Psychologie sexu

6. dubna 2014 v 19:00 | Daniel Hloušek |  Články

Psychologie sexu


Je zažitým mýtem, že muži myslí na sex každých sedm sekund. Podle rozsáhlých výzkumů je to osmnáctkrát denně, což je ročně kolem 6000 představ ročně, někde se musí vejít představa o jídle a spánku. Třetina dokonce přiznala, že je to první věcí, na kterou ráno po probuzení myslí. Ženy myslí častěji na módu, než muži na sex, a denně se oddají představám jen průměrně pětkrát, což je okolo dvou tisíc snových výletů ročně. Realitou pak je, že každou minutu na celém světě se odehraje 100 milionů pohlavních styků, z nichž se 350 tisíc párů nakazí pohlavní nemocí. Jaká je psychologie sexu?

Když hormonální přetlak vítězí


Podle průzkumů stačí čtyři minuty k tomu, abychom podvědomě věděli, zdali se s někým vyspíme. Od první schůzky k prvnímu polibku obvykle uplyne osm dní, a dvanáct dní k prvnímu sexu. Podle studie, jejíž výsledky byly zveřejněny v Royal Society Journal, potřebují ženy k vyvrcholení okolo dvanácti minut. Průměrnému muži stačí k ejakulaci pouhé dvě minuty. Nicméně, průměrná délka předehry je okolo osmnácti minut, a její délku ovlivňuje vzdělanost obou partnerů. Čím inteligentnější je partner, tím delší je předehra a větší snaha o delší výdrž. Tři z deseti mužů ale smutně povzdechne nad tím, že trpí předčasnou ejakulací, která je brána jako dysfunkce, kterou trpí okolo deseti procent mužů. U žen je předčasné vyvrcholení dokonce ve čtyřiceti procentech.

Z výzkumů katedry psychologie na kanadské University of New Brunswick vyšlo ale najevo, že většina žen si přeje (naneštěstí pro předčasně ejakulující muže) déletrvající sex, než doposud mají. Je to dáno evolucí, kdy muži mají geneticky podmíněnou snahu oplodnit co nejvíce žen, čímž v dávných dobách zvyšovali pravděpodobnost, že jeho nějaký potomek přežije, a bude šířit genetickou informaci dál. Z toho vyplývá rychle dosažitelný a krátký orgasmus, který trvá okolo šesti vteřin, a jehož výsledek je schopný se dostat z těla až čtyřiceti pěti kilometrovou rychlostí. Zatímco u žen je evolucí dána vybíravost. Nejkvalitnější genovou výbavu obvykle mají silní sliční muži, kteří mají dlouhou výdrž. Proto ženám trvá déle, než dosáhnou vyvrcholení - nemají důvod spěchat. To se také projevuje na orgasmu, který trvá okolo patnácti až dvaceti vteřin. Podle výzkumu ale ženy dokážou prožít krásných dvacet šest vteřin orgasmu, a u dvaceti procent dochází k ženské ejakulaci, která je chemickým obsahem velmi podobná mužskému spermatu, což si muži jistě rádi přečetli.

Dlouhá předehra je základem pro dobrý sex. Většina žen si ale stěžuje, že muž nevěnuje dostatečně dlouho pozornost celému tělu a velmi rychle sklouzne ke genitáliím. I když to nebude tím hlavním důvodem, proč 75 procent žen po sexu má výčitky a mnohé brečí. Na druhou stranu, během půlhodiny při sexu spálíme kolem 200 kalorií, což odpovídá třeba sedmnácti gumovým medvídkům. No dobře, je to vcelku smutné, obzvláště když sníte dva balíčky na posezení. Před pohlavní stykem se spodní část vagíny sama zúží a během sexu se z průměrných deseti centimetrů zvětší vagína až o 200 procent.

I s malým Kašpárkem…


Se dá zahrát veliké představení. Pro mnohé muže je to velmi stresující záležitostí, zejména když se zmíní jejich sexuální partnerka tónem, jako kdyby se jednalo o tragikomedii bez šťastného konce, na kterém by všichni ze soucitu zatleskali. Na druhou stranu psychologové zjistili, že mluvení o sobě samým je stejně uspokojivé, jako sex, ale to asi jenom v případě, když je o čem mluvit. Z většiny psychologických studií ale vyplývá, že ženám nejde ani tak o velikost penisu. Velikou roli totiž hrají další faktory, jako je péče o vzhled nebo charakter partnera. Osmdesát čtyři procent žen je s velikostí partnerova penisu spokojených, u čtrnácti procent žen není vzhled a charakter dostačující, a tak by chtěly, aby muž měl větší penis. Pouze dvě procenta žen by chtěla, aby muž měl menší penis. Za to jen padesát jedna procent mužů je spokojeno se svým penisem v klidovém stavu. V erigovaném stavu je spokojeno osmdesát tři procent mužů, z nichž si jen pět procent myslí, že mají nadprůměrně veliký penis. Šedesát devět procent mužů hodnotí úd jako průměrně veliký a zbylých dvacet procent jako podprůměrně veliký.

Preference větších penisů je spíše psychologickou záležitostí. Z fyziologického hlediska je především citlivá zevní část vagíny, kam bez problému pronikne i malý penis. Ostatně, vagína se dokáže víceméně přizpůsobit jakékoliv velikosti. Marie Bonapartová s princem Georgem, a ani s dalšími čtyřmi milenci, nemohla dosáhnout vyvrcholení. Později přišla na to, že pokud je klitoris vzdálen od poševního vchodu více jak jeden palec, což je dva a půl centimetru, nedochází k dráždění klitorisu. Bez dostatečné předehry žena nemá šanci ani dostatečně natolik zvlhnout, aby pro ní sex byl příjemný, natož aby dosáhla orgasmu. Tomu tak je u šedesáti devíti procent žen. Není třeba ale zoufat, u jednoho procenta žen je možné dosáhnout orgasmu pomocí stimulace bradavek. Nebo je? Taková Kim Ramseyová se svými sto orgasmy denně by mohla vyprávět.

Bolí mne hlava


Ale bolet by nemusela. Na začátku milování se vyplavuje endorfin, který často utlumuje bolest, vyvolává dobrou náladu (stejný efekt nastává i u pouhého styku spermatu a vaginy), a těsně před vyvrcholením zajišťuje, abychom necítili na několik vteřin své tělo. Pro sadomasochisty jistě působivá situace. Dále dopamin a hormon štěstí serotonin. Postupně se z nás stávají závislí lidé na těchto látkách a přinejmenším bychom evolučně měli vydržet do prvního dítěte, kdy se poté závislost pomalu snižuje.
Aktivují se bílkoviny, které jsou důležité pro tvorbu kostí a růst svalů. Nicméně to pánům, aby zvesela zamávali posilovnám, nestačí. Avšak ženy v této fázi napínají svaly, jako kdyby zvedaly trojnásobek své váhy. Zvyšuje se produkce adrenalinu a dochází k překrvení erotogenních zón. U žen i ke zvětšení prsou a ke zvýšené citlivosti bradavek. Během soulože poté dochází k vyplavování oxytocinu, který se vyplavuje třeba při kojení nebo při porodu, a má za následek ještě větší touhu po mazlení a dotyku. Nejvíce se vytváří kolem vyvrcholení, což se projevuje třiceti procentním nárůstem spotřeby kyslíku, zvýšeným tepem a vytvářením bílých krvinek, které posilují imunitu. Okolo deváté hodiny ráno je nejvhodnější dobou k milování, protože hladina testosteronu dosahuje svého vrcholu. Takže je lepší ranní sex, než nějaký šumivý vitamín. Navíc lidé, kteří si dennodenně užívají postelových hrátek, vypadají o deset let mladší než ti, kteří si užívají jenom dvakrát týdně. U mužů za to může testosteron, který má vliv na svaly a kosti. U žen je to estrogen, který se stará o pleť a lesklé vlasy. K tomu všemu se snižuje riziko infarktu, a jelikož tep není při sexu tak vysoký, jako během sportování, mohou i lidé trpící chorobami srdce si dopřávat sex. Mimo jiné, hladina testosteronu u goril určuje jejich dominanci. U člověka je to podobné, čím více testosteronu, tím vyšší postavení ve společnosti.

Během milování se v hypotalamu tvoří vasopresin. To je hormon, který podporuje párové chování a stejně, jako oxytocin prohlubuje partnerské pouto. Z psychologického hlediska to do jisté míry ovlivňuje vyvrcholení. Z průzkumů také vyšlo najevo, že oba partneři si více užívají v polohách, při kterých nelze vidět do tváře partnera. Tím nekontrolují výrazy druhého a více se soustředí na milování. Na druhou stranu, čím více je světla v místnosti, tím více se nám zdá partner vzrušenější, říká se tomu žárovkový efekt.
Avšak jenom šestnáct procent žen pokaždé dosáhne uspokojení, padesát pět procent žen zažívá orgasmus často, dvacet jedna procent jen zřídka, a zbytek nikdy. Smutným faktem je, že čím dál více neschopnost vyvrcholení vede k rozchodům a rozvodům. Pro třetinu manželství je sex povinnost a dřina. Možná v tom trošku budou mít prsty i ženy, které odepírají muži sex s požadavky, aby uklidil a všeobecně dělal vše, co chce ona. Stále připomínat muži, aby uklidil, je jako pořád střílet do mrtvoly.

Sedmdesát procent mužů uvedlo, že během prvního milování dosáhli vyvrcholení. Jenom čtyřicet dva procent žen uvedlo, že to šlo dobře. První sex je ale jednou z nejdůležitějších faktorů na budoucí vývoj pohlavního života. Dokonce tak veliký vliv, že většinou bývá partner jednou pro vždy tím výjimečným. Vztahy, které vydrží a partneři prožili své první milování, má o mnoho větší tendenci setrvat. Co vy a sex?
P.S. Podle výzkumů je sex o 400% lepší, jak masturbace. Není proto divu, že 5% je na sexu závislých. Ostatně, častá masturbace je podle vývojové psychologie spíše přítěží, protože oslabuje vývoj ostatních zájmů a kulturních orientací.
 

57 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa


Komentáře

1 M. M. | 7. dubna 2014 v 11:13 | Reagovat

Ježíš to je tak nudný a zbytečný článek, opakují se v něm jen dávno známý věci, údajně zaručeně vědecky ověřený fakta, polopravdy, i vyložený nesmysly (předčasné vyvrcholení u žen? to jako vážně?). Nejvíc ubíjející je ten styl, jakým to je to napsáno - na mě to působí jako by to někdo přeložil z nějakého zahraničního článku, nebo více článků, a neuměl moc stylistiku, většina formulací je příšerně neobratných, a takové ty pokusy o kontakt se čtenářem - nebo nedejbože o to být vtipný - vyzní jako trapas. Když se budu chtít dozvědět něco odborného o sexu, mám k dispozici vysokoškolské přednášky a kvanta kvalitní literatury. Nějak nevidím důvod, proč bych měl oproti tomu věřit článku na blogu nějakýho mladýho kluka, poskládanýho z informací pochybného důvodu, jejichž zdroj není uveden - pokud píšeš o nějakém výzkumu ("... z průzkumů vyšlo najevo.."), mělo by být uvedeno přesně o jaký výzkum se jednalo a kdo ho vedl, aby to bylo možné dohledat.

(Pominu-li tedy to, proč bych měl vůbec v dnešní přesexualizované době číst něco o šukání, když je toho všude tolik, až je to otravné. K čemu mi jsou píčoviny typu "rychlost ejakulátu při výstřiku" nebo "počet denních myšlenek na sex u průměrného - neexistujícího - muže", když jediné, co skutečně potřebuji vědět, je to, zda je se mnou moje partnerka šťastná a dosahuje při našem sexu orgazmu. Tyhle pseudovědecky žvásty jen lidem blbnou hlavu, protože pak řeší píčoviny, jako velikost penisu nebo osvětlení v místnosti, místo aby se starali o to jediné podstatné - o kvalitní komunikaci ve vztahu, věrnost a empatii. Jsou-li tyto podmínky splněny ve vztahu dvou mladých zdravých lidí, pak je super sex na 99% zaručenej sám od sebe).

2 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 7. dubna 2014 v 13:08 | Reagovat

[1]: Tak to nečti, hotovo. :-P

3 Nazed Nazed | Web | 7. dubna 2014 v 16:10 | Reagovat

Trochu dlouhé čtení, ale zvládla jsem to až do konce. Tyhle studie čtu vždycky s ušklebačným úsměvem ;-)

4 Nata Nata | 7. dubna 2014 v 17:40 | Reagovat

S přítelem to nebylo poprvé slavné, ale jsem ráda, že o to jsem přišla s ním. Jinak dík za zajímavej článek. :)

5 Sajmon Hirš Sajmon Hirš | 9. dubna 2014 v 9:22 | Reagovat

Daníčku, jestli se chceš dozvědět víc o psychologii sexu, přečti si Válku spermií od R. Bakera. Je to moc hezké čtení. Nebo nějakou evolučně psychologickou knížku. Ta Válka ale fakt stojí za to... :-D

To, že chlap "uloví" ženu do vztahu a myslí si, kdo ví jak vyhrál - ještě nemusí znamenat, že ho ona miluje (i přes pár počátečních slov či gest), jen že byl ten pro ni "nejlepší DOSTUPNÝ či DOČASNÝ muž pro VZTAH" v jejím okolí. Navíc Vztah a Láska není to samé, stejně tak "nejlepší dostupný (pro vztah)" není nejlepší pan božský nebo nejlepší pro sex a předání genů ...  

Si jednička ;-)

6 M. M. | 9. dubna 2014 v 11:40 | Reagovat

Hochu když nechceš slyšet rozumnou kritiku, tak si tu rovnou komentáře zavři a budeš mít klid :-D

7 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 10. dubna 2014 v 15:47 | Reagovat

Moc pěkný článek..určitě to dalo spoustu práce a zabralo mnoho času ;)

8 ukradenaslova ukradenaslova | Web | 10. dubna 2014 v 17:30 | Reagovat

Hehe, když je kašpárek opravdu malý, nenaděláte nic ;) Tím myslím - i kdyby se hoch snažil hodinu, tak ani není cítit. Chlap že myslí na sex 16x denně a ženská 5x? Asi jsem tedy naprosto nenormální, ale myslím na něj snad minimálně 60x za den.  Tyhlety kecy a průzkumy... realita je úplně jinde a hodně se liší člověk od člověka. Tfuj.

9 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 10. dubna 2014 v 17:41 | Reagovat

[8]: Já nevím, že se tu článek od článku vždy někdo rozčiluje. Psychologie přece nemůže se zabývat každým. Výsledky průzkumů jsou většinou zprůměrované, když prostě dvě stě lidí uvedlo, že denně na sex myslí 30x, druzí zase jenom 4x a třetí 7x, tak je jasné, že se to v konečném výsledku většinou zprůměruje, nebo se vytáhne na povrch to nejrozšířenější. Pokud převažovalo v testech 17x, hlavně 18x, 19x, tak usoudili, že zdůrazní to 18x. :-P

10 Ft. já Ft. já | 10. dubna 2014 v 18:14 | Reagovat

Nebylo to špatny počteníčko, tímhletím teď budu terorizovat lidi kolem sebe :-D

11 Kate Kate | Web | 10. dubna 2014 v 19:07 | Reagovat

Článek k ničemu......

12 Hero Hero | 10. dubna 2014 v 19:24 | Reagovat

Ježiši, nechte ho. Náhodou zajímavý článek. :)

13 Hůů-úú Hůů-úú | Web | 10. dubna 2014 v 20:51 | Reagovat

Ty dva citáty jsou super, budu je používat. : )
Jen se obávám, že na sex myslím daleko víc..a  představa, že teď někde ... 100 000 000 lidí... hm... mi nepřidává na soustředění při vypracovávání angličtiny:)

14 hogreta hogreta | E-mail | Web | 10. dubna 2014 v 21:50 | Reagovat

Náhodou, mi článek přijde zajímavý. Všude je to narvané články o sexu ve stylu "co má holka dělat v posteli", zatímco tohle je konečně něco, kde se člověk trochu dozví třeba o hormonech, které sexuální chování mají na svědomí. Rozhodně to hodnotím jako ten lepší o sexu. Pokud mám o sexu něco číst, tak rozhodně raději v tomhle stylu:).

15 Akky Akky | E-mail | Web | 10. dubna 2014 v 22:36 | Reagovat

Zajímavé a moc dobře zpracované téma! :)

16 Bonnie Galactic Bonnie Galactic | E-mail | Web | 10. dubna 2014 v 22:57 | Reagovat

[1]: Jelikož jsem matematik, tak je to po dlouhé době, co čtu, článek, co mi něco dal. Nějakou informací.

Takže si z toho nic nedělej :)

17 Lennroe Lennroe | 10. dubna 2014 v 23:12 | Reagovat

Z celého článku pro mě vyplývá jediná věc: Jsem průměrný muž, který se od ostatních liší jen tím, že nemá názor na velikost svého penisu.

18 MMT MMT | Web | 11. dubna 2014 v 7:48 | Reagovat

Mluvis mi primo z duse ;) Je to dobrej clanek. Patrim mezi ty stastne co orgasmus maji a muz patri mezi ty zavisle na sexu. A urcite mysli na sex tak 80x denne. Dekujeme za vtipny a zajimavy clanek. Negace bych videla od lidi co nemaji sex tak casto. Musel sis dat celkem praci s takovym clankem. Takze dekujeme a hezky den ;)

19 chmod 5777 chmod 5777 | 31. května 2014 v 1:50 | Reagovat

Jestli na velikosti ptaka nezalezi tak jaktoze se nikdo nechlubi malym ptakem?
BTW. bezva clanek a k tem komentarum tady co kritizujou statistiky: kdyz delali pruzkumy kdo jak casto soulozi tak zjistili ze nejcastej soulozi americani (stredozapad) o trochu castej nez jednou denne. Nejmene japonci mene jak 1 za tyden. Pouziju slova komentatora ktery to vystihly uplne presne (studie byla verohodna delana podle stejnych metrik): je s podivem ze ty japonsky pricmrndavaci dokazali (za druhe svetove) tem americkejm bucharum vzdorovat cely 4 roky :-P
To bylo spis s k tem komentarum co musi kritizovat statistiky ze "oni" to maj jinak takze je to blbost - vetsinou je blbost spis to co se snazit tvrdit. Protoze vetsina toho co nekdo tvrdi je jen poza. Nebo nevim jak nekdo nahore dosel k tomu ze mysli na sex 60x denne? Proc ne 50x? Nebo 65x? Pochybuju ze si nekdo dovede to cislo vubec predstavit (to je cca 6x za hodinu tj. kazdych 12 minut cely den a KAZDY DEN). TAKZE ukradenasova nam akorat predvedla jak vznikaji statistiky. Jako zprumerovane nesmysly ktere predukuji lide na zkoumanem vzorku (a jinak to jde asi dost tezko udelat).

20 Bejby1 Bejby1 | 8. listopadu 2014 v 23:25 | Reagovat

Nechápu, jak častá masturbace může být přítěží,  O_O to jsem asi vyjímka, masturbaci mám jako předehru k sexu, mám svoje oblíbené vibrátoky-gelovou borůvku a oranžový minivibrátorek, i když jsou už lepší vibrátory na trhu:
http://www.wevibe4.cz/4-v-cem-se-lisi-we-vibe-4-od-predchozich-verzi
tak já zůstávám stejně věrná mým kamarádům :-D  :-P

21 Jana Jana | E-mail | Web | 2. prosince 2014 v 13:01 | Reagovat

Stejně jako u jiných Tvých článků mi vadí, že nejsou uvedeny zdroje, odkud je čerpáno.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama