reagovat

mobic meloxicam 15 mg

20 mobic meloxicam 15 mg mobic meloxicam 15 mg | E-mail | Web | 23. března 2018 v 14:23 | Reagovat

mobic meloxicam    7 5 mg

21 mobic meloxicam	medication mobic meloxicam medication | E-mail | Web | 24. března 2018 v 2:31 | Reagovat

mobic meloxicam    medication

22 smettere di fumare smettere di fumare | E-mail | Web | 9. dubna 2018 v 16:28 | Reagovat

cerotti per smettere di fumare

23 Essay Writing Service in Germany anoff Essay Writing Service in Germany anoff | E-mail | Web | 15. dubna 2018 v 14:45 | Reagovat

Buy Essay Germany | Essay Writing Service in Germany

24 smettere di fumare anoff smettere di fumare anoff | E-mail | Web | 18. dubna 2018 v 18:16 | Reagovat

smettere di fumare

25 Buy Essay Canada anoff Buy Essay Canada anoff | E-mail | Web | 19. dubna 2018 v 16:12 | Reagovat

Buy Essay Canada

26 Smettere Di Fumare Velocementeanoff Smettere Di Fumare Velocementeanoff | E-mail | Web | 21. dubna 2018 v 17:54 | Reagovat

Smettere Di Fumare Velocemente

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama