Únor 2015

Psychologie prvního rande

22. února 2015 v 19:00 | Daniel Hloušek |  Články

Psychologie prvního rande


Ve větších městech je velikou pravděpodobností, že poblíž vás v kavárně, čajovně nebo restauraci bude zrovna sedět dvojice, která svádí mocný boj o novou lásku prvním rande. Sedmdesát jedna procent lidí věří v lásku na první pohled, a pokud se opravdu zamilujeme, neurony potlačují náš sociální rozsudek - to je vnímání lidí a vytváření dojmů. V takovou chvíli nám bude jedno i bizarnost celého jídelního menu na košili protějšku. V tom horším případě, když se do nás někdo hned nezamiluje, musíme čelit mnohým nástrahám, a to nejméně tři další rande. Jaká je psychologie prvního rande?

První krůček k rande


Psychologové z University of Pennsylvania sledovali více jak deset tisíc rande a zjistili, že stačí pouhé tři vteřiny pro rozhodnutí, zdali se nám protějšek zdá atraktivní, během dalších tří vteřin většina lidí ví, zdali by si s protějškem dokázala představit vášnivou noc, a další setina vteřiny k rozhodnutí, zdali je to ten pravý člověk. Avšak muži se dokážou zamilovat během tří rande, ženám to obvykle trvá až čtrnáct randění. Z evoluční psychologie máme dáno, že primárním zájmem je věk, kultura, rasa, jazyk, fyzický vzhled, držení těla, přízvuk a hlas - tyto rysy vnímáme jako celek, proto je tu ještě sekundární rozhodující oblast, a to jsou finance a postavení. Podle průzkumů 48% žen a 38% mužů si před první schůzkou vyhledává na internetu informace o protějšku, a téměř čtvrtina z nich rande odvolá reakcí na něco, co se jim nelíbí.

Během prvního rande 57 % procent žen uvedla, že první dojem nebyl založený na komunikaci, ale na držení těla a na sebeprezentaci, 38 % posuzovalo, jak mluví a 7 % žen se staralo zejména o to, co říkal, někdy nic jiného ani nezbývá. Lidé, kteří se poznali přes internet, vychází z 55 % ze svého původního dojmu, z 38 % řeči těla a 7 % podle rozhovoru. Podle studie Lisy Dailyové průměrně vstupujeme do vztahu po šesti až osmi rande, a klíče od bytu dáváme kolem dvanáctého až čtrnáctého rande. Právě kolem čtrnáctého rande dohání ženy muže v důvěře a přestávají být tak zdrženlivé, ačkoliv 91 % žen osloví muže jako první, muži zase většinou jako první říkají kouzelné miluji tě. Podle statistiky Neila Clarka Warrena existuje valná část mužů, kteří jsou nezadaní a v padesáti procentech během posledních dvou letech neměli ani jedno rande, ve čtyřiceti procentech za to může strach z interakce s potenciálním partnerem. Není se čemu divit, 98 % Američanů uvedlo, že zažili neopětovanou lásku, a podle studií 40 % žen by byla ochotna se rozejít, nebo odmítnout muže, který by se nezamlouval jejím přátelům. Pokud se odhodlají, dvacet jedna procent rande oznámí nepříliš romanticky e-mailem, stejným způsobem se rozejde 5 % lidí.

První krůček k lásce


V tomto kroku se projevuje první fáze zamilovanosti - motýli v břiše, ubírání na hmotnosti, časté bušení srdce a malá produktivita. V druhé fázi mozek vyplavuje látky, které se účinky podobají drogám. Vědci dali sto osmdesáti dobrovolníkům na prvním rande sladké sušenky, většina zúčastněných ohodnotila potenciálního partnera za atraktivnějšího, protože sladké a zamilovanost mají stejné centrum, jejímž aktivováním se vyplavuje dopamin, hormon štěstí, jenž stojí za skvělou náladou. Tohoto využívají některé druhy opiátových a amfetaminových drog, které zvyšují produkci dopaminu.

Záleží na našich feromonech. Náš mozek podvědomě hledá ideálního partnera, který nám bude vonět a bude mít podobné chemické složení pachu, nicméně už dlouhou dobu se do mnohých parfémů přidává pot - druzí si snadněji uvědomí, že se jim líbíme. Záleží také na našem oblečení, které by nemělo být formální, a muži by v žádném případě neměli přijít v obleku, mělo by být modré, oproti červené naopak uklidňuje. Červená je podle výsledků experimentu psychologů z University of South Bretani ve Francii, největší nadějí na sex hned na prvním rande, následuje modrá, zelená a poté až bílá. V nedávném výzkumu, kterého se zúčastnilo 2500 lidí, 60 % odpovědělo, že oblečení mělo výrazný vliv na to, jak se cítili a jaké pocity měli z partnera.

Rande by mělo probíhat spontánně, a nemělo by nastat trapné ticho, jenž je bezmála z poloviny viníkem dalšího nezájmu. Přitom stačí pár základnách otázek, které se budou týkat toho druhého. Arthur Aron, psycholog na State University of New York, přišel se souborem třiceti šesti otázek, které byly do jisté míry intimní, a na které se ptáme často až po měsících i letech vztahu. Výsledek byl překvapivý, oba si vytvořili silnější emocionální vazby a chtěli se vidět i podruhé. Také bychom neměli mluvit o nudných tématech, studie říkají, že bychom měli mluvit raději o potratech, pohlavních nemocech a dalších méně probíraných věcech. Kontroverzní témata rozpovídají o hodně více, a pokud nejméně dvakrát použijeme během rozhovoru jméno protějšku, násobí to sympatie.

V neposlední řadě jsou to i finance. Byl proveden výzkum, ze kterého je zřejmé, že pokud experimentátor častěji mluvil o majetku, třeba že v létě bude trávit dovolenou na svém letním sídle, měl větší ohlas, než když takové věci nezmiňoval. Platí zde i přímá úměra v ceně oblečení k typu žen. Vědci, z jednoho experimentu, ženy rozdělili na ty, které peníze nijak nezajímaly a na ty, které je braly za nástroj pro soupeření s ostatními ženami.

Další věcí, kterou ale nemůžeme příliš ovlivnit, je symetrie obličeje - čím více je symetrická, tím vyšší je pravděpodobnost, že zapůsobíme, pokud se zrovna nejedná o rovnostranný trojúhelník. I když muži potvrdili, že mají raději nenalíčené ženy, tak pravdou je, že tímto mohou opticky udělat hlavu symetrickou. V jednom výzkumu za nalíčenými ženami k baru přišlo více mužů, a rychleji se s nimi seznámili.

Co chtějí ženy a co muži


Studie ukazují, že školy, kavárny a nákupní centra jsou ideálními místy, kde pozvat někoho na rande. Naproti tomu špatnými místy jsou restaurace a kina, protože 80 % z celkového dojmu se vytvoří během chvíle, než vůbec poprvé promluvíme - je tam hluk s nepříliš uvolněnou atmosférou a nemožností se projevit. Rozhodně bychom se měli vyhýbat místem, jako jsou fastfoody. Přinejmenším je to neosobní a ženy mají jiné představy o prvním rande. Podle studií za mnoho rozchodů stojí neromantika mužů a příliš idylické romantické filmy, které nastavují laťku až někdy do nereálných výšin.

S ženskou důvěrou také přichází pro mnohé muže nefalšovaný adrenalin. Polovina něžného pohlaví si začne říkat o sex a polovina žen poprvé promluví o svatbě a dítěti. Podle jedné studie to často dochází tak daleko, že ženy si začnou říkat o nezávislost, o větší prostor, a 77 % žen chce oddělené bankovní účty. Jde zde vidět progres - ženy i muži jsou na začátku tolerantnější vůči vtípkům, později už je cynismus nežádoucí. Ačkoliv studie uvádí, že ženy přitahují cyničtí muži, tak uvádí, že třeba zlehčování smyslu třídění odpadu na prvním rande snižuje až o 40 % šanci, že se mu žena ještě někdy ozve. Pokud chce žena dlouhodobou známost, podvědomě hledá hodného, laskavého a soucitného člověka, což je jeden z důvodů, proč cyničtí muži dokážou upoutat tolik žen, ale nikdy z toho není dlouhotrvající vztah, i kdyby si chtěli najít ženu na dlouhý vztah.

Pokud přijdeme o pět minut dříve a náš potenciální partner tam už také bude, neuvěřitelnou měrou to zvyšuje uvolnění a šanci uspět. Veliká část žen uvedla, že jim gentlemanství přijde zvláštní, ale v jisté míře je to výhodou. Etiketa říká, že je neslušné používat mobilní telefon, nicméně je povolené jej mít displejem dolů. Etiketa také říká, že je slušností udržovat konverzaci v poměru 1:1 - odpovědět na otázku a zeptat se sám na další. Hovořící by měl věnovat maximálně 75 % rozhovoru kontakt z očí do očí, posluchač 45 %, pokud protějšek uhýbá pohledem, je to známka nezájmu. A pamatujte, dva z pěti lidí si vzali svou první lásku, 60% z nich mají úspěšné manželství a u dalších lásek jsou čísla ještě vyšší, takže směle do randění nebo objímaní svých partnerů.