Psychologie deprese

15. listopadu 2015 v 19:00 | Daniel Hloušek |  Články

Psychologie deprese


Dnešní děti trpí stejnou mírou úzkosti, jako dospělí psychiatričtí pacienti v padesátých letech. Jenom v USA každým rokem přibyde 20 milionů lidí s depresí, u mladých lidí trpí jeden ze čtyř touto nemocí, a ženy jsou o 70 % náchylnější kvůli hormonům, než muži. Navíc tato nemoc není otázkou jednotlivce, nikoliv celé skupiny lidí okolo nemocného, protože vědci zjistili, že mnozí dříve nebo později se může projevit i u ostatních - partner, nebo i celá rodina. Touto nemocí trpí více jak 350 milionů lidí a do roku 2030 bude druhým nejrozšířenějším důvodem k pracovní neschopnosti. Jaká je psychologie deprese?

Co se děje v mozku


Za špatné emoce může limbický systém, neurotransmitery a hipokampus. Vědci sledovali mozky 8930 pacientům s diagnostikovanou těžkou depresí, a poté mozky zdravých lidí bez depresí. Zjistili, že hipokampus u nemocných lidí je o 19 % u 65 % zkoumaných menší, než u zdravých, a za takové poškození může stresový hormon kortizol. Vědci také zjistili, že zmenšený hipokampus může vést k recidivě deprese. S každou další depresivní epizodou může dojít k atrofii, takže se zvyšuje pravděpodobnost k neustálému navracení depresí a velmi častým jevem je to u lidí, jejichž deprese začali před dosažením 21 let. Změna velikosti hipokampu také může vést ke zhoršení nebo ke ztrátě paměti, kvůli zničeným spojením mezi buňkami. To ovšem není tak závažné, jako výrazná ztráta verbální paměti, což je jeden z častých příznaků deprese.

Je ve všeobecném podvědomí, že za deprese může chemická nevyrovnanost látek, jako jsou dopamin, serotonin a noradrenalin. Nicméně existuje řada dalších příčin, jako jsou třeba zánětlivé procesy, nevyvážená střevní flóra, nebo nedostatek vitamínu D. Poslední dva problémy totiž ovlivňují zánětlivé procesy, pokud je něco v nepořádku, vznikne zánět natolik silný, že ovlivní mozek. Podle doktora Kellyho Brogana zánět vede k metabolickým změnám, změnám myšlení a vede ke zpomalení vnímání a myšlení. Deprese, bipolární poruchy, a poporodní deprese jsou spojeny se zvýšenými hladinami cytokinů v kombinaci se sníženou citlivostí kortizolu. Kortizol je stresový hormon, ale zároveň je protizánětlivý, cytokin je produkovaný buňkami a má významný vliv na imunitní systém, dokáže třeba nastartovat rychlé dělení buněk.

Jakmile je tělo vystaveno vysokému množství infekce, drážděním střev se díky vagusu (bloudivý nerv), dostanou informace do mozku do mikroglií, které se aktivují a vytvářejí enzym, který způsobuje snížení výroby serotoninu, nebo melatoninu a má vliv na produkci chinolinu, který je neurotoxický a může za mnohé psychiatrické nemoci. Vysoká hladina rafinovaného cukru zase vede k potlačení aktivity klíčového růstového hormonu zvaného BDNF, který podporuje zdravé neurony. U schizofrenie a deprese je tato hladina hormonu příliš nízká.

Limbický systém může také za deprese. Jedná se o oblast mozku, který reguluje aktivity, jako jsou emoce, fyzické a sexuální činnosti a stresové reakce. K tomuto patří hypotalamus, který může za tělesnou teplotu, chuť k jídlu, sexuální potřebu, spánek a stresové reakce. Hypotalamus také řídi funkci hypofýzy, která vyplavuje klíčové hormony ovlivňující neurotransmitery. Další části jako je amygdala a hipokampus zase vyloženě ovládají emoce. Pokud limbický systém nefunguje, vede to k psychiatrickým nemocím.

Nemoc nikoliv lenost


Deprese je v 65 % vnímána jako úzkost, která této nemoci dominuje. Oproti maniodepresivní poruše zde není manická fáze (vysoké sebevědomí, zbytečné bez limitní vyhazování peněz - doslovně, promiskuita, neustále dobrá nálada a hodně energie), kterou nahrazuje neustálá podrážděnost, únava, fyzické bolesti a zažívací potíže. Už jenom těchto pár příznaků může za šíření této nemoci. Vědci zjistili, že v rodinách, kde jeden z rodičů měl depresi, ostatní členové dříve nebo později pozměnili své myšlení a mnozí z nich později podlehli depresím, kterou ale nijak neléčí. Ovšem deprese je údajně z 50 % geneticky přenosná. Šedesát procent sebevražd je spácháno kvůli depresím, často kvůli neléčeným depresím.

Je to otázkou změny biochemických procesů v mozku, kdy v neuronové síti vzniká dysfunkce v oblasti zpracování a řešení negativních emocí. Může za to zejména středně těžká deprese, kdy je člověk vůči svému okolí letargický, nebo naopak velmi agresivní. Depresivní porucha dělá z lidí sobce, protože jejich nemoc je nutí myslet už jenom na svou bolest, smutek a občas si přemítají nějaké vzpomínky, které je však ještě více utvrdí v tom, že už nejsou s nikým v takovém přátelském vztahu, že by se měli ozvat. Vědomí z odcizení přátel tuto nemoc ještě více prohlubuje.

V této fázi deprese lidé často sáhnou po rekreačních drogách nebo alkoholu. Deprese většinou způsobuje insomnii (chronická nespavost), a více jak 75 % alkoholiků začala pít, protože nemohli spát. Ač menší čísla, tak to samé platí i u drog, které hrají v této souvislosti hlavní roli se spánkem, nikoliv se samotným smutkem. Tento mechanismus ale neplatí u dětí a dospívajících, u kterých drogy vzhledem k depresi hrají roli, jako zprostředkovatel vyššího sebevědomí, které jde s rukou v ruce s depresí. Náš mozek je uzpůsobený k tomu, že sebevědomí začne klesat většinou v momentě, kdy je hodně vysoké. To bývá v dětství, proto děti, které nebyly tak sebevědomí, v dospělosti netrpí tak často nízkým míněním o sobě samém.

V dětství také mozek přijímá a učí se nejvíce informací za celý svůj život, a má bohužel schopnost interpretovat tyto informace za reálné. Stačí žít ve společnosti, kde neslýcháte příliš často pozitivní věci a sám člověk je nebude umět v dospělosti přijímat ani vytvářet, navíc sebevědomí se právě skládá z těch informací z dětství, protože sebevědomí klade většinou na realitu a realitu vnímáme tak, jak jsme se to naučili.

Léčba


U lehkých forem se většinou volí psychoterapie, ale často prokládané i s antidepresivy. Z 50 % ale první léčba nezabírá, říká se tomu rezistentní léčba, kdy tělo nereaguje po šesti týdnech na antidepresiva, pak se nasazují ještě další. Nejběžněji předepisovaná antidepresiva jsou ze skupiny SSRI. Fungují tak, že přebytečný serotonin vyplavený po vzruchu do synaptické štěrbiny je zpětně vychytáván za pomocí transportérů umístěných v presynaptické membráně k recyklaci, avšak antidepresiva potlačují zpětné vychytávání, což vede ke zvýšení hladiny serotoninu v synapsi.

SARI antidepresiva navíc blokují serotoninové receptory 5HT2A, které mohou za nežádoucí účinky, jako je agitovanost, nespavost a sexuální dysfunkce, takže tato skupina antidepresiv se často používá na léčbu sexuálních dysfunkcí způsobené psychikou a na insomnii. NRI je další skupina, jsou to inhibitory zpětného vychytávání noradrenalinu. Zvyšuje koncentraci, působí mírně povzbudivě a motivuje. MAOI se používá na těžké deprese, když selže SSRI, a tricyklická antidepresiva jsou nejstarší antidepresiva z padesátých let, které pro své nežádoucí účinky se nasazují až po selhání SSRI nebo SARI.
 

14 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 15. listopadu 2015 v 19:20 | Reagovat

Tenhle článek je pro mě jako dělaný. Díky za poskytnutí tolika informací.

2 PlEmus PlEmus | 15. listopadu 2015 v 19:44 | Reagovat

Úžasnej článek, víc takových.

3 Karma Karma | Web | 15. listopadu 2015 v 20:09 | Reagovat

"
V dětství také mozek přijímá a učí se nejvíce informací za celý svůj život, a má bohužel schopnost interpretovat tyto informace za reálné. Stačí žít ve společnosti, kde neslýcháte příliš často pozitivní věci a sám člověk je nebude umět v dospělosti přijímat ani vytvářet, navíc sebevědomí se právě skládá z těch informací z dětství, protože sebevědomí klade většinou na realitu a realitu vnímáme tak, jak jsme se to naučili."

Mohu říct, že tohle je teda dost přesné, no. Bohužel.

4 Bels Bels | E-mail | Web | 15. listopadu 2015 v 20:14 | Reagovat

"Vědci zjistili, že v rodinách, kde jeden z rodičů měl depresi, ostatní členové dříve nebo později pozměnili své myšlení a mnozí z nich později podlehli depresím, kterou ale nijak neléčí. Ovšem deprese je údajně z 50 % geneticky přenosná."
Tak na to se dá říct jediné: AHA! :-x

5 Čerf Čerf | E-mail | Web | 16. listopadu 2015 v 7:43 | Reagovat

Slovo deprese je podle mne silně nadužívané právě lidmi, kteří deprese v pravém smyslu slova nemají a vlastně ani neznají. Zajímavý článek.

6 dasatomaskova dasatomaskova | E-mail | Web | 17. listopadu 2015 v 19:06 | Reagovat

Moc zajímavý článek. Děkuji :-)

7 Naamio Naamio | E-mail | 24. listopadu 2015 v 9:50 | Reagovat

Jsem ráda za nové informace. Jen se bojím,že mě někam zavřou. Mám trochu víc potíží než jen depresi. Prosím o radu. :-(

8 notenahnced notenahnced | Web | 5. ledna 2016 v 9:38 | Reagovat

"Depresivní porucha dělá z lidí sobce"

To je podle mého příšerné tvrzení. Možná bych mohla souhlasit se zbytkem věty, ale tvrdit, že sotva snesitelné utrpení, které člověk prožívá z něj dělá sobce, protože se z nějakého důvodu nedokáže povznést nad to jak pohlcující bolest to je, bych si nedovolila..

Jinak docela zajímavý článek.

9 Bára Bára | E-mail | Web | 14. února 2016 v 19:34 | Reagovat

Zajímavý článek. Jenomže někteří lidé kteří o sobě říkají že mají depresi, mají jen obyčejnou depku či špatnou náladu.

10 Jana Jana | E-mail | Web | 19. února 2016 v 20:01 | Reagovat

Děkuji za zajímavý článek. Děti velmi ovlivňuje prostředí, ve kterém žijí. Mnoho lidí opravdu mluví o depresi, ale jedná se pouze o momentální špatnou náladu.

11 Marie Veronika Marie Veronika | Web | 25. dubna 2016 v 13:05 | Reagovat

Článek mě trošku zklamal - myslím, že přesnějším názvem by byla spíš "Fyziologie deprese". Místy je super, ale celkem se mi příčí formulace typu "za deprese může chemická nevyrovnanost". Není ten vztah poněkud komplikovanější? Obávám se, že obzvlášť u psychických nemocí je tenhle fyziologický determinismus slepou uličkou. Ne že bychom nepotřebovali vědět, co se v mozku a nejen v něm při depresi děje. Ale možná bychom mohli vzít v potaz i jiné věci. A ty mi v tomto článku spíš chyběly.

12 JustinCaw JustinCaw | E-mail | Web | 9. listopadu 2017 v 20:07 | Reagovat
13 MashaVorry MashaVorry | E-mail | Web | 12. prosince 2017 v 21:18 | Reagovat

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

14 TerrySlimb TerrySlimb | E-mail | Web | 13. února 2018 v 0:00 | Reagovat

cialis 20 mg biverkningar
<a href=http://jcialisf.com>buy cialis now</a>
cialis da 20 mg costo
<a href="http://jcialisf.com">female cialis</a>
cheap name brand cialis

15 ranitidine 300 mg ranitidine 300 mg | E-mail | Web | 22. března 2018 v 17:17 | Reagovat

ranitidine 300 mg

16 ranitidine 150 mg ranitidine 150 mg | E-mail | Web | 22. března 2018 v 23:32 | Reagovat

ranitidine 150 mg

17 mobic meloxicam	medication mobic meloxicam medication | E-mail | Web | 23. března 2018 v 10:42 | Reagovat

mobic meloxicam    7 5 mg

18 mobic meloxicam	medication mobic meloxicam medication | E-mail | Web | 23. března 2018 v 13:31 | Reagovat

mobic meloxicam 15 mg

19 mobic meloxicam	medication mobic meloxicam medication | E-mail | Web | 23. března 2018 v 17:36 | Reagovat

mobic meloxicam    medication

20 Andrewelimb Andrewelimb | E-mail | Web | 27. března 2018 v 16:05 | Reagovat

adequate resource <a href=https://mobporno.org/>https://mobporno.org/</a> - cougar porn tube, porn tube search, adult porn tube.

21 BenniePaync BenniePaync | E-mail | Web | 29. března 2018 v 19:42 | Reagovat

приличный вебресурс <a href=http://ruspdd.com/>ПДД</a>

22 Dennisnax Dennisnax | E-mail | 8. dubna 2018 v 15:02 | Reagovat

<a href=https://buyvzrsn.com/vizarsin-50mg-review-pay-no-attention-to-this-brand-and-instead-search-for-proven-ed-drugs/>best online pharmacy for viagra</a> - indoya generic ed drugs online reviews, best place to buy ed drugs online

23 Coimbatore Coimbatore | E-mail | Web | 11. dubna 2018 v 9:20 | Reagovat

Wonderful ! Thanks for sharing this article keep update this kind of nice articles

25 Raquš Raquš | Web | 4. května 2018 v 12:25 | Reagovat

Článek mě opravdu zaujal a jsem ráda, že je tolik lidí, kteří na tuto problematiku upozorňují.

26 JamesMen JamesMen | E-mail | Web | 3. června 2018 v 5:43 | Reagovat

<a href=http://www.biznesinfo.ru/articles/5297.html>лечения зрения лазером цена</a> - катаракта симптом, лечение детского косоглазия.

27 amoxi-clav amoxi-clav | E-mail | Web | 4. června 2018 v 21:50 | Reagovat

I all the time emailed this webpage post page to all my friends, for the reason that if like to read it next my contacts will too.

28 amoxicillin 875 amoxicillin 875 | E-mail | Web | 4. června 2018 v 23:23 | Reagovat

I pay a visit each day a few sites and sites to read articles or reviews, but this blog presents quality based posts.

29 amox-clav 500 mg amox-clav 500 mg | E-mail | Web | 5. června 2018 v 5:54 | Reagovat

What's up everyone, I am sure you will be enjoying here by watching these hilarious movies.

30 amoxicillin/clavulanate 875/125 amoxicillin/clavulanate 875/125 | E-mail | Web | 5. června 2018 v 10:34 | Reagovat

|When I desire to place gallery or LightBox or even a slider on my web site I forever try to use jQuery script for that.

31 amoclav amoclav | E-mail | Web | 5. června 2018 v 18:16 | Reagovat

In my home when I get bored, afterward I just ON my notebook and open YouTube website to watch the YouTube videos.

32 amoxicilina 500 amoxicilina 500 | E-mail | Web | 5. června 2018 v 23:44 | Reagovat

What a video it is! Actually amazing and good quality, please upload more video lessons having such good quality. Thanks.

33 amoxicilina 500 mg amoxicilina 500 mg | E-mail | Web | 6. června 2018 v 14:53 | Reagovat

Hi everybody, I be familiar with YouTube video consists of less bytes of memory due to that its quality is awful, except this YouTube video has wonderful picture features.

34 amox clav 875-125 amox clav 875-125 | E-mail | Web | 6. června 2018 v 18:20 | Reagovat

Hi, just wanted to say, I loved this blog post. It was helpful. Keep on posting!

35 amox/k clav amox/k clav | E-mail | Web | 7. června 2018 v 9:23 | Reagovat

I don’t waste my free time in watching video tutorials except I go for to read posts on net and get updated from latest technologies.

36 sildenafil cost sildenafil cost | E-mail | Web | Středa v 19:50 | Reagovat

Oh! Wow its really a humorous and jockey YouTube video posted at this point. thanks for sharing it.

37 viagra jelly online mail-order pharmacies viagra jelly online mail-order pharmacies | E-mail | Web | Středa v 22:26 | Reagovat

The methods pointed out in this post on the topic of to increase traffic at you own blog are really nice, thanks for such fastidious piece of writing.

38 viagra for women online mail-order pharmacies viagra for women online mail-order pharmacies | E-mail | Web | Včera v 3:00 | Reagovat

I like to work on PHP rather than .NET, though .NET offers the facility of drag and drop elements, but I love PHP greatly.

39 viagra viagra | E-mail | Web | Včera v 4:17 | Reagovat

YouTube contains not only funny and humorous video tutorials but also it carries educational related video tutorials.

40 viagra 50mg viagra 50mg | E-mail | Web | Včera v 17:45 | Reagovat

I every time used to read article in news papers but now as I am a user of internet thus from now I am using net for posts, thanks to web.

41 viagra super force online mail-order pharmacies viagra super force online mail-order pharmacies | E-mail | Web | Včera v 20:40 | Reagovat

Hello I am from Australia, this time I am viewing this cooking related video at this site, I am actually delighted and learning more from it. Thanks for sharing.

42 viagra 100mg viagra 100mg | E-mail | Web | Dnes v 2:20 | Reagovat

If you want to improve your familiarity just keep visiting this site and be updated with the newest news update posted here.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama