Psychologie oblékání

11. listopadu 2012 v 19:00 | Daniel Hloušek |  Články

Psychologie oblékání


Sociální psycholog, Michael Solomon tvrdí, že oblečení dává vašemu okolí jistou představu a očekávání, jak se budete chovat. V jednom z pokusů šel najatý herec na New Yorské nádraží vybírat za peníze se slovy, že ztratil náprsní tašku. V konzervativním úhledném až úřednickém obleku za den vybral 513 dolarů, zatímco v lehce odpudivém zničeném oblečení vyžebral pouhých deset dolarů. Jaká je moc oblékání?

Soucit v rozdílech


Monroe Lefkowitz se svými kolegy provedl experiment, ve kterém zjistili ochotu kolemjdoucích chodců se přidat k trestnému přecházení na červenou. Měl-li přecházející na červenou, oblek, většina ho v tomto jistém adrenalinu následovala. Pokud ale měl přecházející ošumělé oblečení, pro většinu už bylo dostatečným adrenalinem vedle takového člověka stát a raději zůstali na místě. Ošuměle oblečený k porušení předpisů nezlákal nikoho, stejně tak tomu bylo u výše zmíněného nádražního experimentu. Zatímco dobře oblečený dostal 513 dolarů a v mnoha případech dostával i dvojnásobek požadovaného obnosu se slovy, ať si odpočine u skleničky, člověk v ošumělém oblečení dostal jen deset dolarů a nikdo jej nepozval na něco, po čem se motají nohy. Třetí kategorií ještě byli jedinci, kteří byli oblečeni v neformálním, ale v elegantním oblečení. Ti za den vybrali 150 dolarů.

V dalším pokusu úmyslně byla položena mince v telefonní budce a dvojice se několikrát přišla dotázat v různých oblecích na to, zdali vycházející z budky nenašel nějakou minci. Pokud žena byla oblečena v nových šatech a muž v obleku s kravatou, byl výsledek pozitivnější, než v okamžiku, kdy oba vypadali na to, že by jim každý dolar pomohl. Není proto překvapivým závěrem, že muž v pracovním oděvu a žena ve vybledlé blůze nedostali většinou krom škodolibého úsměvu nic.

Proč ženy nezřízeně nakupují


Většina mužů zná nezřízené nakupování žen a to zejména oblečení. Ženy v tomto ohledu nevidí nic víc, než lehkou vycházku do obchodu, ale mnozí terapeuti právě svým stresovaným klientům často doporučují, aby si vyrazili na nákupy a koupili si nějaké nové oblečení. Psychologové přišli na to, že se pak jedinci cítí o něco lépe a originálněji, což jim pomáhá se více prosadit. Psycholog Michael Solomon zřídil za účelem experimentu falešnou kancelář obchodní společnosti, kde pozval několik studentů na pohovor. Zařídil to tak, aby někteří studenti měli čas se převléct a zbytek aby rovnou chodil z přednášek. Při samotném pohovoru se jich zeptal, jakým dojmem na tazatele asi působí. Většina studentů v obleku si myslela, že působí o něco lépe a při otázce, jaký nástupní plat chtějí, si žádali o 2500 liber více, než ti, co nepřišli v obleku.

Jde o vhodné oblečení, které by mělo korespondovat s našimi momentálními úmysly. K soudu, kde chceme obměkčit porotu, rozhodně nepřijdeme ve vytahaném tričku, ale do posilovny, kde žádáme o pracovní místo, nepřijdeme v obleku a s kufrem v ruce. Naopak nezáleží na tom, jak moc jste sexy. Psycholog Thomas Cash zjistil, že žena s hlubokým výstřihem a se střídmým make-upem má v průměru delší pohovor, který ji práci nezaručí. Nejen, že žena má více možností udělat chybu, ale také tázající při kochající se činnosti nedává dostatečný pozor pro to, aby mohl reálně uvažovat nad přijmutím. Proto doporučuje kratší účes a formálnější oblečení. U žen hraje velikou roli líčení a u mužů délka vlasů, což bychom měli brát v potaz.

Harry Kalven a Hans Zeisel si povšimli, že vojenští veteráni s medailemi u soudu byli úspěšnější, než zbytek vojáků s nevrlým výrazem bez medailí. Při vrcholení aféry Watergate Nixonovi poradci Haldeman, Ehrlichman a Mitchell se objevili v Senátu v oblecích s jemným proužkem. Na miliony diváků to zapůsobilo důvěryhodnějším dojmem, ale jen do chvíle, než promluvili. Podle specialisty na odívání, Johna Molloye, navíc měli autoritativní oblečení, což vzhledem k faktu, že neautoritativní oblek vizuálně říká o nevině, je spíše mrzuté.

Černá se trestá sama


Měli bychom se vyhnout černému oblečení. Nejenom, že je to pohřební a deprimující barvou, ale také asi vlivem amerických kovbojek, kde zlí většinou mají černé klobouky, máme vůči této barvě vypěstovanou podvědomou reakci, že se jedná o agresivního jedince. Ve výzkumné práci barev Thomase Giloviche a Marka Franka se objevila informace, že fotbalisté v černých dresech jsou považováni za agresivní a častěji jsou jim připisovány přestupky na hřišti, leč i za jiné. Také bychom se měli vyhnout křiklavým jasným barvám a kostkovaným, srdíčkovým, medvídkovým a dalším pyžamovým vzorům, které až moc na sebe upozorňují a jestli zrovna nestojíte o adrenalinový pohovor, měli byste se tomuto vyhnout.

Obzvláště něžné pohlaví by si mělo dávat pozor na nadměrnější používání parfémů. V pokusu Roberta Barona absolvovaly dvě ženy fingované pohovory. Ženy s výraznějším parfémem a s vstřícnějšími signály u mužů byly hůře hodnoceny, než u žen. Muž se při pohledu na usmívající se klidnou ženu s výrazným parfémem cítil jako tazatel neschopně a bezmocně. Psychologové z texaské univerzity požádali přihlížející, aby zhodnotili hlasatele ze šedesátisekundové nahrávky. Hlasatelé, kteří měli neformální oblečení a dokonce delší vlasy nebo vousy, byli hodnoceni negativně. Proto většina lidí na tomto postu má kratší vlasy, jelikož většina pak přijímá informaci příznivěji. Vousy a dlouhé vlasy jsou známkou uměleckého smýšlení a proto zapůsobíme při pohovorech na nějaké takové místo. V případě průmyslu a obchodu se ale spíše jedná o nedostatek vypovídající o vaší lenosti se o sebe starat, nehledě na to, že se vám to líbí a staráte se o to. V očích budete někdo, kdo se o sebe nestará, a když si nenajde takový jedinec čas na sebe, nenajde si i na práci.

Většina si všímá bot a nehtů, což je stěžejním a častým nedostatkem většinou mnoha mužů. Jedna prostitutka vyšší třídy prozradila, že kultivované a bohaté klienty pozná podle bot. Pokud máte dlouhý nos a nutně potřebujete brýle, je vhodnější vybrat brýle s nízko položeným nosníkem. Máte-li čtvercový obličej, jsou ideální mírně zakřivené nebo zakulacené obroučky, aby prodloužily obličej. U kulatější tváře je lepší mít rovné obroučky v horní části, které se zužují ke spodní části, což zvýrazňuje lícní kosti.

Jak moc sledujete oblékání jiných?
 

24 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Em Age Em Age | E-mail | Web | 11. listopadu 2012 v 19:24 | Reagovat

Hm, je mi jedno, že je černá pohřební a deprimující barva, protože a poněvadž je to jedna z mých nejoblíbenějších barev, i když... technicky se mezi barvu ani nepočítá. :-D Na mě černá nepůsobí pohřebně, ale elegantně. Záleží na tom, n jakém kousku oblečení se černá objeví.
Jinak jsem taky slyšela o tom, v jaké barvě by člověk měl jítna pohovor... v červené, protože vzbuzuje důvěru, měl by se vyhnout zelené, tak vzbuzuje podvědomý opak červené.
Každopádně dobrý nápad na článek.

2 Kvakva Kvakva | Web | 11. listopadu 2012 v 19:26 | Reagovat

raz sim si povedala že natočím video presne ako tu je napísané. raz s aoblečem normálne slušne a budem si pýtať peniaze na bus pod zamienkov že neviem čo mi zmyzla peňaženka a po druhý raz urobím to isté len v dákom extravagantnom alebo nie moc normalnom oblečení. je sranda sledovať čo všetko ovplivňuje rohodovanie ľudí.

3 Alfa vlčica Alfa vlčica | Web | 11. listopadu 2012 v 19:39 | Reagovat

Ja som si obliekaním kompenzovala svoju zraniteľnosť. Je zvláštne a zároveň nesprávne že sebavedomie si zakladáme aj na oblečení. Keď mám ísť v tom v čom som doma zo psom, tak počkám, kým sa zotmie :-D

Ostatných tiež sledujem a uvažujem, prečo asi tak sú oblečený ako sú.

4 Koff Koff | E-mail | Web | 11. listopadu 2012 v 19:43 | Reagovat

Má nejoblíbenější barva mých "hadrů" je modrá ač se ke mě jakkoliv nehodí x)

Ovšem nejspíše to bude černá , co zachránila mé oblékající se sebevědomí a od té chvíle co mi rekordně 3 lidi za jeden den řekli , že mi ono černé tričku sluší , už nenosím nic jiného :)

5 Matthias Matthias | E-mail | Web | 11. listopadu 2012 v 19:45 | Reagovat

A ty seš student psychologie?:D

6 Míša Míša | E-mail | 11. listopadu 2012 v 19:47 | Reagovat

Ve svém věku to nikdo moc nezkoumá, ale jakmile jde o něco, kde záleží jak zapůsobím např přijímací zkoušky. Volím jednoduše vlasy do culíku, sukni, sako a úsměv :D
To stejný dělám při důležitých testech, je to divné, ale pomáhá mi to... vlasy nika nepadají a sukni nějak nechápu.

Dobrý článek. Mám ráda muže s vousy nebo dlouhými vlasy, ale je fakt, že mám blízko k umění a umělcům. Sama si občas extravaganci dovolím.

Dobrý článek, spoustu zajímavého. Plánuješ psychologii studovat nebo je to jen koníček, který koníčkem zůstane?

7 Ophelia Ophelia | Web | 11. listopadu 2012 v 19:55 | Reagovat

to s těma vlasama je hustý ??? :-)

8 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 11. listopadu 2012 v 19:56 | Reagovat

[1]: Máš pravdu, u některých je černá velice pěknou záležitostí, a zeštíhluje. Avšak v létě zase pěkně hřeje. :-D

[2]: Áno, člověk by nevěřil, čím vším je ovlivňován a čím vším může sám ovlivňovat.

[3]: Večerní procházky jsou stejně nejlepší. :D

[4]: Bohužel jsou barvy, které lidem nesednou. U mě je to hnědá, a přitom ji mám tak rád.

[5]:

[6]: Psychologii mám jako dlouholetý koníček. Studuji naprosto něco jiného. :-D

9 Em Age Em Age | E-mail | Web | 11. listopadu 2012 v 20:19 | Reagovat

[8]: To jo, je taková plná podivností, možná proto ji mám tak ráda. :D

10 Reina-sun Reina-sun | Web | 11. listopadu 2012 v 20:21 | Reagovat

Souhlasím. Je pravda, že když je v plánu něco důležitého - rozdílovky, dodatečné zkoušení, tak radši volím košili co neurazí a na normální nošení si klidně vezmu něco s větším výstřihem.
Ano, všímám si lidí, co se různě oblékají. Když vidím ženu komplet v růžovým, tendence je říst: To je fiflena, naivka a princeznička. Ale, kdo ví? :)

11 L'Artiste L'Artiste | Web | 11. listopadu 2012 v 20:26 | Reagovat

Zajímavé jak moc je oblečení schopné ovlivňovat okolí a názory lidí. Ale ještě zajímavější je, jak si to většina lidí vůbec neuvědomuje a nedbá na svůj vzhled. Denně potkávám lidi v lyžařských bundách, otrhaných a špinavých džínách s špatně upravenými vlasy, kterým je očividně jedno, co si o nich ostatní myslí...

12 Guizmo Guizmo | E-mail | Web | 11. listopadu 2012 v 20:35 | Reagovat

Jo, boty.
Přesně tak, obyčejný hloupý boty a kolik toho řeknou, vždycky se dívám na boty, dneska jsem lidem koukala na boty, boty toho řeknou hodně, i když v zimě jsou to většinou kozačky, nebo podobné.

13 pavel pavel | Web | 12. listopadu 2012 v 14:38 | Reagovat

Ne tak docela, často záleží, jak to oblečení dokážeš nosit. :-)

14 Houbička Houbička | E-mail | Web | 14. listopadu 2012 v 21:37 | Reagovat

No, nevím.
Já si oblečení vědomě nevšímám, co na to říká podvědomí netuším.
Ale když se s někým sejdu a jsem s ním třeba celý den, nejsem si pět minut po jeho odchodu schopná vybavit, co měl na sobě..

Ale vím, že černou mám ráda. Mně totiž kupodivu připomíná veselé divoženky v černém, s rasta copánky, peříčky, dlouhé černé sukni a didgeridoo a sympatickým obličejem. :)

15 Spencer Spencer | Web | 30. listopadu 2012 v 10:46 | Reagovat

Sledovat, jak se druzí oblékají, je moje oblíbená činnost. Abych řekla pravdu, někteří kluci se dnes dokáží obléci lépe než dívky. Několik maturitních plesů, mě o tom přesvědčilo.
Sama jsem módě propadla. Mnozí moji známí říkají, že jsem byla módou vždy posedlá, ale prý poslední dva roky jsem to začala projevovat.
Vyžívám se v košilích, svetrech, olemovaných tílkách, šátcích a především botech na podpatku. Onehdy se můj spolužák zmínil, že nosím jen a jen podpatky, tak teď jsem je asi 14 dní neměla na noze :-D
Na zkoušky a různé duležitější akce chodím ráda elegantně oblečená. Ale někdy se vyfiknu jen tak do školy, když mám na to čas. Když čas není, můj styl upadá (jako teď před zápočťákem a zkouškovým) :-D

PS: Děkuji za komentář, moc si ho cením a také za malé "bezvýznamné plui" ;-)

16 Anon Anon | Web | 1. března 2013 v 19:53 | Reagovat

Mám pocit, že čierna v nás už dávno neevokuje iba agresívneho jedinca. Teda určite nie bežne na ulici. Čo trochu môže skresľovať náš prvý dojem sú klasické hlboko vryté predsudky. Použijem najčastejší príklad nosenia čiernej farby - milovník tvrdej hudby oblečený celý v čiernom, kanady, dlhé vlasy a tak dál. Čo si myslí bežný konzument? Ten musí byť nejaký zlý agresívny satanista fuj fuj.
Ale napríklad v móde je čierne oblečenie  znakom vysokého štýlu - Švédky. Celé čierne, len blond vlasy a módni fajnšmekri ich milujú.
Ja sama sa rada obliekam do čiernej. Nie som si úplne istá, aké má z toho okolie pocit ale ja sa tak cítim príjemne. A možno sa aj trošku skrývam. Veď predsa, koho si skôr všimneš - nenápadnú čiernu osôbku alebo pestrofarebnú diskoguľu? :)

17 Andrea Koutníková Andrea Koutníková | Web | 5. prosince 2013 v 18:19 | Reagovat

Je to zajímavé, protože skrz oblečení můžeme odvodit lidskou povahu nebo v dnešní době i nějaké zaměření, co se víry týče. Např. poznáme žida, který dodržuje jejich zvyky, ale zároveň nám může přijít složité poznat žida, který zvyky již nedodržuje. Můžeme se pak zamyslet, jestli s tím přestal on sám nebo dříve jeho roodiče a dál ho s židovskou kulturou neseznámili. V každém případě je pravda, že "oblečení dělá čloověka" :-) ...

18 kibi kibi | 16. března 2017 v 7:13 | Reagovat

Stylové batohy, jako dělané pro studenty:

https://www.topbatohy.cz/studentske-batohy/

19 Radim Radim | 19. ledna 2018 v 17:51 | Reagovat

Jak píše paní Andrea skrz barvu oblečení i styl oblékání lze odhadnout lidskou povahu. Jen se bojím co si lidé říkají o mě, když preferuji temnější barvy černá, modrá atp... :D

Poslední můj úlovek do šatníku byla péřová bunda https://www.s-fashion.cz/76-panske-bundy samozřejmě tmavě hnědá :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama