Listopad 2013

Psychologie prsou

24. listopadu 2013 v 19:00 | Daniel Hloušek |  Články

Psychologie prsou

Není žádným překvapivým tajemstvím, že oblast prsou patří mezi nejsledovanější místo. Server Women´s Health Magazine představil výběr deseti věcí, kterých si muži na ženách všimnou jako první. Již větším překvapením je, že poprsí patří až na třetí místo a to za očima a pěkným úsměvem. Víceméně ale z jednoho experimentu plyne, že s dostatečně velikým poprsím a lehkou vstřícností je žena v očích mužů kvalifikovaná skoro pro jakoukoli práci, protože většina ředitelů zaměstnala ty žadatelky, u kterých mohli beztrestně sledovat jejich ňadra. Faktem pro první místo prsou patří také anketa, ve které byli lidé tázáni na to, zdali souhlasí s tím, že si muži prvně všimnou u žen očí. Většina dotazovaných nesouhlasila. Jakou moc mají prsa?

Jak moc jsou důležitá?

Pro muže jsou prsa někdy tak důležitá, že je zmátne i rýha mezi hýžděmi. Z vědecké studie je totiž známo, že většina mužů nerozezná rýhu mezi hýžděmi od rýhy mezi ňadry. Podle britského zoologa, Desmonda Morrise, je rýha mezi ňadry imitací rýhy mezi hýžděmi, a tak vzniká podobný sexuální pocit. Vědci z Nového Zélandu sledovali oči mužů při rozhovoru se ženami. Ženy s malým poprsím udržely nejmenší pozornost mužů, zatímco ženy se středně velkými a velkými ňadry udržely znatelně větší zájem. Dokonce takový, že oproti ženám s menším poprsím si častěji stěžovaly, že muži při rozhovoru nemluví na jejich obličej, ale na jejich poprsí. Francouzští vědci zase vyslali ženy do kaváren a zjistili fakt, že velikost poprsí koresponduje s počtem náhle se zpomalujících mužů kolem takové ženy. A tak ženy s malými prsy většinou seděly v kavárnách samy, dokud nepozvaly nějakou kamarádku.
V roce 1914 byla patentována moderní podprsenka a už v roce 1948, Frederick Mellinger, představil push-up podprsenku, která vytváří dojem nebo spíše iluzi, většího poprsí. Není proto překvapením, že jenom třicet procent žen je spokojených se svým poprsím, kdežto muži jsou spokojeni s poprsím svých partnerek z padesáti šesti procent. Vyplývá to z průzkumu, kterého se zúčastnilo 52227 heterosexuálních mužů. Proto ročně v USA podstoupí zvětšení prsou, až tři sta tisíc žen a zmenšení jen sto tisíc žen. Také z několika studií je známo, že u žen s menšími prsy je dvakrát větší šance, že spáchají sebevraždu. Šedesát šest procent žen se stydí za své nahé tělo, z toho téměř padesát pět procent kvůli svému nahému tělu trpí komplexy.
Podle evoluční psychologie se prsa zvětšují během ovulace a tím mužům dávají impuls k tomu, že jejich investice nebudou zbytečné. Charles Darwin předpokládal, že sexuální výběr záleží na viditelných rozdílech mezi pohlavími. Tyto rozdíly označujeme za sekundární pohlavní znaky, mezi které patří prsa, nebo u mužů penis nebo ochlupení. Elizabeth Gould Davis ale tvrdí, že prsa byla uctívána jako nástroj mateřství, a až v pozdější době si je muži přivlastnili a dali jim erotický význam. Proto vznikla poněkud svérázná a kontroverzní teorie, za kterou by se styděl i Freud, že přitažlivost k prsou je fetiš, nikoli přirozená reakce. Proti této teorii hraje ale hlavně fakt, že z evolučního pohledu si muži vybírají ženy s takovými prsy, které obsahují více tuku a signalizují tím, že žena je schopná se postarat o případné dítě. Paleolitické jeskynní malby ukazují ženy se širokými boky a velikými ňadry. Druhou věcí už je, jak dlouho se muž ujišťuje pozorováním prsou jisté ženy.

Chudí muži mají rádi veliká prsa

V Malajsii byl proveden sociální výzkum zkoumající vztah mezi financemi a velikostí ňader. Experimentátoři oslovili 266 respondentů ze všech sociálních vrstev. Tito účastníci shlédli pět animovaných ženských postav, které se mezi sebou lišily velikostí poprsí. Muži z nízkých sociálních vrstev hodnotili kladněji velká prsa, kdežto jedinci z vysoce postavených vrstev preferovali spíše střední či menší poprsí. Ve druhém experimentu mělo 68 hladových a 58 najedených mužů hodnotit stejných pět animovaných žen. Hladoví muži preferovali ženy s většími prsy, než najedení, což potvrzuje evoluční teorii o výběru ženy podle schopnosti se postarat o dítě.
Při podání ruky, nebo když někoho obejmeme, mozek uvolňuje malou hladinu oxytocinu. Tímto nastává okamžitá menší vnitřní důvěra mezi těmito lidmi a později může vést k větší benevolenci k věcem, které nám na druhém vadily. Ne nadarmo se říká o oxytocinu, že je to molekula lásky (nebo hormon lásky), protože párům pomáhá vytvořit větší dojem intimity, zvětšuje touhu se dívat na toho druhého a při sexuálním vzrušení výrazně napomáhá k orgasmu. Také napomáhá překonávat sociální bariéry, protože zvyšuje sebevědomí a celkový optimismus. Evoluční biologové považovali dlouhou dobu štědrost a lakotu za vlastnosti, které jsou geneticky dané. Později ale provedli experiment, který tuto genetickou predispozici vyvrátil. Po umělém zvýšení hladiny oxytocinu se až 80 procent lidí podělilo o peníze s cizincem. Podobná analogie platí i u prsou.

Magnetem pro oči a nejen pro ně

Profesor psychiatrie na Emory University, Larry Young, se domnívá, že evoluce využila starší neuronální okruh, který původně posiloval vazbu mezi matkou a dítětem. Při stimulaci dotýkáním se nebo žužláním bradavek, se vylučuje oxytocin a aktivuje stejné části mozku, jako stimulace klitorisu. Je to stejné, jako při kojení, akorát v tomto momentě se pozornost ženy zaměřuje na muže a posiluje její touhu s ním zůstat. Proto evoluce podnítila mužům zájem o ženská prsa a to zejména proto, že patříme mezi tři procenta živočišných druhů, u kterých je běžná monogamie. I když pro mnohé muže je nejtěžší věcí k pochopení fakt, že by neměl stimulovat každou druhou ženu na potkání.
Ženy jsou velice náchylné na slova mužů týkajících se jejich ňader. Proto si většinou vyberou partnera, který je spokojený nebo to alespoň s dostatečně frustrujícím verbálním doprovodem nepřipomíná. To i přes to, že průměrná velikost podprsenky zejména u Američanek a Angličanek se zvýšil z 34B na 36C. Podle Sigmunda Freuda muže přitahují ženy s prsy, které se co nejvěrněji podobají k prsům jejich matek. Také popsal fixaci na veliká prsa. Taková fixace vzniká v dětství, signalizuje to větší závislost na matce, a tak v dospělosti se tomuto muži líbí spíše ženy s velkými prsy.
Jak to vidíte vy?