Psychologie prvního momentu

4. listopadu 2012 v 19:00 | Daniel Hloušek |  Články

Psychologie prvního momentu


Bariérou k přijmutí a k názoru jsou první čtyři minuty. Ti méně šťastní staví své chování na představě, že je to dokonce otázkou několika týdnů, ale jde jen o minuty, které rozhodnou jednou provždy o zařazení jedince do skupiny akceptovaní lidé, či lidé s nějakým povahovým extrémem, se kterým nechceme mít nic společného. Jak zapůsobit?

Od nevraživosti až k sexu


Doktor Leonard Zunin dochází k závěru, že stačí pouhé čtyři minuty u neformálního setkání k přátelským vztahům, rodinné harmonie či sexuálnímu uspokojení. Podle dvojice amerických vědců Kyu Kima a Gala Zaubermana se mužům mění vnímání času při pohledu na ženské poprsí. Skupina heterosexuálních mužů dostala patnáct fotografií k hodnocení. První polovina dostala neutrální objekty a další polovina fotky modelek. Na desetibodové škále měli zaškrtnout jejich atraktivitu a poté měli na obrazovce počítače vyznačit časovou délku od jednoho do dvaceti tří měsíců. Muži v obou skupinách vnímali delší časové úseky jako kratší, ale v konečném výsledku jedinci z druhé skupiny celkově vnímali čas pomaleji.

Vyšlo najevo, že tito muži se stávají netrpělivými, jelikož sexuální podměty nabuzení přeceňují čas a ovlivňuje to jejich rozhodování. V důsledku to pro ně znamená, že při prvním setkání to mají o něco těžší, než ženy a mají větší tendenci tlačit. Pokud muž bude v očích ženy nemotorným prasákem, je zcela jisté, že toto nelichotivé zařazení již bude trvalé. Psychologové přišli na to, že během pár minut si utvoříme trvalou představu a s každou novou informací a skutečností je spíše pravděpodobné, že si jej překroutíme podle našeho prvního dojmu. Uslyší-li taková žena, že ten muž má rodinu a dobře se stará o děti, tak namísto nemotorného prasáka to bude člověk, který trpí zapomětlivostí a jeho nervové centrum sídlí v pohlavním orgánu, které jej řídí.

Ovlivňuje nás také naše pověst. Na jedné vysoké škole byl proveden experiment, kdy dvěma skupinám před nástupem lektora byla řečena jeho charakteristika, a lišila se jen ve skupinách jeho otevřeností. Jedné polovině byla řečena lektorova chladnost, kdežto druhé polovině srdečnost. Pouze třetina se zúčastnila jeho přednášek, jelikož jej považovali za chladného. U druhé skupiny to byla více než polovina, protože byl v jejich očích zábavný, přátelský a uvolněný. V Minneapolisu uveřejnili fotku, kde byla jen ňadra s titulkem: "Poznáte tuto slavnou hvězdu?" Následující dny noviny otiskovaly rozhořčené dopisy, jak je vůbec možné, že se taková pornografická fotka objevila v rodinném listě. Čtvrtý den se pak snímek znova objevil v novinách, ale tentokrát i s hlavou, kde byl představitel Tarzana a šampiónový plavec, Johny Weissmuller, který měl vyvinuté prsní svaly.

Nervová odpověď


Během necelé vteřiny se z uvolněné pozice tělo stává aktivní. Ve dvanácti milisekundách nám ztuhnou čelistní svaly, v šestnácti milisekundách se nám zúží zorničky, v devadesáti milisekundách se zrychluje tep a v mnoha případech okolo dvě stě padesáti milisekund, se začínáme červenat. Pud sebezáchovy nám velí útěk a pak až rozumem vyhodnotit situaci. Nebudeme-li brát v potaz jedince, u kterých je jejich inteligence spekulativní, tak výsledky by se mohly lišit. Avšak, přirozeně se většinou necháváme vést sílou momentu a ostatně, i když si naplánujeme několik scénářů, můžeme vyhořet a být zaskočeni již na samotném začátku, kdy zjistíme, že ani v jedné alternativě nepočítáme s nevlídným pohledem a nehezkým originálním pozdravem.

I přes to mnozí plánují svá setkání, vědí-li o nich předem dostatečně dlouho. Toto plánování jde poznat a vědci zjistili, že lineárně s připraveností také roste nervozita a počet chyb. Je logické, že při nějakém bodovém plánu si můžeme vychýlit a bereme to jako hypotetickou chybu, i když ve skutečnosti taková konverzace jde přirozeným směrem. V takovém momentě dochází k obrannému reflexu, kdy řeč těla nesouhlasí s tím, co člověk tvrdí. Pohyby se stávají křečovité, gestikulace je nekoordinovaná. Často obličej takového jedince se přibližuje mrtvolnému výrazu, o kterém by se rozhodně nedalo tvrdit, jako o atraktivním a v mnoha případech působí dojmem - ještě chvíli mluv a ukážu ti, jak má ruka sympatizuje s tvým tvrzením.

Za jistých okolností je někdy lepší stavět svojí image na tichu a spíše být aktivně pasivní. To znamená, že není dobré se podřizovat, ale projevit svůj názor, avšak nic víc, z čeho by si protějšek mohl udělat představu o vašem "zdárném" snažení. Vyšlo najevo, že nejideálnější je se sebehodnotit tak, jak momentální okolní společnost. Teda v případě lidí s komplexem méněcennosti, nebo narcismu je toto přizpůsobení neplatné. Mluvit o sobě a svých zálibách je pro začátek to nejlepší, jelikož to znáte ze všeho nejlépe a nemusíte u toho dlouze přemýšlet.

Úspěch ve čtyřech minutách


Doktor Neil Anderson ze střediska managementu Astonské univerzity provedl průzkum, ve kterém požádal laické i profesionální tazatele, aby sledovali nahrávku se simulovaným pohovorem. Po čtyřech minutách byl videozáznam přerušen a tazatelé zhodnotili osobnosti kandidátů. Poté byl přehrán zbytek videozáznamu a následně proběhlo další zhodnocení. Porovnání obou zhodnocení byly zcela stejné a výsledkem průzkumu bylo, že k trvalému úsudku stačí pouhé čtyři minuty. Jelikož v první části pohovoru mluví převážně tazatel a uchazeč je mimoverbálně aktivní. Tohoto využívají znalejší zaměstnavatelé a snaží se sledovat tyto neverbální gesta za účelem popřípadě uchazeče nahnat do pasti.

Není skoro nikdo, kdo by občas nepřikývnul, i když to tak nemyslel. Tato tendence vzniká už jen z pouhého pohledu někoho nadřazenějšího na nás a rozpory naší mysli a činu jsou znát. Přikývneme-li souhlasně, nebo jednoduše jen přikývneme, jde poznat, že jde o neupřímné gesto, nebo že momentálně vůbec nerozumíme o čem je řeč, ale doufáme jen v to, že tazatel nebude mít potřebu se ujistit a nebude si myslet oblíbený argument - je to idiot. Obvyklé rozpoložení nepozorných či nudících se jedinců je dlouhé pozorování jednoho místa a v případě nějaké pozoruhodné anomálie na hlavě vyprávějícího, tak místo očí spíše ono zajímavé mnohdy úsměvné místo na obličeji. V případě nejistoty se držíme za krkem a máme-li pochybnosti, držíme se ušního lalůčku. Proto je nejvhodnější v prvních minutách dát ruce před sebe a neuzavírat jimi prostor před sebou. Uzavření lidé, či jedinci, kteří nechtějí přijmout něčí názor, nebo jej neposlouchají, si dají často ruce do sebe, nebo se chytí nějakého předmětu před sebou oběma rukama.

Takže by se nikdo neměl utěšovat naivní představou, že trapné čtyři minuty u pohovoru vykompenzuje předešlou profesní kariérou a dosaženému vzdělání. Zmatenost a nesoustředěnost nahrává britské studii, jejímž závěrem byl fakt, že v dnešní již záleží zejména jen na pohovoru, ve kterém platí zaujatost tazatele, a proto se spíše jedná o subjektivní výběr, nehledě na vzdělání. Jednoduše, kdo setrvá bez větší újmy na cti při pohovoru, má větší šance.

Jak prožíváte první momenty?
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

"Při prvním dojmu jste většinou:"

Uvolnění.
Napjatí.

Komentáře

1 A A | Web | 4. listopadu 2012 v 19:22 | Reagovat

Zajímavý článek :)

2 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 4. listopadu 2012 v 19:23 | Reagovat

[1]: Děkuji. :-)

3 Lea Jennifer Lea Jennifer | Web | 4. listopadu 2012 v 19:31 | Reagovat

Zaujal mě tedy hlavně výzkum, o kterém píšeš v druhém odstavci aneb jak muži vnímají čas zíráním na ženské poprsí :D

4 Alfa vlčica Alfa vlčica | Web | 4. listopadu 2012 v 19:32 | Reagovat

Pri tvojich článkoch vždy ľutujem, že som skôr nekonala inak. Napr ako pri tomto :-D Škoda že neexistuje patent na dobrý dojem

5 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 4. listopadu 2012 v 19:35 | Reagovat

[3]: A to není vše. Experiment se opakoval, akorát navíc mužům byl nabídnut nějaký poukaz do obchodu, ale že ho dostanou až za rok. Ti muži byli ochotni si připlatit o něco více, jen aby nemuseli čekat. Ach, to naše pohlaví je někdy zranitelnější, než to vaše. :-D

[4]: No, ale na koho máme zapůsobit, zapůsobíme. Nemůžeme se líbit všem, nebo ano, ale to by byla nuda, ne? :-D

6 Alfa vlčica Alfa vlčica | Web | 4. listopadu 2012 v 20:10 | Reagovat

[5]: a ešte ďaľšia vec, dosť často ani neviem ako som zapôsobila :-?  :-D

7 Destinaetus Destinaetus | E-mail | Web | 4. listopadu 2012 v 20:11 | Reagovat

První moment je prostě svině :D

S většinou článku souhlasím. Já ani nepotřebuju celé 4 minuty na to, abych někoho odsoudil :D

8 Johana Johana | 4. listopadu 2012 v 21:18 | Reagovat

Zajímavé! Nechtěl by ses tomuto tématu věnovat ještě i v příštím článku?

9 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 4. listopadu 2012 v 21:31 | Reagovat

[6]: Tak kdyby to bylo zlé, asi by ses o tom brzy dozvěděla. :D

[7]: Až takový extrém? :-D

[8]: Uvidíme, možná to zařadím do dalšího článku s trochu jiným tématem, nebo se tomu budu věnovat někdy z mnoha dalších. :-)

10 pavel pavel | Web | 5. listopadu 2012 v 16:30 | Reagovat

Asi na tom něco je. Třeba ve školách když si učitel na někoho zasedne a ty můžeš se stavět na hlavu a svůj názor na tebe nezmění. Mně se to nedávno stalo s jednou ženou na úřadech, které do jisté míry o mně rozhoduje. Já tomu ale říkám aura. Každý máme jinou a některé prosté spolu neladí. A ta aura nepotřebuje tolik času jako náš mozek. Bude asi od srdce. :-D

11 Čerf Čerf | E-mail | Web | 9. listopadu 2012 v 12:07 | Reagovat

Přiznávám se, že dám hodně na první dojmy, nejsou-li pouze vizuální, ale jsou doprovozené i slovem. Vlastně jen dvakrát jsem musel později zásadně změnit názor, ale samozřejmě je pravděpodobné, že dost lidí ke změně mého názoru už díky tomu prvnímu nedostalo příležitost.

Ano, čas je velmi relativní, a to se ani nemusíme podle Einsteina prohánět rychlostí blízkou rychlosti světla. Jen pro to nejsou věrohodné experimentální důkazy, protože dostanou-li se výzkumníci k pohledu na ženské poprsí, vždycky zapomenou zmáčknout stopky :-).

12 dorísek dorísek | 11. listopadu 2012 v 21:55 | Reagovat

tvůj blog se mi moc nelíbí ale každý má jiný vzhled a líbí se mu něco jiného :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama