Psychologie sociálních sítí

7. září 2014 v 19:00 | Daniel Hloušek |  Články

Psychologie sociálních sítí


Dr. Curtis, profesor na University of Maryland zjistil, že pomocí sociálních sítí s námi příbuzní a blízcí přátelé jednají upřímněji, než během osobního kontaktu. Podle jiné studie ale spíše převažují negativa. Sledovaní lidé se rozdělili do dvou skupin - ti, co denně strávili na sociálních sítích v průměru okolo patnácti minut, a na ty, kteří byli online převážnou část dne. Většina účastníků z druhé skupiny vykazovala jednu nebo více psychických poruch. Vědci Laura E. Buffardi a W. Keith Campbell dodali, že větší sociální interakci a více času do sociálních sítí investují narcisté. Jaká je psychologie sociálních sítí?

Zlotřilý dopamin


Dopamin, který byl objeven v roce 1958 vědci Arvid Carlssonem a Nils-Ake Hillarpem, ovlivňuje člověka natolik, jak to netušili ani samotní objevitelé. Dopamin může za to, že z věcí cítíme radost a máme motivaci něco dělat. Problémem je, že po čase chceme stále více dopaminu - ve výsledku to znamená, že zatímco čekáme na odpověď, tak píšeme někomu dalšímu sms, zahlcujeme sociální sítě a poté projíždíme e-mail. Tohoto jevu využili autoři Twitteru. Z výzkumů vyšlo najevo, že krátké zprávy jsou pro dopamin nejideálnější, navíc nás 140 znaků nutí rozdělit myšlenky na více částí - čím více tweetů, tím více štěstí.

Vědci ale také přišli na to, že se po čase stává neustálá stimulace dopaminem vyčerpávající, zhoršuje soustředění a především v první řadě tito lidé nedosáhnou svých cílů tak rychle, anebo vůbec. Mozek velmi dobře reaguje na zvuky, proto s vypnutými zvuky se zvyšuje pravděpodobnost, že se budete věnovat i něčemu jinému, než nahrávání fotek jídel, psaní si a komentování kde čeho, jako kdyby to byl závod. Na druhou stranu, neurologové z Harvardu zjistili, že si mnozí nemohou pomoci a vyvolává to stejné reakce v mozku, jako jídlo nebo alkohol a někteří jsou dokonce ochotni i zaplatit, jen aby mohli napsat status a mít nějakou odezvu. Proto někteří nejdou na WC bez toho, aniž by o tom napsali.

Spisovatel, novinář, boží člověk…


Spíše než boží člověk, je to člověk s božským komplexem. V internetovém světě existuje vývoj jedince. Na začátku mapuje, poté vystupuje a upevňuje svou internetovou podobu. Mnozí propadnou představě své jedinečnosti. Přitom je to celkem zbytečné a málo ovlivnitelné. Podle studie publikované v Psychological Science, lidem stačí k vyvození závěru profilová fotka a čtyřicet milisekund. Profesor Keith Wilcox z Columbia University v New Yorku a profesor Andrew T. Stephen z University of Pittsburgh zjistili pomocí série pěti experimentů, že se většina lidí snaží o pozitivní obraz sebe samotného, a časem to požadují i po druhých. Jednotlivci v podstatě chtějí chránit svůj lepší pohled na svět, a proto napíší i to, na co by v realitě neměli odvahu. Najednou jsou z nich spisovatelé, ač napsali pět povídek na svůj blog, novináři, i když píší pro školní časopis a božím člověkem, leč o tom mnohdy pochybují i oni samotní. Sice to vede k nárůstu sebeúcty, ale také poklesu sebekontroly. Experimenty byly zaměřené na blízké a přátele.

Za to studie Utah Valley University se zaměřily na lidi, co se příliš nebo vůbec neznali. Vědci přišli na opačný efekt - čím více studenti trávili na sociálních sítích, tím hůře smýšleli nad vlastním životem, protože se srovnávali s ostatními. Většinou neznáme negativa u lidí, které příliš neznáme, proto se nám jeví, jako by žili dokonalejší život.

Má mě rád?


Je tu jeden výrazný jev, a tím je zrcadlení. V nedávné době Facebook odhalil svůj kontroverzní experiment, ve kterém ovlivňoval emoce bezmála 700 tisícům uživatelů za pomoci důmyslného výběru příspěvků na hlavní zdi. V případě, že na Facebooku převažoval pozitivní počet statusů, samotný uživatel s velikou pravděpodobností také sdílel něco pozitivního. V osobním kontaktu zrcadlení slouží ke zlepšování vztahů. Jedná se o jistou formu empatie, která ukazuje protějšku, že se cítíme podobně, čímž se zvyšuje důvěra. Pokud budeme s časovým odstupem napodobovat postoje toho druhého, do půl hodiny by se měl s velikou pravděpodobností rozpovídat. A to v našem světě sociálních sítí znamená, že naše internetové chování je ovlivněné aktuální náladou komunity, abychom mohli hlouběji proniknout. Výzkumníci z UCSD School of Medicine po dvouletém zkoumání příspěvků na Facebooku přišli na to, že v deštivých dnech jsou příspěvky emotivnější a častěji negativní. Mluví o tom také fakt, že 71 procent uživatelů alespoň jednou do měsíce něco napsalo a později opět smazalo.

Potřeba někam patřit je jeden z nejsilnějších podložených motivů lidské psychiky (Lavigne et al., 2011). Máme velmi silnou potřebu vytvářet a udržovat mezilidské vztahy, starat se o druhého, a odmítnutí vyvolává obdobné reakce, jako fyzická bolest. Tato teorie částečně vyplývá ze sčítání lidu v Kanadě. V roce 2006 devadesát procent lidí žilo nejméně ještě s dalším člověkem. Baumeister a Leary ve své práci popsali, že se jedná o evolučně získaný mechanismus, který nás řídí. Vyplývá to z Freudových teoriích, že sex je na prvním místě, a k reprodukci je potřeba sociální interakce. Tohoto chování si můžeme všimnout na nefunkčních párech, které drží pospolu už jenom kvůli pocitu, že někam patří a mají šanci se rozmnožit.

S tímto je spojené jedno z nejznámějších témat, a to ovlivňování partnerských a přátelských vztahů. Čím dál častěji se objevuje důvod k rozvodu, slovo Facebook. Dokonce může za každý třetí rozvod. Důvodů je hned několik - na internetovou komunikaci se stále více klade důraz a stále méně se připomíná, že nikdy nemůže nahradit plnohodnotnou konverzaci. V první řadě si většina stěžuje, že jejich partner píše málo, nebo je zanedbává krátkými odpověďmi. Ve skutečnosti mnoho lidí neumí dlouhodobě jednat, aniž by druhého neviděli. Ke komunikaci patří i neverbální znaky, a stejně jako u telefonování, tak i u psaní může nastat okamžik, kdy člověk stručně jedná. Mimo komunikaci se také jedná o upadající důvěru. Ženy tomuto častěji podléhají - sledují aktivitu protějšku, a nemusí se nutně jednat o partnera. Dělají to i nezadaní lidé, kteří mají o někoho zájem.

Nejčastějším rozchodům přes Facebook dochází v pondělí. Až 25 procent dotázaných uvedlo, že se dozvědělo o svém rozchodu na Facebooku změněným statusem a 21 procent uvedlo, že by jednali stejně. Devatenáct procent přehnaně kontrolovalo přes profil, co jejich protějšek dělá, 40 procent změnilo status jenom proto, aby se partner dověděl, že má své plány a 35 procent i zalže ve svých plánech. Co je nejproradnější, je algoritmus Facebooku, který častěji zobrazuje fotky bývalých partnerů s novými objevy - vedle toho ale také zobrazuje častěji fotky těch, u kterých je zaznamenána vaše vysoká aktivita, čímž se zvyšuje pravděpodobnost, že se o něco pokusíte. Často jsou to ale fotky, kde jsou jiní lidé a ne vy, proto okolo sedmi procent Američanů uvádí, že jsou v trvalé depresi kvůli Facebooku. Vědci ale také přišli na pozitivní výsledek - častější sdílení dyadických informací o partnerech zvyšuje jejich spokojenost. Výzkumníci se ale také shodli na tom, že pokud tomu je několikrát denně, jedná se spíše o hroutící se vztah, a sdílením chtějí ukázat, že tomu tak není. A jak jste na tom vy?
 

15 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

"Kolik hodin denně průměrně věnujete sociálním sítím?"

- 0-1.
- 1-2.
- 2-3.
- 3-5.
- 5-8.
- 8-12.
- 12-16.
- 16 a více.

Komentáře

1 Věčný snílek Věčný snílek | 7. září 2014 v 19:18 | Reagovat

Konečně po tak dlouhé době. :)

2 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 7. září 2014 v 19:42 | Reagovat

Velice dobře napsané! Moc mě tento článek zaujal. Rozhodně nepatřím do skupiny uživatelů Facebooku, jejichž takřka jedinou činností v průběhu dne, je psaní statusů a komentářů pod fotografie svých přátel. Na sociálních sítích trávím zhruba patnáct až dvacet minut, hodinu považuji už za velké a zbytečné zdržení.

3 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 7. září 2014 v 20:00 | Reagovat

[1]: Už bylo na čase, že? :-D

[2]: Velice děkuji, to potěší. :-) A podle ankety nejsi jediná, takové lidi obdivuji. :-D

4 annapos annapos | Web | 7. září 2014 v 20:29 | Reagovat

I na blogu. cz, se najde perla?
Někdy mám touhu to někomu takhle pěkně naservírovat ale hned dostanu nepřekonatelný strach, že již nikdy N  E  P  Ř  Í  J  D  O  U  ?

5 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 7. září 2014 v 20:34 | Reagovat

[4]: Proč by nepřicházeli? ???

6 annapos annapos | Web | 7. září 2014 v 20:45 | Reagovat

Potřebují přesně to, o čem je zde psáno, ALE DOBŘE? Pravda a nepříjemná témata jsou tabu, EGO to nemá rádo? Závislost na hvězdičkách a +skách je převažujícím stimulem blogování? Nemyslíte? Možné je i to, že začínám zapadat do statistik těch,  toužících po ??? Nevím čem....

7 annapos annapos | Web | 7. září 2014 v 20:49 | Reagovat

Jsem naprosto H  Y  N, z toho, že mě nejdete dát do čtečky? Bez vás nepřežiji ani den, jak si vás mám uložit, abych měla  stálý přísun dopaminu?

8 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 7. září 2014 v 20:56 | Reagovat

[6]: Tak nějak si říkám, že mnozí po nějaké době nepíší pro to, že by chtěli něco sdělit, ale pro ty hvězdičky a celkového hodnocení. :-|
Buď RSS http://itthmi.blog.cz/rss-kanal/prehled-clanku , nebo existují nějaké služby, například Bloglovin, Feedly.. ale nevím, jak je to na čtečce.

9 Schopenhauer Schopenhauer | 8. září 2014 v 9:16 | Reagovat

Stejně nakonec všichni umřeme v bolestech a zbyde po nás jen prach a možná pár nevděčných fracků, takže facebook tu bude navěky zářit jako hvězda našeho přerostlého ega!

Facebook si můžete nechat zmrazit a zůstane tu do konce věků (či do konce internetu nebo facebooku)

http://tech.sme.sk/c/6221080/facebook-ma-aplikaciu-aj-pre-vasu-smrt.html

10 womm womm | E-mail | Web | 10. září 2014 v 15:40 | Reagovat

Prídde mi to dosť smutné. Celý ten článok vytvára dojem, že človek je hrozne ľahko manipulovateľný a slabý. To sa mi nepáči :/ Idem o tom hneď napísať smutný status :-P Žarty bokom. Článok bol super. Nemám čo dodať :)

11 Čerf Čerf | E-mail | Web | 12. září 2014 v 9:12 | Reagovat

Sociální sítě jsou jen to, čím jim dovolíme být. Článek je hodně zaměřený na twitter, z toho bych usuzoval na zahraniční předlohu. Upřímně řečeno - mne samozřejmě různé hvězdičky, lajky a komentáře vždy potěší, ale rozhodně to není důvod (natož smysl) mého pobývání na blogu či facebooku. Když člověk píše primárně pro sebe, je na míře odezvy prakticky nezávislý :-).

12 Schopenhauer Schopenhauer | 15. září 2014 v 8:51 | Reagovat

Sám pro sebe můžeš psát i na papír či do počítače, proč na facebook? Že bys čekal odezvu ? ;-)

13 victoriacoctay victoriacoctay | Web | 30. září 2014 v 21:41 | Reagovat

také jsem kdysi byla závislou na facebooku, ještě tenkrát fičelo líbímseti.cz :D. ale teď už jsem se téhle ,,závislosti,, takřka zabvila :-)

14 Janča Janča | E-mail | Web | 15. října 2014 v 17:15 | Reagovat

Tak tenhle článek je super! Nevím, co komentovat dřív, tak snad jen to, že já mám taky ráda, když si s přítelem něco dáváme na facebook a jakmile tam sdílí častěji něco s někým jiným, tak mě naštve. :D Hodně příspěvků se mi zobrazuje od jednoho kluka, se kterým jsem se dřív scházela, ale nepřijde mi, že bych s ním na facebooku komunikovala víc, než s někým jiným, přitom jsou jeho statusy a fotky na hlavní stránce snad pořád. Možná je to ale taky tím, že tam dává těch příspěvků více než ostatní.

15 Tess Tess | 15. října 2014 v 17:18 | Reagovat

Naštěstí nejsem na žádné sociální síti doslova závislá :-D Občas mrknu co je nového nebo chvilku chatuji s kamarádkou :-) Rozhodně ale nepochopím, jak tam někdo může sedět i celý den :-?
tenhle článek je vážně skvěle napsaný :-)  :-)

16 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 15. října 2014 v 19:52 | Reagovat

Super článek. Na sociálních sítí nějaký ten čas trávím, ale vždy doma na počítači. Můj telefon vlastně ani neví, že nějaký FB existuje. Takže týden, i měsíc bych bez aktivity na FB v klidu vydržel. Ale samozřejmě je to s ním lepší. :-)

17 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 15. října 2014 v 21:46 | Reagovat

Já jsem na FB tak pět-deset minut denně a někdy ani to ne :D Takže to naštěstí nemusím řešit :)

18 Kate Kate | E-mail | Web | 15. října 2014 v 21:49 | Reagovat

Týjo. Tak o těchhle zjištění a faktech jsem vůbec nevěděla. A až teď si uvědomuju, že to vážně sedí. Super článek! :-)

19 Tea Tea | Web | 16. října 2014 v 11:16 | Reagovat

Povedený článek :) Když večer jsem na pc dejme tomu max dvě hodky než jdu spát, tak se stane, že si s někým o něčem píšu, ale spíš mám FB jen zaplý a věnuju se tady blogu :D Rozcházet se po internetu nebo smskach s někým mi příjde nejvíc ubohé, co může být a nikdy bych tohle neudělala a nikdy bych nechtěla, aby tohle udělal ten druhý..

20 Choi Mari Choi Mari | Web | 16. října 2014 v 13:01 | Reagovat

Rozhodně zajímavé, i když trochu děsivé. Nemyslím si, že by mě nějak ovlivňovalo, co ostatní sdílejí nebo píšou na facebooku.

21 shira-elizabeth shira-elizabeth | Web | 16. října 2014 v 13:35 | Reagovat

Zajímavé. A pravdivé. Mám sice Facebook téměř neustále otevřený ve vedlejší kartě, ale jsem většinu času offline, mám otevřenou stránku se zprávami a status jsem snad napsala posledně loni v létě.
A přijde mi to trochu jako u blogu.. Každý je radši, když uvidí nějaké komentáře u něčeho, co stvořil i když je to jen hloupá profilová fotka.

22 Baba Jagga Baba Jagga | E-mail | Web | 16. října 2014 v 14:58 | Reagovat

Skvělý článek.
Je třeba zajímavé, že twitter vůbec nepoužívám, protože mě u něho rozčiluje právě to, že nemohu napsat hodně znaků,což mi dost nevyhovuje. Tak se vědci asi někde sekli, stejně jako u těch věcí týkajících se FB. :-D

23 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 16. října 2014 v 16:33 | Reagovat

[11]: Většina výše zmíněných studií je zahraničních, až na jednu z Univerzity Palackého. Nicméně... Twitter velmi rád používám, tak jsem se soustředil i na Twitter. :-)

[19]: Bohužel, patřím mezi ty, kteří se takhle museli rozejít. Nevím, co ty lidi vede k tomu napsat jenom blbou sms nebo do chatu, tak závažnou věc. :-|

Jinak všem děkuji za pěkné komentáře. :-)

24 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 16. října 2014 v 16:35 | Reagovat

[22]: Na začátku mě to také rozčilovalo, občas ještě rozčiluje, ale člověk si zvykne. Výhodou je, že když už tam někdo napíše nějaké hov*o, tak je to alespoň krátký nesmysl. :-D

25 Baba Jagga Baba Jagga | E-mail | Web | 16. října 2014 v 20:38 | Reagovat

[24]: Já jsem si tam udělala účet, aleani nevím, jaký vlastně je, vůbec tam nechodím. Používám FB, mam tam všechny kamarády a rodinu. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama