Psychologie cynismu

4. srpna 2013 v 19:00 | Daniel Hloušek |  Články

Psychologie cynismu


V roce 2009 z provedené psychologické studie zkoumající vliv cynismu na zdraví vyplynulo, že z devadesáti sedmi tisíc žen, byla větší úmrtnost u cynických žen. Biologové Christoph Adami a Arend Hintze zjistili, že evoluce upřednostňuje spolupráci a velkorysost před sebestředností a vědci poukazují na fakt, že v experimentu vyslýchaných podezřelých by se teoreticky do vězení dostali na kratší dobu ti, kteří spolupracují a neinformují vyšetřovatele. Jaká je psychologie cynismu?

Cynický plyšák


Podle anglického filosofa, Johna Locka, je dětská mysl při narození "tabula rasa", neboli nepopsaná deska, která se zaplní životními zkušenostmi. Podobnou teorii zastával také filosof, Jean Jacques Rousseau, který ale tvrdil, že každé dítě se rodí s individuálními vlastnostmi, jenž jsou potřeba ve správnou chvíli rozvíjet. Na Yale University v Infant Cognition Center už dlouhá léta zkoumají vnímání dětí a v nedávné době zveřejnili výsledky. V prvním výzkumu se plyšák snaží dostat do zavřené krabice s hračkou. V první verzi jedna z plyšových hraček mu krabici pomůže otevřít, kdežto v druhé variantě mu krabici zavře. Dítě si pak mohlo vybrat jednu plyšovou hračku a přes tři čtvrtiny dětí si vybralo hodnou hračku, což svědčí o tom, že již ve třech měsících má dítě rozeznávací schopnosti, co je dobré a co špatné. Ale i přes to budoucí chování můžeme do jisté míry ovlivnit.

Sigmund Freud přišel se svéráznou teorií zaměřující se na libido. Lidská psychika se udržuje na relativně normální použitelné úrovni v momentě, kdy máme dostatek energie, které se zbavujeme. Například podle vědců poškrabání svědícího kotníku je stejně uspokojivé, jako sex. A tady začíná něco, v čem mnozí viděli Freuda jako sexuálně nevyužitého jedince, který nedělal nic jiného, než se zbavoval veškeré své psychické energie (a třeba se jen hodiny škrábal na kotníku), protože dle něj jsou zdroje psychické energie pudy, mezi které patří zejména sex. Zřejmě už méně vědců po tomto nebylo schopno rozumět textu dál, a tak opomíjeli jeho základní informaci, že právě v dětství se formuje naše povaha. Podle Freuda úchylky a vady vznikají v momentě, kdy v dětství se fixuje a zveličuje jistá věc a tím dochází k neúplnému rozvinutí. Ve svém díle Studie o hysterii popsal skrze dvouvrstvou psychiku vědomí a nevědomí. Situace, které jsou nepřijatelné pro vědomí, jsou vytěsňovány do nevědomí, což se pak projevuje zejména ve fantazii a chování. Pokud bylo dítě zneužíváno, projeví se to sny, kde jej svádí některý z jeho rodičů. Tento efekt lze převést i do méně závažných problémů, jako je například cynismus.

Nedostatečné odměny


Vědci zkoumali Freudovu myšlenku o slastech, jejichž zdrojem jsou výše zmíněné pudy. Došli k systému odměny v mozku. Tento systém patří mezi starší mozkovou vrstvu v jeho struktuře a slouží k regulaci dějů, které jsou pro naše přežití velice důležité. Mimo sex jsou to právě mezilidské vztahy, které člověka odměňují a drží potřebnou hladinu pocitu štěstí. Automaticky přikládáme k podmětům priority a kvalitu libosti. Jestliže v dětství muž neměl otce, podle Oidipovského komplexu neměl žádnou konkurenci, a proto v dospělosti podléhá různým problémům ve vztazích (ženám - je příliš submisivní). Do jistého věku (a naštěstí, že si to nepamatujeme), toužíme po sexu s rodičem opačného pohlaví (u slečen se jedná o Elektřin komplex). V našem ukázkovém případě otec, je přirozeným nepřítelem, kterého se snažíme zbavit. Tímto vzniká přirozené vnímání konkurence a vyvíjení sexuality. V momentě, kdy ale ani matka neprojevuje přílišné city, v dospělosti podle Freuda se libido tohoto člověka zaměřuje na své já a často podléhá narcismu.

Narcismus inklinuje k cynismu, protože středem zájmu není okolí, nýbrž samotný člověk. Rozdíl mezi zlým a cynickým člověkem je, že zlý člověk má zafixovanou jako dostatečnou odměnu něco, co v očích ostatních je stejně příjemné, jako třímístné číslo na váze. Cynický člověk se snaží odhánět své okolí, protože se bojí, že by jej někdo mohl mít rád. Jedná se o formu strachu, jako je třeba strach ze tmy. V dětství nás mohli někteří strašit, že někam nemůžeme chodit a aby se opravdu ujistili, že tam nepůjdeme, použili historku o tom, že tam něco je a pokusí se nás to zabít. Tito lidé s Hitchcockovským syndromem mohou v dětech zafixovat strach, který se může interpretovat třeba do zmíněné tmy a všeobecně je to strach z neznámého.

Cynismus se projevuje hlavně u mužů, protože oproti ženám nemají takovou potřebu si povídat s rodiči o vtazích a v momentě, kdy nastává nějaký problém, se snaží situaci překlenout sami. Často vzniká emocionální poranění a vzniká úzkostná nejistota, což nazýváme primární narcismus, který se projevuje stále zvětšujícími problémy navázat hlubší vztah, ať už přátelský, nebo partnerský a častěji vyhledávají a nahrazují sociální odměny, umělými odměnami skrze drogy, mezi které patří nejčastěji alkohol.

Citlivý cynik není oxymóron


Nebereme-li v potaz nějakou endokrinologickou nebo duševní nemoc, cynici jsou podstatě těmi nejcitlivějšími lidmi vůbec, a proto se bojí všeho, co neznají a kde by mohli neuspět. Je to dáno zejména tím, že v průměru dosahují vyšší inteligence, jdou si přímo za svými sny a stojí si za svými názory tak pevně, že někteří se pro dobro všech raději přikloní na jejich stranu. Mají velice dobře rozvinutou empatii, a i když se tomu po odpovědi: "Nějaké vědecké studie poukazují na fakt, že údajně právě ženy jsou lepší řidičky. No, ne každé studii musíme nutně věřit." nedá moc věřit, cynici jsou právě ti, kteří dokážou nejlépe odhadnout druhé. A to ještě v cynických mezích jde o eufemizmus. Cynismus je do jisté míry pasivita a beznaděj, která ale podle ekonomických průzkumů zvyšuje zisk svou průbojností. Náš vnitřní kritický systém (superego) s každou špatnou zkušeností zvyšuje hladinu agrese.

Dalším důvodem je, proč jsou mnozí cyničtí, že mají zafixované čekání na podstatu věci, jako něco nefunkčního a nudného. Příkladem jsou vztahy, kde protějšek vše řešil nepřímo a často to nevycházelo. Cynici touží po jednání na rovinu, protože předešlé neúspěchy v takovém jednání berou na sebe. Tito lidé oproti zlým berou chyby součástí svého jednání a to je jeden z dalších důvodů, proč odhánějí druhé. Když se spletou a udělají chybu, nechtějí, aby to někdo rozebíral. Nebudou-li mít nikoho v okolí, nebude nikdo, kdo by to s nimi rozebíral, což je další charakteristická vlastnost. Svěřují se sami jen těm, ve kterých vidí opravdové přátele, ale podle studií jen minimum cyniků končí svůj život sebevraždou - není to o tom, jak se kdo vyspí, ale kdo co prožije. Vedle toho ale cynici mívají nejlepší vztahy vůbec. Jsou to ale ta přátelství a vztahy, které najednou končí, najednou v nejistotě couvnou, nebo začnou kolem sebe kopat. Cyničtí muži u žen dráždí nejpodstatnější jednu ze tří nejpodstatnějších fází, a to chtíč. Na rozdíl od druhých vyvolávají v ženách dojem nedostupnosti, ale zároveň když promluví, ukážou, že dokáží být milí a postarat se o ně. V přátelské rovině se tito lidé velice bojí, že by o druhého přišli, proto neberou přátelství, jako něco normálního a pořád se snaží jej vylepšovat, nenechají ho upadnout v zapomnění a pasivitu, i když preventivně někdy dělají dusno. Považujete se za cynika a jaký je podle vás život s cynikem?
 

27 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa


Komentáře

Zobrazit vše (125)
Zobrazit starší komentáře

101 purathrive lipsomal turmeric purathrive lipsomal turmeric | E-mail | Web | 11. května 2018 v 8:30 | Reagovat

best turmeric supplement ever.

102 Packers and Movers Indore Packers and Movers Indore | E-mail | Web | 13. května 2018 v 5:53 | Reagovat

Packers and Movers Indore, get list of verified and licensed movers and packers in Indore. Hire us for safe and reliable house shifting service Call 9303355424, Visit : http://packersmoverscompany.in/

103 Porus Porus | E-mail | Web | 22. května 2018 v 0:55 | Reagovat

Watch <strong>Bepanah </strong>Colors Tv Serial Full Episodes Watch Online in HD. <strong><a href="http://watchvideotv.net">Bepanah</a> </strong>is An Indian Television Series. The Series Which Will Be Premier On <strong>19th March 2018 </strong>at 9:00 PM (IST).
<strong>Bepanah Cast And Crew</strong>: Harshad Chopra, Jennifer Winget, Sehban Azim, Namita Dubey, Shehzad Shaikh, Parineeta Borthakur.

104 kasam kasam | E-mail | Web | 23. května 2018 v 12:40 | Reagovat

Enjoy <a href="http://naamkarantv.com/">watch online</a> full episodes and movies of your favourite Hindi serials/shows in HD on hotstar.com - the online destination for latest Hindi videos of TV shows and Movies.
Welcome to DesiSerials.TV. We exhibit top desi channels broadcast online. TV serial that are loved by desi people around the world. Watch them online below.
Star Plus. Har Shaakh Pe Ullu Baithaa Hai. Ikyawann. India's Next Superstars. Ishqbaaz. Khichdi. Krishna Chali London. Kullfi Kumarr Bajewala. Mariam Khan Reporting Live.

105 mumbailoves mumbailoves | E-mail | Web | 23. května 2018 v 12:44 | Reagovat

Hi I Am Prisha Lagoo, My Age 21 Years Old. More Information Visit Us: http://www.mumbailoves.com/ 8-)

106 satish satish | E-mail | Web | 28. května 2018 v 11:44 | Reagovat

Wonderful ! Thanks for sharing this article keep update this kind of nice articles

107 Joison Joison | E-mail | Web | 11. června 2018 v 7:35 | Reagovat

Day i will be keep looking for any new updation in this website. Nice article

108 Dil Hi Toh Hai TV Dil Hi Toh Hai TV | E-mail | Web | 21. června 2018 v 13:06 | Reagovat

The next time I read a blog, I hope that it does not fail me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read, nonetheless I actually believed you would probably have something useful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something you could fix if you were not too busy looking for attention.
<a href="http://dilhitohhaitv.com">Dil Hi Toh Hai TV</a>

109 porus porus | E-mail | Web | 3. července 2018 v 16:21 | Reagovat

I would like to convey my love for your kindness giving support to those people that require help on that study. O_O

110 pinoyfever pinoyfever | E-mail | Web | 4. července 2018 v 21:43 | Reagovat

<a href="https://www.pinoyfever.com/">Very Nice</a>

111 bepanah drama bepanah drama | E-mail | Web | 5. července 2018 v 7:21 | Reagovat

Dil To Hai is a indian tv drama site with great content. Today we are very happy because we are introducing a website today, in which we will keep updating your favorite stuff all the time. we have full HD video, High quality videos are here. we have our own creation, production And Release<a href="http://dilhitohai.org/bepanah/">Bepanah</a>

112 bangaloreescorts bangaloreescorts | E-mail | Web | 15. července 2018 v 20:17 | Reagovat

Hi I Am Jennifer Gabla, My Age 21 Years Old. More Information Visit Us:http://www.heaveninbangalore.com/ :-D

114 bigg boss 12 bigg boss 12 | E-mail | Web | 19. července 2018 v 17:30 | Reagovat

According to Dnaindia.com Reports are swirling that while Salman Khan will keep on being the host, jodis will go into the house as candidates this time around. Bigg Boss 12 to most recent report in Tellychakkar, the creators are paying special mind to some extremely questionable members this time around. As the candidates will enter in sets, it could be anybody from saas-bahu to manager secretary and the show may have disputable writers, tranquilize addicts, and apparition seekers too

115 bigg boss 12 bigg boss 12 | E-mail | Web | 19. července 2018 v 18:09 | Reagovat

According to Dnaindia.com Reports are swirling that while Salman Khan will keep on being the host, jodis will go into the house as candidates this time around. Bigg Boss 12 to most recent report in Tellychakkar, the creators are paying special mind to some extremely questionable members this time around. As the candidates will enter in sets, it could be anybody from saas-bahu to manager secretary and the show may have disputable writers, tranquilize addicts, and apparition seekers too.

116 Book report writing services Book report writing services | E-mail | Web | 20. července 2018 v 11:27 | Reagovat

Even if I haven't been looking for this kind of information, it comes as ad advantage since its very informative and relevant. I am very glad to have found it. If you are looking for the most reliable and professional book report writing help, be sure that we can provide the best assistance. We are that very professional helper you seek to work with, a team of the best.

117 Pinoychannel Pinoychannel | E-mail | Web | 22. července 2018 v 14:55 | Reagovat

Article is very informative

118 tambayan tambayan | E-mail | Web | 9. srpna 2018 v 11:23 | Reagovat

Even if I haven't been looking for this kind of information, it comes as ad advantage since its very informative and relevant. I am very glad to have found it. If you are looking for the most reliable and professional book report writing help, be sure that we can provide the best assistance. Our <a href="https://pinoytambayanpinoytv.com/">tambayan</a> update you with the best video service We are that very professional helper you seek to work with, a team of the best.

119 Purushotam Purushotam | E-mail | Web | 14. srpna 2018 v 8:17 | Reagovat

packers and movers in chandigarh

120 Purushotam Purushotam | E-mail | Web | 14. srpna 2018 v 8:17 | Reagovat

packers and movers bangalore

121 Purushotam Purushotam | E-mail | Web | 14. srpna 2018 v 8:18 | Reagovat

packers and movers in goa

122 Call of Duty PC Game Call of Duty PC Game | E-mail | Web | 3. září 2018 v 14:52 | Reagovat

The next time I read a blog, I hope it does not fail me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read, though I did believe you would probably have something useful to talk about.

123 halloween costumes for kids halloween costumes for kids | E-mail | Web | 12. září 2018 v 11:34 | Reagovat

Thank you halloween costumes for kids , but your princess is in another castle.

124 Packers And Movers Packers And Movers | E-mail | Web | Úterý v 8:33 | Reagovat

very good post which I really enjoy reading. It is not every day that I have the possibility to see something like this.

125 pariwikisu pariwikisu | E-mail | Web | Dnes v 9:58 | Reagovat

Thank you for the auspicious writeup. It in fact used to be
a amusement account it. Look complex to far brought agreeable from you!
By the way, how can we be in contact
http://pariwikisu.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama